YouTube kanalı "TravelComic"te seyahat videoları paylaşan Franzi isimli içerik üreticisi, Türk vatandaşı olmak isteğini; ancak Türk makamların vize vermediğini duyurdu. Genç kadın yetkililerin, vatandaşlık için 500.000 dolar yatırım ya da evlilik şartı sunduklarını kaydetti. 

Öte yandan Sözcü'nün haberine göre, yabancıyla evliliklere de düzenleme getirildiği bildirildi. 

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından evlendirme memurluklarına gönderilen yazı ile evlilik yoluyla Türk vatandaşlığı almanın önüne geçebilmek için evlenmek isteyen kişinin ülkede yasal kalış hakkının olması gerektiği, aksi taktirde başvuru alınmaması gerektiği duyuruldu.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, evlendirme memurluklarına düzensiz göç ve kamu düzeninin sağlanması için aldığı kararı yazılı olarak gönderdi. 

Yazıda 2000’li yılların başından bu yana Türkiye’ye gelip yerleşmek isteyen yabancıların sayısında büyük artış yaşandığı, Türk vatandaşları ile evlilik yaparak ikamet izni alınmasının da suistimale açık bir konu olduğu ve Türk vatandaşı olabilmenin kapılarını açtığı belirtilerek evlenmek isteyen yabancı uyruklu kişilerin yasal kalış hakkının bulunmaması durumunda evlenme müracaatının alınmaması gerektiği belirtildi.

Türkiye'ye yerleşmek isteyenlerin sayısındaki artış görülmüş, düzenleme için kollar sıvanmış, çok güzel. 

Güzel ama eksik. Sınırdan koşa koşa geçse vize derdi olur muydu Franzi'nin mesela? Sınırı yol geçen hanına dönen vatanın bir garip vatandaşlık kriteri... 

Peki yetkililer kendi iş yerlerini, mahallelerini kuran, pek çok adli vakaya karışan, sözde sığınmacılar ile yalın ayak sınır geçen, sokak aralarına kamyon kamyon dağıtılan, içlerinde çocuk, kadın, yaşlı olmayan daha acısı taciz, tecavüz ve ölümlere neden olan kaçaklara ne yapacak?  Bunları da bekliyoruz.