in ,

Çeşme Projesi’nde kamulaştırma azaltılacak!

Bakan Ersoy, Çeşme Projesi’nde herkesin endişelerini gidereceklerini söyleyerek itiraz noktalarının başında gelen kamulaştırmaların da proje sonunda binde 3’e indireceklerini aktardı

cesme-projesinde-kamulastirma-azaltilacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Yarımada Bölgesi’nde hayata geçirilmesi planlanan Çeşme Projesi’nin tanıtımı için İzmir’e gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, İzmir Ticaret Odası’nda (İZTO) basına kapalı olarak gerçekleşen ‘Ege Turizm Planı Değerlendirme’ toplantısına katıldı. Toplantıda İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İZTO Yönetim Kurulu Başkan Mahmut Özgener, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı Jak Eskinazi, Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk ile çok sayıda oda başkanı da hazır bulundu. Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından basının sorularını cevaplayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Ege turizminin Türkiye genel turizm pastasından hak ettiği değeri alması için bir çalışma başlattıklarını söyleyerek bu kapsamda Ege turizm merkezlerini Çeşme ve Didim etabı olarak iki proje halinde geliştirdiklerini kaydetti. İlk olarak Çeşme etabını ele aldıklarını anlatan Bakan Ersoy, “Proje uzun zamandır kamuoyunda paylaşılıyordu. Olgunlaşmaya başladıkça bölgeyle detaylı şekilde paylaşacağımızı belirtmiştik. Ege turizm merkezi olduğu için Ege’nin de başkentinin İzmir olduğunu düşünerek projenin genel lansmanını İZTO ile birlikte yapıyoruz. Sivil toplum kuruluşlarının da hepsini davet ettik. Bundan sonraki paylaşımları Çeşme’de toplantı düzenleyerek yapacağız. Bu toplantı bütün ön yargıların kırılması açısından önemliydi” dedi.

‘PROJE SİYASET ÜSTÜ’

Projenin henüz ham olduğunu ve geliştirildiğini, fikirlerin de projeye katkı sağlayacağını vurgulayan Ersoy, söz konusu projenin siyaset üstü olduğunu belirtti. Baştan ‘karşıyız’ diye yaklaşılmadan kendilerinin dinlenmesi gerektiğini belirten Bakan, “Varsa doğru fikirleri zaten dikkate alacağız. Bölge insanıyla birlikte söz sahibi olması gereken insanlarla birlikte projeyi geliştirmek istiyoruz. Projenin detayları açıklandıkça tamamen Ege’nin kültürüne ve yapısına uygun bir proje olduğunu göreceksiniz. Dünyada örnek olacak parmak ile gösterilecek bir proje hazırlanıyor. Yani sadece Türkiye’nin değil dünyanın en iyi turizm projelerinden birini hazırlıyoruz. Dünyada başarılı olan projeleri inceliyoruz onların doğru olan kısımlarını bu projeye yansıtıyoruz. Denenmiş fakat başarısız olan kısımları ise bu projeden uzaklaştırıyoruz. Aslında dört dörtlük bir çalışma oluyor. Amaç bugünün değil gelecek 50 yıla uygun bir konsept yaratmak. Bu bağlamda uygun adımlarla emin adımlarla ilerliyoruz” diye konuştu.

‘ENDİŞELERİ GİDERECEĞİZ’

Proje ile ilgili var olan soru işaretleri ve toplantıya davet edilmeyerek, alternatif bir toplantı düzenleyen Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran ile ilgili olarak da konuşan Kültür ve Turizm Bakanı “Davetlileri ben belirlemedim, İZTO belirledi. Kimseyi dışlamak gibi bir niyetimiz yok herkesin başımızın üstünde yeri var. Başlangıcımız İzmir. Bu bir Çeşme projesi değil, Ege turizm merkezi Çeşme etabı. Ege’nin en büyük ili İzmir olduğuna göre İzmir’den başlatmamız gerekiyordu. Bugün İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile toplantı yapıp projenin detaylı sunumunu yapacağım. Ayrıca projenin fikri ilk oluştuğunda Çeşme belediye başkanı ile görüştük. Ben kendisine kırılmış değilim. Çeşme’ye geldiğimde onun topladığı kişilerin karşısına geçip projeyi anlatırım. Dinledikçe herkes mutlu oluyor. Herkesin endişelerini gidereceğiz. Çünkü arazi geniş. Asıl özveride bulunan devlet. Arazinin yüzde 99’luk kısmı kamu arazisi. Devletin asli görevlerinden biri ekonominin geliştirilmesi ve bölge halkı refahının geliştirilmesi olduğunu düşünürsek, elbette özveride bulunmamız da lazım. Yatay mimari olmazsa olmazımız. Yapılaşma yoğunluğu düşük planlanıyor. Kıyı bandından bin 500 metreye varan derinliklerde kullanım alanları yaratılıyor. Dünyada eşi benzeri olmayan bir çalışma yapılıyor.”

