Kabul sırasında Elon Musk, oğluyla birlikte hazır bulundu. Toplantıda Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Varank, ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç da yer aldı.

58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu için ilk kez fotoğraf yarışması düzenlenecek 58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu için ilk kez fotoğraf yarışması düzenlenecek

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, görüşme basına kapalı olarak gerçekleşti ve Erdoğan, Musk'a Türkiye'nin teknoloji alanındaki gelişmelerini, Dijital Türkiye Vizyonu ve Ulusal Yapay Zeka Stratejisi hakkında bilgi verdi.

Erdoğan, Togg'un Türkiye pazarına girmesiyle birlikte Tesla'nın da Türkiye'de faaliyet gösterme fırsatlarına dikkat çekerek, Tesla'nın Türkiye'de 7. üretim tesisi kurması çağrısını yineledi. Ayrıca, Türkiye'nin uzay programı çerçevesinde SpaceX ile olası işbirliği fırsatlarına işaret ederek, Musk'ı İzmir'de düzenlenecek TEKNOFEST'e davet etti.

Erdoğan ayrıca, Musk'a kendi yazdığı "Daha Adil Bir Dünya Mümkün" kitabının İngilizce versiyonunu ve Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki reform taleplerini açıklayan "BM Reformu: Uluslararası İş Birliğine Yeni Bir Yaklaşım" kitabını hediye etti. Musk'ın çocuğuna ise futbol topu hediye edildi.

Tesla şu anda ABD'de 4, Çin'de 1 ve Almanya'da da 1 üretim tesisi bulunduruyor.

Kaynak: Ege Telgraf