in ,

Kılıçdaroğlu sordu: Benimle birlikte misiniz!

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM’nin 27’nci Dönem açılışı öncesinde Seferihisar’da gerçekleştirdiği kampa katıldı, “Sırtımı size yaslayacağımı bilmek istiyorum” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekillerinin her yıl Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) öncesinde yaptığı kamp Seferihisar’da bir otelde başladı. Seçmen listeleri, sandık güvenliği, seçim hazırlıkları gibi pek çok konunun masaya yatırılacağı ve üç gün boyunca sürecek kampın açılış konuşmasını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptı.

Açılış konuşmasını yapan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in selamlama konuşmasında İktisat Kongresi’nin detaylarını anlatırken sarf ettiği, “Derin umutsuzluk ve gelecek kaygıları içinde ve bugünün siyasal ikliminde gelecekte oluşturacağımız siyasi kararlara zemin teşkil edecek talepler, beklentiler ve çözüm önerilerini gündemimize getirmiş olacağız” sözlerine hitaben “Sayın Soyer konuşurken derin bir umutsuzluktan söz etti, bütün arkadaşlarımızın şundan emin olmasını isterim, bizim kitabımızda umutsuzluk yoktur. Derin bir yoksulluk var ama derin bir umutsuzluk yok. Biz umudu büyütmek, yeşertmek, kimsenin karamsarlığa kapılmayacağı bir ortamı yaratmak zorundayız” dedi.

‘KURT KIŞI BİLİR AMA…’

“Salı günü Elazığ da grup toplantımızı yaptık. Bir gün öncesinde halkı tahrik etmeye çalışan afişler asıldı. Haberi aldığımda dokunmayın kalsın dedim, çünkü bu ülkenin insanı kışkırtmalara, tahriklere kapı aralamayacaktır” sözleriyle devam eden Kılıçdaroğlu, “Elazığ bize bunu gösterdi, Elazığ bizi kucakladı. Afişleri basan kişi söylüyor, ‘Cumhur İttifakı’nı oluşturan siyasi partilerin talebiyle yapıldı’ diyor.  Bir insan karalamaya halkı tahrik etmeye kalkarsa artık ülkeyi yönetemiyor noktasına gelmiştir. Ülkenin yönetilemediğini biliyoruz. Sadece biz değil her kesimden vatandaş görüyor. Türkiye’yi yönetemiyorlar. İktidar sahiplerinin de herkesin de bilmesi lazım; kurt geçirdiği kışı bilir ama yaşadığı ayazı unutmaz. Bu millet her şeyin farkındadır. Bizler de farkındayız. Bilinmeyene ışık tutuyoruz. Çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Açıklamalarına ülke ekonomisi üzerinden iktidarı eleştirerek sürdüren Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı: “Biz faize karşıyız diyorlar, faize karşı olmadıklarını görüyoruz.  Tüm arkadaşlarımızın bunları halka anlatması lazım. Bir grup kişiye kaynak aktarıyorlar. İlk 8 ayda bütçeden kur korumalı mevduat dahil ödenen faiz miktarı 250 milyar lira…. Faize karşıyız diyorlar ama bütçenin 250 milyarını faize veriyorlar. Gerçeği herkese anlatmak zorundayız. Gerçeği anlattığımızda toplumsal desteği çekeceğimizi düşünüyorum. Gittiğimiz her yerde çiftçi arkadaşlarınıza şunu söyleyin; hakkınızı teslim etmiyorlar, milli gelirin yüzde 1’i oranında size pay verilmesi gerekir vermiyorlar ama halkın iktidarı olduğumuzda size bunu vereceğiz. Bir garabete imza attılar. Merkez Bankası faizlerde 13’ten 12’ye indi. Ak Parti’ye, MHP’ye oy veren tüm kardeşlerime sesleniyorum; gidin bir bankaya ister kamu ister özel, kredi çekmek istediğinizi söyleyin, bakın bakalım yüzde 12 faizle verecekler mi? Vermeyecekler. Bankaların geliri bir yılda yüzde 500 arttı. Esnafa, çiftçiye, asgari ücretliye, memura, emekliye soruyorum; sizin geliriniz bir yılda yüzde 500 arttı mı? O zaman oturup düşüneceksiniz. Bu iktidar kime hizmet ediyor diye düşüneceksiniz. Bu tabloyu değiştireceğiz.”