2023’TE BİTECEK!

Bakan Ersoy, projenin maliyetiyle ilgili de konuşarak özel sektör harcamalarıyla birlikte 20 milyar dolar harcanacağını öngördüklerini ifade etti. Proje için büyük özveriyi devletin yaptığını aktaran Kültür ve Turizm Bakanı, projenin 2023’e yetişeceğini belirtti. Bakan Ersoy şunları söyledi: “Arazilerin çok büyük kısmını kamu mülkiyetindeki araziler oluşturuyor. Yani devlet bünyesindeki arazileri tahsis ediyor. Burada tahsis gelirlerinden 1 milyar dolar gibi bir gelir elde edeceğiz ki bu makul hesaplamalarla yapılmış bir tutar. Tüm bu saydığımız kamu alt yapılarını, sosyal ve kültürel faaliyetler için gerekli tüm tesisleri buradan elde edilen gelirle gerçekleştireceğiz. Ne genel bütçeye, ne yatırımcıya ne de belediyelere ekstra bir yük getirmeyeceğiz. Yatırımcılarla birlikte projeler için harcanacak bedelinde yaklaşık 20 milyar dolar olacağını öngörüyoruz. Zannediyorum 2021’in son çeyreğine kadar proje ve planların hepsi tamamlanmış olacaktır. Bu tarihlerde de tahsis ihalelerinin yapılmasını planlıyoruz. 2023’te çok rahat bir şekilde proje hayata geçmeye başlar diye düşünüyoruz.

‘AŞAMA AŞAMA AZALTIYORUZ’

Proje açıklandığından bu yana tartışma konularının başında gelen kamulaştırmalarla ilgili de konuşan Bakan Ersoy, yapılan düzeltmelerle projedeki kamulaştırılan alanların binde üçe kadar ineceğini savundu. İlk etapta kamulaştırılan alanı yüzde 1.98’e düşürdüklerini hatırlatan Bakan, “İlk başta ilan ettik ama burada üzerinde yapı olan alanlara çok konsantre değiliz. Plan dahilinde aşama aşama bu alanları küçültüyoruz. Burada kıyı bizim olmazsa olmaz hattımız çünkü burası kullanıma açık alan olarak tanımlanacak. Bunun dışında hiçbir yerde çok katı değiliz. Ayrıca 18 uygulaması ve toplulaştırma gibi taleplerle bize başvurular yapılmaya başladı. Biz tüm bu başvurulara açığız. Zaten bu talepleri de değerlendirdikten sonra toplam proje alanında kamulaştırmak zorunda kalacağımız alanın binde 3 civarında olacağını düşünüyoruz. Bizim burada özel kişilere ve yatırımcılara ait olan, yani muhatap olduğumuz alan çok az. Ancak kalan alanlar da sulh yoluyla çözülecek, bedelini ödeyip yapacağız. Yine söylemek gerekir ki yapılaşmanın olduğu veya tarım alanlarının olduğu alanların hepsini kamulaştırma kapsamından çıkarttık. Şuanda konuştuğumuz alanlar üzerinde yatırım yapılmamış alanlar. Bunlarında üzerinde yapı olan alanları çıkarıyoruz zaten. Biz doğru köyleri ve tarım alanlarını da agroturizm doğrultusunda doğru çalışmayla bu projenin bir parçası yapacağız. Köy sağlıklılaştırmalarını da yaparak bu proje kapsamında destek vereceğiz. Çünkü yapısına uygun olarak buraların da cazibe merkezi olmasını sağlamamız gerekiyor” diye konuştu.

‘KEMERALTI VE AGORA’DA KULLANILACAK’

Ersoy proje gelirlerini Çeşme’de kullanmakla sınırlandırmayacaklarını tüm Ege ve İzmir Bölgesi’nde değerlendireceklerini vurguladı. Buradan elde edilecek gelirle Kemerlatı ve Agora’daki yatırımların tamamlanacağını söyleyen Bakan Mehmet Nuri Ersoy, “Bunun sadece bir turizm projesi olarak görmemek gerekir, bu çok önemli bir çevre projesi olarak da gelişiyor. Çevreye duyarlı, dünya üzerinde bölge sertifikasyonu olan ilk bölge olacak. Buradaki yatırımların tamamına çevre belgesi alma zorunluluğu getiriyoruz ki bu dünyadaki tüm çevre belgelerini inceleyip, Türkiye’de eksik varsa onları da sürece dahil edecek, bu belgelerin de alınmasını sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Utkucan Akkaş

menderes-merkez-pazaryeri-otoparka-kavusuyor

Menderes merkez pazaryeri otoparka kavuşuyor

mobilyada-turkiyenin-milanosu-izmir-olmali

“Mobilyada Türkiye’nin Milano’su İzmir olmalı”