in ,

İzmirli sağlıkçılardan hükümete çağrı: Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz

İzmir Sağlık Platformu son günlerde sağlık alanında yaşanan gelişmeler ve pandemi ile alakalı ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

lutfi-camli-saglikcilar-eylem

Sağlıkçılar Konak’ta yaptıkları basın açıklaması ile sağlık alanında yaşanan olumsuzlukları kamuoyu ile paylaştı ve çözüm önerilerini tekrarladı.

İzmir’deki 13 sağlık kurumu adına hazırlanan ortak basın metnini okuyan İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı şunları ifade etti: “Ülkemizde ilk vakanın görüldüğü tarihten çok önce sağlık emek ve meslek örgütleri olarak halkımızın sağlığı için sağlık çalışanlarının sağlığı için size uyarılarda bulunduk. Bilimin, aklın yolunu gösterdik. Bizleri dinleyin dedik. Ama siz aklı, bilimi ve bizleri dinlemeyerek hem halkımızın hem de sağlık çalışanlarının hayatını tehlikeye attınız. Siyasi ve ekonomi,k kaygılarla aldığınız kararlar, ötesinde alamadığınız kararlar yüzünden binlerce insanımızı, yüzlerce sağlık çalışanımızı kaybettik. Kaybetmeye de devam ediyoruz. Her gün açıkladığınız sayıların her biri candı. Anneydi, babaydı, çocuktu, eşti, dosttu. Bu canlarımızı sizin yanlış pandemi yönetiminiz nedeniyle kaybettik. Bu ölümlerin önemli bir bölümü önlenebilir ölümlerdi ve siz önlemediniz, önleyemediniz. En temel hakkımız olan yaşam hakkımızı ihmal ettiniz. Salgının başından beri sürekli şeffaflık istedik ama hiçbir bilgiyi bizlerle paylaşmadınız. Bilim insanlarının önerilerine ve kararlarına kulaklarınızı tıkadınız. Salgından politik başarı hikayesi çıkartmaya çalıştınız. Salgın konusunda doğruları söyleyen kim varsa terörist ilan ettiniz. Geldiğimiz noktada haklı çıkmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Ekonomik ve siyasi kaygılarla aldığınız kararlardan ötürü yitirdiğimiz binlerce canın, yüzlerce sağlık çalışanın hesabını kim verecek?”

‘Biz yasa istiyoruz dedik, siz sağlık çalışanlarıyla alay edercesine…’

Sağlık çalışanlarının içinden geçtikleri zorlu süreçte yalnız bırakıldığını belirten Çamlı, “Sağlık çalışanları her zamankinden daha ağır koşullarda, korunmasız ve sağlıksız koşullarda çalışmaya mecbur bırakılmış, yasal izin, istirahat, yer değişikliği ve emeklilik hakları ellerinden alınmıştır. Ya çalışacaksın, ya da öleceksin seçenekleriz arasında bırakılmışlar ve büyük bir sağlık ordusu tüketilmiştir. Covid-19 sağlık çalışanları için bir meslek hastalığı sayılmalıdır dedik. Siz samimiyetsiz, ciddiyetsiz şekilde konuyu bulandırdınız. Biz yasa istiyoruz dedik, siz sağlık çalışanlarıyla alay edercesine, bir sayfalık yazıyla kamuoyunu yanıltmayı seçtiniz. Bizlerin, hukukçuların, milletvekillerinin anlattıklarını dinlemeyip sağlık çalışanlarını oyaladınız. Sizleri tekrar ve daha güçlü uyarıyoruz. Ekonomik çıkarları ve siyasi kaygılarınızı değil, halkımızın ve bizlerin sağlığını önceleyin. Salgın yönetiminde aklı, bilimi ve bizleri dinleyin. Önlenebilir her ölümün sorumlusu sizlersiniz. Yaşam hakkımızın ihlaline karşı sessiz kalmayacağız. Sağlık, emek, meslek örgütleri ve tüm sağlık çalışanları adına size artık yeter daha fazla eksilmek istemiyoruz diyoruz. Bizler yaşamak, yaşatmak istiyoruz” dedi.

Erman Şentürk

aliaga-zabitasi-yilbasi-denetiminde

Aliağa Zabıtası yılbaşı denetiminde

ciglide-vatandaslarin-talebi-cozumsuz-kalmiyor

Çiğli’de vatandaşların talebi çözümsüz kalmıyor