‘BERABER ÇÖZECEĞİZ!’

Halkın desteğiyle iktidar olduklarında sanayicinin hangi partiye ilgi duyduğuna bakılmaksızın, kim üretiyorsa kim ülkesine gelir kazandırıyorsa başlarının üzerinde yeri olacağının da vurgusunu yapan Kılıçdaroğlu, “Toplumun her kesimini kucaklamak zorundayız. Öyle bir noktaya geldiler ki, AK Parti’nin ve MHP’nin il başkanları, milletvekilleri, ilçe başkanları, kadın ve gençlik kolu başkanları, halkın arasına giremeyecek noktaya geldiler. Gidemiyorlar, dert dinleyemiyorlar çünkü onların hiçbirinin yetkisi yok ve yeni bir şey söylemiyorlar. Devletin iradesi tek bir kişiye bağlanmaz. İl başkanı, milletvekilleri, kadın kolları, gençlik kollarının yapamadığı işi devlet memurlarına yaptırmak istiyor. Devlet memurlarını görevlendiriyorlar, siz gidin anlatın diyorlar. Devlet memurları sarayın kölesi değildir, devletin memurudur. Onlara da sesleniyorum; siz sarayın memuru değilsiniz, siyasi partinin memuru değilsiniz, siz onurlu Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin memurlarsınız. Saray memurları ayrı, sarayın savcıları hakimleri ayrı, ama onurlu Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin savcıları, hakimleri, memurları ayrı… Saraya koşulsuz biat edenlerin ne olacağını ileride tarih yazacak… Devletin saygınlığını koruyan tüm memurları baş tacı yapacağız. Çok sorun var, sorunları biliyoruz. Her gittiğimiz yerde diyeceğiz ki hiç meraklanmayın; atama bekleyen öğretmenler bizi bekleyin ama bize katılacaksınız, sorunları beraber çözeceğiz, atama bekleyen sağlıkçılar engelliler, bizi bekleyeceksiniz ve bize katılacaksınız beraber çözeceğiz diyeceğiz. Boğaziçi’ndeki hocalar, öğrenciler sizler de katılacaksınız, bütün üniversiteleri özgür ve özerk kılacağız” dedi.

‘ŞUNU BİLMEK ZORUNDAYIM…’

Son olarak, “Bazen çok fazla bir şey söylemeye gerek yok, hepimiz biliyoruz, sokaktaki vatandaşımız da biliyor. Herkesi ezen sisteme beraber direnmek zorundayız” ifadelerini kullanan CHP Lideri, “Direneceğiz ki, bizden sonra geleceklere güzel bir Türkiye bırakabilelim. Bu saray iktidarı artık memlekete verecek bir şeyi olmadığını gayet iyi biliyor. Oligarklarıyla, havuz medyasıyla, yandaşlarıyla çalışıyor. O bütün bunları maddi güçle yapmaya çalışsın, biz cesaretle çalışacağız. Bu tabloyu düzeltmek zorundayız.  Ben sürekli yürümeye ve ilerlemeye kararlıyım. Ve hiçbir şey beni inandığım yoldan geri çeviremez. Bu ülkeyi sevenlerin, gerçek vatanseverin duaları ve umutları her yerde bizimle birlikte yürüyor. Buna inanın…  Bu mücadelede halk düşmanlarını birlikte yeneceğiz. Özgürlük, doğruluk ve adalete susamış halkımıza kurtuluşu beraber getireceğiz. Ama şunu da bilmek zorundayım; siz gerçekten benimle birlikte misiniz? Bazılarınızın sesi çıkmıyor, bazılarınızın da isteyerek veya istemeyerek zarar verdiğini görüyorum. Ama artık karar verin, bu halk düşmanlarını beraber yenecek miyiz, yenmeyecek miyiz?  Benimleyseniz, benimle olduğunuzu da artık hissetmek istiyorum. Sırtımı size yaslayacağı bilmek istiyorum” diye konuştu.

