Siyasi gözlemlerimize bugün eskilerin Cumaovası gençlerin Menderes olarak bildiği metropol olmayan ancak metropol ilçeler kadar yakın bir ilçemizle devam edelim istedim. Nedeni çok basit. Menderes yerel seçimlerde kritik bir öneme sahip. Sağ ve sol partiler arasında zaman zaman el değiştiren belediye yönetimini bu kez kim kazanacak?  Siyaset kazanına kepçemizi daldırdık ve içinden çıkanlara gözümüzü diktik

  Ancak yerel seçimler öncesi kritik bir gelişme yaşandı. Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, rüşvet suçlamasıyla yargılandığı davada beraat ederken, "görevi ihmal"den para cezasına çarptırılınca dengeler değişti. AK Parti ile Cumhuriyet Halk Partisi arasında geçecek yerel seçimler için herkesin gözü kulağı kulis bilgilerinde. 

SÜRÜSÜNE BEREKET

Cumhuriyet Halk Partisi’nde 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde Menderes’te belediye başkanlığına talip olanların sayısı iki futbol takımı kadar, yani 22. AK Parti kanadında ise 7 isim belediye başkan adaylığına talip. AK Parti’deki aday adayı sayısının düşük olması ilginin az olması veya seçimi kazanma ihtimalinin düşük olması anlamını taşımıyor. Menderes’te çok bilinmeyenli denkleme dönüşen yerel seçimleri iki parti de kazanabilir. Diğer parti tabanlarının tutumu belirleyici olabilir. Oy oranları net olarak bunu söylüyor. 

CHP’nin geçtiğimiz hafta ilçede yaptığı mülakatlarda bazı adayın ismi ön plana çıktı. Belediye Başkanvekili Erkan Özkan, öne çıkan isimlerin başında geliyor. Görev başında olması, sıcak yaklaşımı, verdiği sözleri tutma gayreti, sağladığı mali disiplinle kayyum tehlikesini bertaraf etmesi, mali durumu, CHP Genel Merkez ve İzmir il yönetimiyle olan diyaloğu Özkan’ı aday adayları arasında fark ettiriyor. Genel Merkez’den kulağımıza gelenlere göre Özkan, MYK ve PM’ye götürülecek isimlerin arasında. Çok yüksek kişisel maddi durumuna karşın Özkan’a yönelik rüşvet iddiası da seçim sathı mahallinde dikkat çekiyor. Özkan’ın dengesini Mustafa Kayalar’ın göreve iade edilmesi bozar. 

AKADEMİSYEN ADAY

Gelelim diğer isimlere; CHP Aday Belirleme Komisyonu, MYK ve PM’de adı en fazla konuşulan isim CHP Menderes Belediye Başkan aday adayı Doç. Dr. Turgut Gümüşoğlu. Eğitimi, kariyeri,renkli kişiliği, insan ve doğayı önceleyen projeleri Gümüşoğlu’nu diğer adaylardan ayıran en önemli özellikleri. Mülakat üyelerine yaptığı başarılı sunumunun da etkisiyle Gümüşoğlu’nun adı başkent kulislerinden aldığımız bilgiye göre MYK ve PM’ye gidecek isimlerden biri. Gümüşoğlu’nun yüksek profili diğer aday adaylarının cesaretini karartacak nitelikte. 

Menderes bilboardlarında en fazla görünür olan belediye başkan aday adayı ise Bahadır Arpaz. Çok genç yaşına rağmen kendisinden beklenenin çok üzerinde bir performans sergiliyor. Kulislerden edindiğimiz bilgiye göre Arpaz’ı CHP ilçe yönetimi ciddi anlamda destekliyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı’nın Buğra Gökçe olması halinde şansının daha yüksek olduğu öne sürülüyor. Arpaz’ın ismi MYK ve PM’ye gidecek isim listesinin eşiğinde. Bu kadar önemli bir ilçe köşedeki yerimize sığmadı. 

