in ,

Kemeraltı yenilenecek ama esnafın talepleri var!

Yatırım açıklamasının ardından konuşan Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, ‘Beklentimiz tüm kurumların yapması gerekeni yapması” dedi

kemeralti-yenilenecek-ama-esnafin-talepleri-var

İzmir Ticaret Odası (İZTO) meclis toplantısının konuğu olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, meclis üyelerine hem 10 ayda yapılanları anlattı hem de yeni projeler hakkında bilgi verdi.
Kemeraltı’nın İzmir’i dünya kenti yapmak için en güçlü enstrüman olduğunu ifade eden Soyer, “Dünyanın en büyük, en eski açık hava alışveriş merkezi bizi dünya kenti yapacak. Kemeraltı zemin malzemesi alt yapısı değiştirilip 24 saat çalışan bir yere dönüşecek. İzmir için bir kaldıraç olacak. Kemeraltı’nda kamulaştırmalara ciddi kaynak ayırdık. 350 milyon lirayı önümüzdeki 4 yıl için ayırdık” demişti.

‘SİSTEM KENDİNİ YENİLER’

Soyer’in açıklamasının ardından Ege Telgraf Gazetesi’ne konuşan Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, yıllardan beri eksik kalan sorunların çözümünü beklediklerini söyledi. Yapılacak hizmetlerin tamamının bir bütün halinde Çarşı’yı etkileyeceğini dile getiren Girgin, “Beklentimiz bütün kurumların yapması gerekeni yapmasıdır” dedi. Başkan Girgin, “Belediye kamusal ve yerel yapması gereken unsurları yerine yapsın. Sistem zaten kendini yeniler. Yıllardan beri eksik kalan soruların çözümünü bekliyoruz. Hepsi bir bütün. Beklenti bütün kurumların yapması gerekeni yapmasından geçiyor. Alt yapıyı yapmadıkları sürece üst yapı değişmiyor, olmadan elektrik direklerinin değişmesi imkansız. Otoban direklerin değişmesi lazım, ışık bize çok büyük zarar veriyor. Daha kısa, daha otantik ve daha rahat ışık alabileceğimiz üretimler var” diye konuştu.

‘ŞEHİR EKONOMİSİ YETMİYOR’

Kemeraltı Çarşısı’nın daha güzel bir yer olabilmesi için en büyük faktörün turist olduğunu belirten Girgin, “Herkes Kemeraltı’nın öneminden bahsediyor ama ihtiyaca binaen hiçbir şey yapılmıyor. Burası hep geride kalmış, şehre yeni insan katamazsanız şehir ekonomisi yetmiyor, bizim yeni enstrümanlara ihtiyacımız var. O kadar çok bölünüyoruz ki, her an eksiye düşüyoruz. Eski yerleşim alanı olarak üretimi göstereceğimiz kitle turist yani yerli ve yabancı turist” dedi.
Tunç Soyer’in ‘24 saat çalışan bir yere dönüşecek’ sözleri ile ilgili olarak konuşan Girgin, “24 saat çalışan bir yere burası dönüşür. Herkes şehir merkezinin 24 saat yaşamasını ister. İzmir gibi bir yerde mozaik olmuş, göçle yoğrulan bir yerde merkezin sabaha kadar yaşaması için şehir ekonomisinin dışarıdan destek alması gerekiyor” diye konuştu.

‘ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPARIZ’

Ayrılacak bütçenin yeterli olup olmayacağına dair bir yorumda bulunmayan Girgin, yapılması gerekenler yapıldığında Kemeraltı’nın kendi kendini yenileyeceğini söyledi. Girgin, “Sistem kendi kendine yenilenir, yeni yatırımcılar gelir, dükkan sahipleri kendini yenilemeye çalışır. Biz dernek olarak üzerimize düşen görev neyse üzerimize düşeni yaparız. Esnafımıza verilecek eğitimler olsun, gereken sorumluluklar olsun. Dernek 15 yıllık, bugün herkesin Kemeraltı noktasında buluşmuşsa bize büyük sorumluluk düşüyor. Para önemli değil. Esnafın kendisinin yapacağı yatırımlar var. Esnaf kendini yenilediğinde buna bir bütçe çıkacak. Beklenti Kemeraltı’nın sorunlarına bakılması standart, güvenlik ve alt yapı problemleri” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

dijital-ekonomi-izmir-icin-firsat

‘Dijital ekonomi İzmir için fırsat!’

kanser-ile-mucadele-gida-ile-baslayacak

Kanser ile mücadele gıda ile başlayacak