in ,

CHP Foça’da sürprizli yarış

CHP İzmir’de delege seçimlerinin tamamlanmasının ardından gözler ilçe kongrelerine çevrilirken, 14 Aralık’ta başlayacak kongre süreci öncesi sandığa gidecek adaylar belli olmaya başladı. CHP’nin yerel iktidar olduğu Foça’da mevcut Başkan Baran Gezmiş Yıldırım’ın haftalar öncesinde aday olmayacağını açıklamasıyla gelecek dönemde kimin ilçe başkanlığı için adaylığını koyacağı merak konusu oldu

chp-focada-suprizli-yaris

21 Aralık’ta yapılacak olan ilçe kongrelerinde, daha önce de ilçe başkanlığı için aday olan İlkay Söylemezoğlu ‘yeniden adayım’ derken, yaklaşık 40 yıl Ankara’da siyaset yapmasının ardından Foça’ya gelerek çalışmalarını sürdüren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Foça Sivil Toplumdan Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Ayla Yılmaz’ın da yarışta yer alabileceği konuşuluyordu. Şimdi de, Foça Belediyesi eski Başkanı Nihat Dirim’in son dakika adaylığını açıklayabileceği iddiaları ilçe gündemini derinden etkiledi.

“Şansım yüksek”

129 delegenin büyük bir çoğunluğu ile görüşerek çalışmalarını sürdürdüğünü belirten İlkay Söylemezoğlu, “Yaklaşık 25 yıldır partinin içinde görev yapıyorum. Gençlik Kolları’nda çalışmalarım oldu; yani tabanda yetiştim. Ailemiz 100 yıla yakın zamandır Foça’da ikamet ediyor, ticaretle uğraşıyorum. Delegasyon zaten bildiğimiz ve tanıdığımız insanlardan oluşuyor. Herkesle bire bir görüşmeye çalışıyorum. Direkt temas etme fırsatı bulamadığım kişilerle de delege arkadaşlarım görüşüyor. Şansımın çok yüksek olduğu düşüncesindeyim” dedi.
“Geçtiğimiz yerel seçim sürecinde belediye başkan adayları ve meclis üyeleri belirlenmeye çalışırken her yerde olduğu gibi ister istemez Foça’da da gruplaşmalar ve bölünmeler yaşandı” diyen Söylemezoğlu, “Kızıp, küsüp köşesine çekilen hatta delegasyon seçiminde oy bile kullanmayan çok arkadaşımız oldu. Biz, birleştirici ve bütünleştirici olup kırgınları ve küskünleri bir araya getirmeye çalışacağız. Önümüzdeki süreç çok kritik. Ne kadar çok birliği ve beraberliği sağlarsak partimiz için o kadar iyi olacaktır. Bunun dışında partimizin tarım, gençlik gibi komiteleri var. Tabi biz siyaseti bıraktık, kimse de bu işlerle uğraşmıyor. Bunların gerçek anlamda çalışır hale gelmesi gerekiyor. ‘İzmir’ diyoruz, CHP’nin kalesi Foça’da önemli bir nokta. Komiteleri burada gerçek anlamında çalıştırabilirsek büyük bir farklılık olacaktır. Ayrıca sivil toplum örgütleri, meslek odaları gibi platformlarla daha işbirliği içinde olunması gerektiği düşüncesindeyim. Foça’da geçmiş yıllarda bir ön seçim geleneği vardı. Geleneklere geri dönülmesi, danışma kurullarının daha sık yapılması ve en geniş katılımla partinin yönetilmesi gerektiği arzusundayım. Umarım ilçemiz için hayırlısı olur” ifadelerini kullandı.

“Sonuç Foça için…”

Henüz adaylık için nihai kararını vermediğini belirten Ayla Yılmaz, “Hafta sonuna kadar bir program ve çalışma yapacağız, daha sonra kararımı açıklayacağım. Uzun yıllar Ankara’da siyaset yaptım, son 9 yıldır da Foça’da çalışmalarımı sürdürüyorum. Siyasi geçmişim çok derin. Foça’da CHP gayet iyi durumda. Herkes elinden geldiğince çabalıyor. Kim gelirse gelsin parti ve ülke için çalışacağından eminim” dedi.
Foça’da yeni dönem için iki ismin daha adının geçtiğini dile getiren Yılmaz, “Nihat Bey’in aday olabileceği konuşuluyor. Kendisi, Foça’da çok uzun yıllar siyaset yapmış, belediye başkanlığı görevini yürütmüş bir kişi. Elbette ki, yarışa büyük bir etkisi olacaktır. Belediye başkanlığı döneminde yaptığı olumlu şeyler unutulmuş değil. İlkay Bey de, Foça’da yıllardır siyaset yapan genç bir arkadaşımız. Her şey güzel gidiyor. Çıkacak her sonuç Foça için hayırlı olsun” diye konuştu.
Foça Belediyesi eski Başkanı Nihat Dirim ise, konuyla ilgili henüz açıklama yapmayacağını belirtti.

Yağmur Gülü / Özel Haber

toprak-ana-karaburun

“Toprak Ana” Karaburun’a lezzet verdi

altinordu-ile-bursa-50-yil-sonra-rakip

50 yıl sonra rakip oldular