in ,

Gruşçu, isyan etti!

İzmir Kent Konseyi’nin 16. Olağan Kongresi’nde söz alan İzmir Kent Konseyi Başkanı Çağrı Gruşçu üyeliklerinin düşürülmesine sitem etti. Gruşçu, “Yönetime söylüyorum sizden bir iade-i itibar bekliyorum” dedi.

gruscu-teessuf-ediyorum

İzmir Kent Konseyi Olağan Kongresi İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Kent Konseyi Başkanlığı yapan CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, sert bir konuşma yaptı.

İzmir Kent Konseyi Başkanlığından  istifa etmediği halde istifa ettiğinin üyelere duyurulmasını eleştiren  Gruşçu, “ Son dönem başkanı olmama rağmen ne bir açılış konuşması yaptırıldı ne de divan kurulunda bir görev alabildim. 11 yıl boyunca çalışmalara katıldım. Kurucu üyesiyim, başkanlık yaptım ama bu salonda kıymeti harbiyemiz yokmuş. Bu kadar emeğim resmen ayaklar altına alındı. Verdiğim önergeler dahil okunmaz hale geldi. Burada görüşmelerin yapılmamasının nedeni  istemedikleri konuların konuşulmamasıdır. Neden bu kadar emek vermiş bir kardeşiniz olmama rağmen  burada konuşturulmuyorum?  Bir ufak dahi teşekkür edilmiyor” diye konuştu.

Tunç Soyer’e teşekkür

Gruşçu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanım Tunç Soyer’e katılımcı demokrasi anlamında sunduğu katkılar için teşekkür ederek, “Söylediklerimiz sayın başkanımızla ilgili değil.  Başkanımız başımızın tacı. 2001’den beri biz çalıştık. Birçok proje gerçekleştirdik 2 ana plan çalışması yaptık. İzmir Kent Konseyi’nin  sizin karşınızda itibarlı bir kurum olması için çalıştım.  Benden önce İzmir Kent Konseyi’nin 1 milyon bütçesi vardı. Benim dönemimde bütçe 10 bin TL Şimdiki bütçesi ise 718 bin TL oldu. İstifa dilekçem olmamasına rağmen istifa etmişim gibi üyelere bu böyle bildirildi. Ben üyelere veda etmeyi bilmiyor muyum? Neden yangından mal kaçırır gibi, ben istifa etmişim gibi bunu siz üyelere bildirdiniz?” sözlerine yer ver verdi.

‘CHP’li olduğum için mi başkanlığım düşürüldü?’

Başkanlığının düşürülmesi konusunda çarpıcı bir açıklama yapan Gruşçu, “Benim başkanlığım hukuken devam ediyor. Başkanlığımın düşürülmesinin ardında CHP’li olmam mı yatıyor? Merak ediyorum ben bir gün olsun taraftarlık yaptım mı? Hangi düşünceden, siyasi anlayıştan olursanız olun yanınızda durmadım mı? Neden bu kadar siyasetten korkuyorsunuz? Oturdukları koltuklarda CHP sayesinde oturanlara sesleniyorum. Son başkan olarak neden benim üyeliğim düşürüldü?  Eşimin 2015 yılına kadar tüm çalışmalarını yaptığı İzmir Kent Konseyi’nden onun da üyeliği düşürüldü.  Bunca emek verdiğim çalıştığım kurumda itibarım zedelendi.  Bu itibarın geri iade edilmesini istiyorum. Bana 2015 seçiminde oy veren herkesin iradesine saygısızlıktır. Bir algı yaratılmaya çalışılıyor” görüşünü aktardı.

‘İadei itibar bekliyorum’

Parti kurmayları görüştüğünü aktaran Gruşçu, “ Genel Başkanım Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcımız Tuncay Özkan ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer ile görüştüm hepsi birer adayı destekliyor gibi gösteriliyor ama kesinlikle böyle bir şey yok. Başkanımız Tunç Soyer, kimsenin yanında değil. Burada oy kullanacaklara sesleniyorum; Bu bütçeden nemalanmaya çalışanların mı?  Adaletin, insanlığın  yanında olanlara mı katkı koyacaksınız? Bu seçimde buna karar vereceksiniz. Günlerdir karalama kampanyalarına devam ediyorlar. Ben Cumhuriyetin, demokrasinin, Mustafa Kemal’in yanındayım. Yönetime söylüyorum sizden bir iadei itibar bekliyorum. Burası İzmir Kent Konseyi’dir katılımcı demokrasinin olduğu yerdi. Eğer İzmir çağdaşlığın, katılımcılığın  kentiyse herkes rahat rahat bu kürsüyü kullanabilmelidir. Geçtiğim dönem görev yaptığım Yürütme Kuruluna, Büyükşehir Bürokratlarına teessüf ediyorum” açıklamasını yaptı.

Bu arada Beyazay Derneği Başkanı Salih Arıkan da kısa bir açıklama yaparak bu genel kurulun tamamen anti demokratik olduğunu ifade etti.

Mazlum VESEK

kent-konseyi-secimi

Kent Konseyi’nde 11 adaylı seçim

erdogan-kapimiz-butun-yatirimcilara-sonuna-kadar-aciktir

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kapıları açtık, kapatmayacağız