Yerel seçim hazırlıklarını sürdüren partiler belediye başkan adaylarını belirlemek için büyük bir efor sarfetti. Ön seçimler, temayüller,anketler yapıldı bu dönemde. Kritik toplantılarda kavgalar çıktı. Krizler ve kaosların ardından peş peşe istifalar geldi. Genel merkezler bir telefonla müjdeler verdiği aynı kişiye saatler sonra pardon dedi.  Son dakika aday değişiklikleri yapıldı. Her ne kadar belediye başkan adaylıklarının belirlenmesinde sona yaklaşılmış olsa da adları açıklanmış başkan adaylarının içi çok da rahat değil. Çünkü yaşanmışlıklar; her ne kadar ilan edilen adaylar ışıklı podyumlara çıksa da farklı sebeplerle bir gecede listelerdeki isimlerinin buhar olabildiğini gösterdi. 

Kendilerine yönelik sürecin bir an önce tamamlanmasını bekleyen belediye başkan adayları farklı süreçleri de beraber götürmek durumuyla karşı karşıya. Sabahtan akşama saha çalışmalarını sürdüren başkan adayları meclis üye adayı ekip arkadaşlarını da belirlemek için kılı kırk yarıyor. Bu yönden AK Parti'deki mesai de hızlandı. Bu kapsamda il teşkilatları aldıkları talimata göre çalışma başlattı. İl başkanları, bulundukları illerin meclis üyeleri sayısı kadar asil ve yedek liste hazırlayacak.

Meclis üyesi aday listelerine son şeklini vermek üzere onaylama komisyonları oluşturuldu. 18 farklı komisyonun her birine genel başkan yardımcıları başkanlık edecek.

Çalışmalarına başlayan onaylama komisyonları, illerden gelen listeleri tek tek inceleyecek, listedeki isimlerin kriterlere uygun olup olmadığına bakılacak. Liste hazırlanırken, kadın ve genç adayların yer almasına dikkat edecekler. Adayların, şehrin demografik yapısına uygun olmasına özen gösterilecek.
Yerel seçime yönelik ittifakı devam ettiren AK Parti, MHP ve Büyük Birlik Partisi heyetleri yapacakları görüşmelerde meclis üyeliklerini planlayacak. 
Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde CHP, İyi Parti, Demokrat Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi bir araya gelerek Millet İttifakı'nı oluşturmuştu. Seçimlerin bitmesinin ardından özellikle de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevini Özgür Özel’e bırakmasıyla görünen o ki yerel seçim sürecinde Millet ittifakı eski heyecanıylı toplanamadı. Altılı masanın paydaşları büyük oranda yerel seçimde kendi gemisini kurtarmanın derdinde olacak. 
Mevzuata göre belediye meclisi üyelikleri için son genel nüfus sayımı sonuçlarına göre:

Nüfusu 10 000’e kadar olan beldelerde 9
Nüfusu 10 001’den 20 000’e kadar olan beldelerde 11
Nüfusu 20 001’den 50 000’e kadar olan beldelerde 15
Nüfusu 50 001’den 100 000’e kadar olan beldelerde 25
Nüfusu 100 001’den 250 000’e kadar olan beldelerde 31
Nüfusu 250 001’den 500 000’e kadar olan beldelerde 37
Nüfusu 500 001’den 1 000 000’a kadar olan beldelerde 45
Nüfusu 1 000 000’dan fazla olan beldelerde 55
Asıl ve aynı sayıda yedek üyelik hesaplanacak.
Yerel seçimlerde finalde ipi göğüsleme ihtimali olan il ve ilçelerdeki partilerde bir süre önce başlayan bu hesaplar adeta saha çalışmalarını durdurma noktasına getirdi. 

Kesin seçim kazanması beklenen partilerin belediye başkanını belirlemedeki rahatlığı belediye meclis üyelikleri listelerini oluşturmada da elini güçlendiriyor. Partilerin hiçbir kritere dayandırmadan oluşturabileceği listeler zaten partilileri tarafından 31 Mart 2024 tarihindeki seçimde vize alacak. 
Bu deyim herhangi bir olay ya da çalışmanın en önemli noktasına gelindiği zaman, bu noktanın uzununu zırt dediği yer olduğunu söylemek mümkün. Farklı veri ve kaynaklara göre  İzmir’deki en az 7 en fazla da 12 ilçede seçim ortada. Son gelişmeler ışığında Konak, Karabağlar, Kemalpaşa, Menderes, Buca, Bayraklı, Torbalı, Tire, Bergama, Foça , Çeşme ve Gaziemir ilçelerinde seçim kıran kırana geçecek. 

VİZYON SAHİBİ

Mevcut adaylarla bıçak sırtı geçecek seçimler için belediye meclis üyelikleri büyük bir önem kazandı. Halkta karşılığı olan, oy getirisi yüksek olan, iletişimi, ikna kabiliyeti olan vizyon sahibi liyakatli meclis üyelerinin listelerdeki seçilebilir sıralarda olması sonuçlara direkt etki yapacak nitelikte. 
Belediye meclis üyelikleri listelerini kapalı kapılar ardında, ahpap çavuş ilişkileriyle yapan belediye başkanları yapıkları yanlışın farkına 31 Mart 2024 akşamı sandıklar açıldığında görecek.

Çok sayıda kanaat önderi bazı seçim çevrelerinde ikametgahı başka, aday adaylık başvurusu başka ama tamamen çok farklı bir yerden belediye başkan adaylarının ilan edilmesi gibi bir durumun belediye meclis üyeliklerinde telafisi onlayan sonuçlar doğurabileceği uyarısını yapıyor. 
Belediye meclis üyeliği listelerini ortak akılla objektif kriterler doğrultusunda yapmayanlar belkide gelecekte aynı şansı yakalayamayacaklar. Zurnanın ZIRT  dediği yerde eğiri otursunlar kırk kez düşünüp bir kez yapsınlar. Yaptıkları listelerine sahip çıksınlar. Asansörlerde, lavaboda, YSK önünde değiştrilme risklerini şimdiden bertaraf etsinler. 

Bilinki seçilemediğnizde adaylık için kapınız bir kez daha çalınmaz!