in ,

Zam yağmuru devam: ‘Dibe vurduk artık!’

LPG’ye yapılan üst üste zamlar dar gelirlinin belini büktü. Emeklisinden işletmecisine, fiyat artışlarına isyan eden vatandaş tepki olarak sandığı işaret etti; “Bunların hesabı sorulacak!” dedi

lpgye-buyuk-indirim

Sıvılaştırılmış petrol gazı, kısaca LPG’nin fiyatı durduğu yerde durmuyor. Çok değil, 1 hafta önce15, son olarak da litre fiyatına 71 kuruş zam yapıldı. Zamla birlikte LPG’nin litresi İzmir’de 5.81, İstanbul’da 5.91 ve Ankara’da 5.95 TL’ye yükselmiş oldu.

‘SESİMİZİ DUYMUYORLAR’

Zamların halkın belini iyiden iyiye büktüğünü söyleyen Emekli Sen Başkanı İbrahim Yılmaz, “LPG ve tüp zammı artık denecek söz bırakmıyor. Çalışanları, emeklileri, yoksulları unuttular. Dibe vurduk artık.  Karşı çıkılmıyor da! Baskı yapılıyor. Ülke karanlığa doğru gidiyor. Ne kadar söylersek söyleyelim, kimse sesimizi duymuyor. Biz geçen sefer de arkadaşlarımızla konuştuk. Bunun tek bir yolu var: Bir gün önümüze bu sandık gelecek. Tek çare sandıkta hesap sormak. Emekliler, çalışanlar, EYT’liler hesabını soracağız. Bu çağrım da sizlere geçerlidir. Ezilenlere, emeklilere çağrımdır; sandıkta hesabını sormalıyız. Unutmayacağız. Bu zamların nasıl belimizi büktüğünü hatırlayacağız. Günden güne kötüye gidiyoruz. Bunları kimse konuşmuyor” ifadelerini kullandı.

Emekli Selim Dalgaç, “Bu zamlarla vatandaş nasıl başa çıkacak bilmiyoruz. Artık insanlar gelen zamlara alıştı. Ne desek olmaz. Bu şekilde ilerlemek çok zor. Tüp zammı kaç ailenin evine ateş salacak kim bilir. Zaten vatandaş benzin kullanmıyordu, şimdi bir de tüp zammı. İyice işleri zorlaştırdı” dedi. Zamları eleştiren Utku Ulaş ise “Zamlar vatandaşın belini iyice büküyor. Hali kalmadı insanların artık. Bizler bu zamlarla ne yapacağımızı artık şaşırdık. Denecek söz yok” diye konuştu.

‘MALİYET ARTIYOR’

Tüp gaz kullanan lokantalar da zamlar nedeniyle kara kara düşünüyor. Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyon Başkanı Aykut Yenice, “Girdi maliyetleri her geçen gün artıyor. Ezelden beri yükseklikler var. Doğal gaza, elektriğe zam gelmesi bizi etkiliyor. Tüm maliyetlerimiz artıyor. Bize, işletmelere yansıyor. Fiyatlarımıza zam yapamıyoruz. Vatandaş almak istemiyor. Fiyat sistemleri yukarıda kalıyor. Dükkanın camında bir yıl önceki pankartlar asılı. Büyük çileler çekiyoruz. Sıkıntı çok büyük. Bırakın zammı yansıtmayı, gelen her zamdan büyük darbe yiyoruz” dedi.

Rana Beyza Öztürk/Özel Haber

hamile-olan-2-cocuk-annesi-esini-darp-eden-koca-tutuklandi

Hamile olan 2 çocuk annesi eşini darp eden koca tutuklandı

izmirde-5-katli-binadaki-bir-dairede-catlama-meydana-geldi-20-kisi-tahliye-edildi

Faciadan dönüldü! İzmir’de 5 katlı binadaki bir dairede çatlama meydana geldi, 20 kişi tahliye edildi