100 sene sonra İktisat Kongresi!

Vahap DABAKAN
26 Aralık 2022

İzmir’e ilk defa gelen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Atatürk’ün kurduğu ve hayata geçirdiği İktisat Kongresi toplantısında söylediklerini aynen vermek istiyorum. Ben bir köşe yazarı olarak kendi yorumumu yazmayacağım söylediklerini ve benim sorduğum soruya cevabını yazacağım…
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İzmir’de “Yeni Yüzyıl İzmir İktisat Kongresi Sunumu’na” katıldı. Toplantı sonrası sorulara da cevap veren Bakan Nebati, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından da aynı tarihte düzenlenecek kongreyle ilgili olarak “İzmir’de CHP’li belediyeler tarafından yıktırılmış ve binanın olduğu yer otopark olarak kullanılmış. İzmir Valimiz Yavuz Selim Köşger, yaptığı araştırmalar ve kendi çabasıyla İktisat Kongresi’nin yapıldığı binanın yerini bulmuş ve Sayın Cumhurbaşkanımıza durumu arz etmesi ve Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla buranın Yeni Yüzyıl İzmir iktisat Kongresi yapılacak şekilde hemen ihaleye çıkılması talimatını vermiştir. İnşaat hızla ilerlemektedir” dedi.
Bakan Nebati, “Burada uygulayıcı ve tek yetkili hükümettir. Hiç kimse kendine rol çalmasın” ifadelerini kullandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından da aynı tarihte düzenlenmesi planlanan kongreyle ilgili olarak önemli açıklamalarda bulunan Bakan Nebati, “Bu kongrenin yapılacağı yer, 1973 yılında CHP belediyeleri tarafından yıktırılmış, tarihi bir bina. Otoparka dönüştürülmüş. 2022 yılında nisan ayında, ‘İzmir İktisat Kongresi 100’üncü yılına geliyor, Türkiye yeni yüzyıla iddialı şekilde giriyor’ düşüncesiyle devleti temsil eden İzmir Valiliği, CHP’li belediyeler tarafından yıktırılmış ve otoparka dönüştürülmüş alanı satın alıyor, 2023 yılının 17 Şubat gününe yetiştirmek için hazırlık yapıyor. İhale süreçleri tamamlanıyor, inşaata başlanıyor. Birileri ‘Burada toplantıyı yapacağım’ diyor. Bunun izah edilebilir bir tarafı yok, olamaz. İktisat Kongresi toplantısının uygulayıcısı da merkezi hükümettir…” diye konuştu.
Ben de toplantıda söz aldım: İktisat Kongresi binasının yerini bulup çıkaran ve Binanın yapımıyla yakından ilgilenen İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’e Atatürk’ün eserine sahip çıktığı için teşekkür ediyorum ve Soruyorum. Bu bina İktisat Kongresi sonrasında faaliyet gösterecek mi yoksa böyle kalacak mı?
Bakan Nebati, “İzmir Kongreler şehri, yıl boyunca Kongreler, etkinlikler ve toplantılar devam edecek. Valilik izni ile Kültür ve Turizm Bakanlığı İl Müdürlüğü izinleriyle toplantılar yapılacak” diye sorumu açıkladı.

Küresel ekonomik savaşın mermileri emtialar oluyor…

Yılın son günü bunlara dikkat edin