Geçen yerel seçimlerde CHP’nin sloganıydı ‘Martın sonu bahar olacak’. Bahar mı yaz mı bilinmez ama aradan koskoca bir 5 yıl geçti. Önce tüm dünyayı ekonomik, sosyal, yaşamsal kısacası her türlü etkileyen korona virüs pandemisi sonra Türkiye’yi sarsan önce İzmir sonra Kahramanmaraş depremleri. Biter mi hiç? Rusya-Ukrayna savaşı. Ardından da İsrail’in Filistin’de yaptıkları soykırım, vahşet, katliam! Ne derseniz kabulümdür. Diyeceksiniz ki ‘Yerel yönetimlerle bunlar ne alaka?’
Ben de size bütün bu olumsuzlarda sosyal sorumluluk sahibi yerel yönetimlerin güçleri yettiğince yaptıkları yardımları göstereceğim. Yardımlarla birlikte sürmesi gereken projeleri göstereceğim. Başkanların (Tabii ki ‘Halka hizmet Hakka hizmettir’ düsturuyla çalışanları kast ediyorum) söz verdikleri projeleri bitirmek için ne kadar çabaladıklarını da gözlemledim. Eee işimiz bu. Gazetecilik aynı zamanda gözlemciliktir. Halkla ilişkiler uzmanı olmak isterseniz yolunda gidenleri gazeteci olmak isterseniz sorunları, düşündürenleri, üzenleri, sorgulatanları, fikir verenleri yansıtırsınız. 

TÜRK YURDU

Konumuza geri dönelim isterseniz.  Hali hazırda 9 isim İzmir’in (Gavur İzmir saçmalığını hiç kabul etmedim hayatım boyunca. İzmir Türk yurdudur. Çakabey’den bu yana, Emir Gazi’den bu yana. Hasan Tahsin’den, Kubilay’dan bu yana.) büyükşehir belediyesini yönetmek için açık ve seçik aday oldu. Neden açık ve seçik tabirini kullandım. Çünkü genel merkeze başvuru yapanların, dosya vermeden nabız yoklayanların da olduğu biliniyor. Aralarında bir dönem İzmir’de Genel Sekreterlik görevi yapan sonra İstanbul’a Ekrem İmamoğlu’nun yanına giden ve yeniden İzmir’e dönen ya da gönderilen Buğra Gökçe de dahil 9 isim. Önceki dönem milletvekilleri Musa Çam, Tacettin Bayır ve Atila Sertel. Mevcut başkan Tunç Soyer. En başından bayrak açan ve Özgür Özel’i destekleyen Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay. İYİ’lerin adayı Ümit Özlale. Sessiz ve derinden giden Ayhan Baltacı. Son olarak da Bornova’nın önceki dönem belediye başkanı Olgun Atila. 

HALKIN KANTARI

Diğer adaylarla ilgili gözlem ve değerlendirmelerimiz bundan sonraki yazılarımızda yer alacak ancak ben bugün sizlere Olgun Atila’dan biraz bahsetmek istiyorum. Başkanlığı döneminde makam odasını, halkın daha iyi hizmet alması için planlama müdürlüğüne tahsis eden, Bornova'ya 12 bin 500 kişilik süper lig de dahil bütün maçların oynanabileceği bir stad kazandıran, Conde Nast Traveller gibi dünyaca ünlü tatil dergisinde Bornova'nın en hızlı gelişen metropol kentler arasında gösterilmesine ve dünyaya tanıtılmasına öncülük eden, ilçenin en eski parklarından olan Büyük Park'ta yenileme çalışmalarına başlayan, sadece merkezi yerlerde yaptığı etkinlik ve hizmetler ile değil, uzak köylerde yapılan festivaller ve yüzlerce sokakta hız kesmeden yapılan yol bakım onarım çalışmaları ile Bornovalılar’ın gönlünde apayrı bir yer kazanan bir isim Olgun Atila. Metropolün büyük ilçelerinden Bornova’daki tecrübelerini kent geneline aktarmak için yola çıktığını söylüyor her yerde. Sizleri bilmem lakin benim gönlümü kazanan aday adaylarından biri. CHP kanadında önseçim mi, anket mi yoksa lider parmağı mı aday belirleyecek. Bakalım önümüzdeki günler ne gösterecek.