‘ENGELLERİ AŞMAYA DEVAM’

Toplantıda konuşan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, “Bu önemli organizasyonun; artık ayak seslerini iyiden iyiye duyduğumuz, kurulacağı gün için milletimizin adeta gün saydığı Millet iktidarına ve inançla ifade ediyorum ki, milyonların ve bizlerin gönlünden geçtiği gibi, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanlığına giden yolda bir mihenk taşı olacağına yürekten inanıyoruz. İzmir olarak, bu yolda hem örgütümüzle hem de İzmirli vatandaşlarımızla birlikte, üzerimize düşeni yıllardır yaptığımız gibi, çok daha fazlasını yapmaya hazırız. İzmir, geçmişte olduğu gibi bugün de Mustafa Kemal Atatürk’e, Cumhuriyet değerlerine, özgürlük ve bağımsızlığa bağlılığı üzerinden ve elbette, yandaşa değil, halk için çalışan yerel yönetimleri ve belediye başkanlarımız üzerinden, Kendisiyle hesaplaşmaya girenlerin hesabını görmeye, İzmir’e şaşı bakanları, yan bakanları bir kez daha sandığa gömmeye kararlıdır. CHP İzmir İl Örgütü olarak; hiç dinlenmemek üzere çıktığımız bu yolda, önümüze çıkan engelleri, azim ve kararlılıkla bir bir aşmaya devam ediyoruz. Partimiz ve Türkiye için son derece önemli olan ve İzmir’in ev sahipliğinde gerçekleşen bu organizasyon, bizlere hem büyük bir güç hem de büyük bir sorumluluk vermiştir. Bu sorumluluk duygusuyla, İzmir’den sizlere söz veriyoruz: Genel başkanımızın, ülkenin karanlık günlerden kurtulması için attığı her adımın ve milletvekillerimizin 81 ilimizdeki çalışmalarında akıttıkları alın terinin, her damlasının İzmir’de hakkını vereceğiz” ifadelerini kullandı.

‘AYNI COŞKU VE GÖRKEMLE’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, “100 yıl, ülkelerin tarihinde çok önemli bir kilometre taşıdır. Kuruluşun ve kurtuluşun şehri İzmir, 100’üncü yılı elbette bu unvana layık bir şekilde kutlamalıydı. O nedenle ‘Kurtuluşun Şehri’ derken 9 Eylül’dür. ‘Kuruluşun Şehri’ derken 17 Şubat, İktisat Kongresi’dir. 9 Eylül 1922’yi 100 yıl sonra nasıl büyük bir gurur ve coşkuyla kutladıysak, 17 Şubat 1923’ten 100 yıl sonra 17 Şubat 2023’ü de 100 yıl sonra anlamına ve içeriğine uygun olarak aynı coşku ve görkemle kutlamaya hazırlanıyoruz” dedi.

Daha sonra İktisat Kongresi ile ilgili yaptığı çalışmalar ve hazırlıklar hakkında bilgiler veren Başkan Soyer, şunları aktardı: “Aslında 100’üncü yıllarda mutlaka yeni bir yüzyıla girerken geçmiş yüzyılla ilgili bir değerlendirme yapmak gerekir. Tarihe bakmayı biraz araba kullanırken dikiz aynasına bakmaya benzetiyorum. Kazasız, belasız gitmek için mutlaka arada bir dikiz aynasına bakmak gerekir. Bizim de yapmak istediğimiz aslında bu, İktisat Kongresi’nin 100’üncü yılı vesilesiyle…. Bu derin umutsuzluk ve gelecek kaygıları içinde ve bugünün siyasal ikliminde gelecekte oluşturacağımız siyasi kararlara zemin teşkil edecek talepler, beklentiler ve çözüm önerilerini gündemimize getirmiş olacağız. Türkiye’nin geleceğine ışık tutacak ve CHP’nin iktidarında elinde bulunduracağı bütün bu dokümanları yolumuzu aydınlatacak bir katkı olarak değerlendiriyoruz.”

‘ARKANIZDAYIZ, YANINIZDAYIZ’

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na da seslenen Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, “Bu yolculukta İzmir her daim yanınızda olmaya devam edecektir. Varlığınız ve liderliğinizden ilham alıyor, moral buluyor, güç ve çalışma azmi duyuyoruz. Ayağınıza taş değmesin, milletvekili arkadaşlarımızla beraber bizi geleceğe taşıyacak yolculuğunuzda asla yorgunluk, yılgınlık olmadan devam edin. Arkanızdayız, yanınızdayız, sonuna kadar sizinle beraberiz” diye konuştu.

Yağmur Daştan

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir’de iki ayrı törene katılacak

STK’lar için yeni bir dönem başlıyor