in ,

Esnafın son umudu bayram alışverişi…

Pazarcıların başkanı Erişen, yüzde 50 kapasite ile çalıştıklarından yakındı, tedbirlerinin zincir marketler ve seyyar satıcılara da uygulanmasını istedi

esnafin-son-umudu-bayram-alisverisi

Pandemi sürecinde güçlükle ayakta kaldıklarını ve son umutlarını da bayram alışverişine bağladıklarını belirten İzmir Pazarcılar Odası Başkanı Hamdin Erişen, yüzde 50 kapasite ile çalıştıklarını belirtti. Başkan Erişen ayrıca semt pazarlarındaki tedbirlerin zincir marketler ve seyyar satıcılar için de aynı hassasiyetle uygulanmasını istediklerini söyledi.
Yaklaşan bayram öncesinde Ege Telgraf’a konuşan İzmir Pazarcılar Esnafı Odası Başkanı Hamdin Erişen, yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti: “İşlerimiz yoğunlaşmaya başladı biraz hareketlendik. Bayram yaklaşıyor, esnaf iş yapmaya başladı. Ancak işimiz gücümüz tam açıldı, her şey yolunda diyemeyiz. Bilindiği gibi pandemi başladığında birtakım yasaklar ve kurallar getirildi. Tezgah sayısı, pazara giren vatandaşlara yönelik kontroller halen devam ediyor. Yani tam anlamıyla eski düzene dönülmedi. Yine de eskisi kadar katı kurallar uygulanmıyor, bu bir nebze olsun bizi rahatlattı diyebiliriz. Maske kullanımı, sosyal mesafe tedbirleri gibi şeylere halen dikkat ediyoruz. Düğün salonları, alışveriş merkezleri, otobüsler, metro gibi toplu ulaşım araçları nasıl normale döndüyse, bizde de tedbirler azaltılmaya başladı. Ama tezgah sayısı ile ilgili kısıtlama devam ediyor. Çoğu semt pazarında halen iki esnaftan biri tezgah açmıyor. Bununla ilgili yapılacak yeni bir düzenleme bekliyoruz. Yeni bir genelge için beklemedeyiz. İçişleri Bakanlığı’ndan bu yönde talebimiz oldu. Fakat pandemi tam geçmedi, tehlike sürüyor, bu yüzden onlar da haklı. Cumhurbaşkanı bayramda dikkatli olunması yönünde uyarılarda bulundu. Sağlık Bakanı, bilim kurulu üyeleri uyarılarını sürdürüyor. Böyle bir ortamda semt pazarlarının tamamen normale döndürülmesi ve tüm sınırlamaların kaldırılmasını elbette isteyemeyiz. Bu süreçte esnaf büyük zarar gördü. Sadece pazarcı esnafı değil, kahveler, restoranlar, berberler, diğer tüm küçük esnaf büyük yara aldı.”

‘ÖNCE SAĞLIK’

Erişen, pazarcı esnafının bir diğer sıkıntısının sokaktaki seyyar satıcılar ve büyük marketlerle yaşanan haksız rekabet ortamı olduğunu belirterek şunları ekledi: “Semt pazarlarında denetimler sıkı şekilde sürdürülüyor. Pazarların girişinde emniyet, bekçiler, zabıta personeli nöbet tutuyor. Kontroller sürüyor. Hem pazarcı, hem de vatandaş devamlı olarak uyarılıyor, bilgilendiriliyor. Ama gelin görün ki, zincir marketlerde, manavlarında, alışveriş merkezlerinde aynı derecede dikkatli olunduğunu söyleyemeyiz. Sokaklarda gezen seyyar satıcılar, manavlar arttı. Bu durum da bizi biraz etkiledi. İşlerimiz yarı yarıya azalmış durumda. Artık hiçbir şey eskisi gibi değil. Kazancımız eskiye oranla halen yüzde 40-yüzde 50 arasında. Bayram geliyor, belki biraz toparlarız. Bizim esnaf olarak son umudumuz bu bayram alışverişi. Aklımızda normalleşme için bir tarih yok. Önceliğimiz halk sağlığı. Sağlığımız yerinde olsun, işlerimiz de elbet yoluna girecek.”

Erman Şentürk / Özel Haber

ak-partide-kongre-maratonu-basliyor

AK Parti’de kongre maratonu başlıyor

istanbulda-dehset-agaca-asili-ceset-bulundu

İstanbul’da dehşet! Ağaca asılı ceset bulundu