in ,

‘Aşılama ile oluşacak toplum bağışıklığı şart’

Türkiye’nin delta varyantının en fazla görüldüğü ülkelerden turist gelişine izin vermesi ve kaçak göçmenlerin aşılanma durumu akıllarda soru işaretleri yarattı. Halk sağlığı uzmanları “Risk olabilir, önemli olan kurallara uymak ve aşılanma” dedi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) geçtiğimiz gün yayımladığı haftalık raporunu özellikle Güney Amerika ülkesi Kolombiya’da etkili olan ‘B.1.621’, yani ‘Mu’ varyantına ayırdı. Raporda, “Bu varyantın geçirdiği mutasyonlar virüsü aşılara daha dayanıklı hale getirebilir” açıklaması yer aldı. Resmi rakamlara göre alfa varyantı 193, beta 141, gamma 91 ve delta varyantı 170 ülkede tespit edildi.
Henüz tehlikeli bir durum olmasa bile gerekli önlemlerin alınması gerektiğinin altını çizen Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER) Çevre Sağlığı Çalışma Grubu Yürütücüsü ve İzmir Tabip Odası Çevre Komisyonu üyesi Dr. Ahmet Soysal “Vakalar artıyor. Diğer yandan aşılama hızımız istenilen ölçüde hızlı değil. Çift doz aşının ardından, iki hafta sonra bağışıklık gelişiyor. Bu durumda aşılanan insan sayısı nüfusun yüzde 75’ini aşmalı ki vakada kontrol sağlansın. Sonuçta toplum bağışıklığı diyoruz. Bu anlamda aşıyla oluşan bir toplum bağışıklığı şart. Aşılanma hızlanmalı. Diğer yandan yeni virüse dair bir bilgimiz yok. Elbet gerçekleşecek çeşitli mutasyonlar. Ayrıca turist gelişlerinde fazlasıyla dikkat edilmeli. Testleri yaparken ve aşı kartlarına bakarken biz delta varyantının çok görüldüğü ülkelerden turist kabul ettik. Başka ülkeler ise kabul etmedi. İngiltere yasaklar koydu. Oysa bize Ruslar, Ukraynalılar geldi ve ardından Antalya’da vaka sayıları patladı. Yoğun bakımlar dolu. İki temel nedeni var: Aşıyla henüz toplum bağışıklığı sağlanamaması ve turist hareketlerine kontrolsüz izin vermemiz. Ötesinde bir de kaçak göçmenler olayı var. Aşı durumlarını bilmiyoruz. Bölgesel artışlar olacak. Dünyada gerekli çözümler uygulanmalı. Toplum bağışıklığı sağlanmalı” ifadelerini kullandı.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

kayip-reyhan-30-gun-sonra-bulundu

14 yaşındaki kayıp Reyhan, 30 gün sonra bulundu

izmirde-ortaklar-arasinda-silahli-kavga-4-yarali

İzmir’de ortaklar arasında silahlı kavga: 4 yaralı