in ,

Halk sağlığını riske atan firmalara ceza yağdı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, pandemi sürecinde güvensiz maske üreterek halk sağlığını riske atan firmalara idari para cezası uyguladıklarını duyurdu.

bakandan-bez-maske-aciklamasi

Bakan Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından maske gibi kişisel koruyucu donanımların piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerine devam edildiğini bildirdi.

Kişisel koruyucu donanımların denetimi sonrasında 17 marka/model maske için önleyici tedbir aldıklarını, 43 marka için de idari süreç başlattıklarını belirten Bakan Selçuk, “Bu ürünlerle ilgili gerekli görülmesi halinde piyasa arzının yasaklanması ve bertaraf edilmesi gibi işlemler uygulanacak. Ayrıca 14 marka için de test işlemlerimiz devam ediyor. Sürecin tamamlanmasının ardından güvensiz ürünler, Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi (GÜBİS) sistemine dahil edilecek. Kimsenin vatandaşlarımızın sağlığı ile oynamasına fırsat vermeyeceğiz. Pandemi sürecinde güvensiz maske üreterek halk sağlığını riske atan firmalara idari para cezası uyguladık” dedi.

Sağlık çalışanlarına güvenli ürün tedariki

Maske üretiminde art niyetli üreticilerin piyasaya güvenli ürün sunmalarını sağlamak amacıyla gerekli takibin yapıldığının altını çizen Bakan Selçuk, faaliyetlerin hız kesmeden devam edeceğini kaydetti. Covid-19 pandemisi sürecinde özellikle sağlık çalışanlarının kullandığı kişisel koruyucularla ilgili Devlet Malzeme Ofisi, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ve diğer ilgili kurumlarla işbirliği yaptıklarını belirten Bakan Selçuk, “Bakanlığımızın koordinasyonu ile 200’den fazla marka ve model kişisel koruyucu donanım, onaylanmış kuruluşlarda test ediliyor. Böylece sağlık çalışanlarına güvenli ürün tedariki sağlanmasında katkıda bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

 Piyasaya güvenli ürün sunulması…

Bakan Selçuk, artan ihtiyaç nedeniyle kişisel koruyucu donanım üretmek isteyen üreticilere güvenli ve uygun üretim konusunda teknik destek sağlandığını bildirdi. Geçmiş yıllarda maske belgelendirmesinin Türkiye’de kısıtlı imkanlarla yapılabildiğini hatırlatan Selçuk, artık onaylanmış kuruluşların altyapısının geliştirilmesi sayesinde piyasaya güvenli ürün sunulmasının kolaylaştığını bildirdi. Bakan Selçuk, “Kişisel koruyucu donanımı üretmek isteyen girişimcilere ve üreticilere güvenli ürün üretimi ve doğru belgelendirme konusunda Bakanlığımız tarafından bilgilendirme yapılıyor. Kişisel koruyucu donanımlara yönelik CİMER, resmi yazı ve KKD İhbar Şikayet Hattı gibi iletişim kanallarımız üzerinden gelen bilgi edinme başvurularına cevap veriliyor” ifadesini kullandı.

busradan-aci-haber

17 yaşındaki Büşra’dan acı haber: 6 günlük yaşam mücadelesini kaybetti

aliaga-belediyesi-kirtasiye-kalzemesi-alimi-yapacak

Aliağa Belediyesi kırtasiye kalzemesi alımı yapacak