AK PARTİ KANADI

Gelelim AK Parti kanadına. 7 isim başkan adaylığı için yarışıyor. Ali Ercan Onaral,  önceki dönem belediye başkanlarından Bülent Soylu, Halil Taşkıran, Sinan Akdeniz, Süleyman Artçı, Ümit Onaç ve kulislerde konuşulan deneyimli siyasetçi önceki dönem milletvekillerinden ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayları arasında gösterilen Ali Aşlık için kamuoyu yoklamaları yapılıyor. 

Menderes Belediyesi eski Başkanı Bülent Soylu’nun ekibi seçim çalışmaları için kolları şimdiden sıvadı. Sloganlar, afişler, bilboardlar ve vtr hazırlıkları için materyallar oluşturulmaya başlandı. Bir kesimin ‘Özledik, ihtiyacımız var, geri dön’ söylemleriyle moral bulan Soylu grubu başkan adaylıklarına kesin gözüyle bakıyor. CHP Menderes Belediye eski başkanı Ergun Özgün’ün de bağımsız olarak girdiği seçimde yüzde 0,8’lik 432 oy farkıyla 2014 seçimini kazanan Soylu, son yerel seçimi yüzde 12’ye tekabül eden 7 bin 230 oy farkla  kaybetmişti. Soylu’nun seçimdeki manivelası CHP’nin çöp tesisi kurma girişimi ve rüşvet soruşturmaları olacak!  

YERLİLERİN ADAYI

Menderes’te önemli bir kesimin desteğini arkasına aldığını söyleyen AK Parti’deki isim Belediye Başkan aday adayı Sinan Akdeniz. Menderes Esnaf  Kefalet Kooperatifi Başkanı Vahdettin Akdeniz’in oğlu olan başkan adayını diğer adaylardan ayıran özellik; Menderes’in merkezinden ve yerlisi olması. Uzun süredir belediye meclis üyesi olan Akdeniz’in başkan adayı olması halinde sadece AK Partililer değil CHP’li bazı kesimlerde kazanacağına kesin gözüyle bakıyor. 
AK Parti Menderes için iki sürpriz formülü devreye sokabilir. Birinci formül; Daha önceden CHP’den Oğlananası Belde Belediye Başkanlığı ve Menderes Belediye Meclis üyeliği yapan, AK Parti döneminde ise parti değiştirerek belediye başkan yardımcılığı görevini yapan Halil Taşkıran’a adaylık verilebilir. Bu formül ile sol seçmenin oyunu toplayabilir. İkinci formül; İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan eski il başkanı ve önceki dönem milletvekillerinden Ali Aşlık’a ilçe belediye başkan adaylığı verilebilir.  

CHP ve AK Parti’nin başkan aday eşleşmelerine göre sonuç değişebiliyor. ‘Şeyh uçmaz, müridi uçurur’ mantığına göre partilerin belediye başkan adayları kadar meclis üye adayları da etkili olacak. Bir başka ildeki belediye başkanının akrabası, falancanın yeğeni filancanın komşusuyla oluşturulacak meclis üyeleri listesi o partiye yerel seçimi erken kaybettirecek. Güçlü başkan adayı düşük profilli meclis üye adayı listesi Menderesli’den bu kez kırmızı kart görecek.
Köprünün altından akan sulardan sonra yerel seçimlere İYİ Parti desteğinden mahrum girecek Cumhuriyet Halk Partisi son genel seçimlerde yüzde 39.6, Cumhur İttifakı ise yüzde 37.72’lik oya sahip. Genel toplama bakıldığında kalan yüzde 22.68’lik kesim, seçim sonuçlarında etkili olacak gibi görünüyor. Çoğunluğu merkez sağda olan kararsız seçmenin oyunu alan başkan ve meclis üye adayları seçim zaferini ilan edecek. Eee bu da bendenizin öngörüsü. Tabii öngörü değil Türk Milleti’nin feraseti önemli. Sandıktan çıkana bakacağız hep birlikte.