Ağacı da, dikeni de düşün…

meyve-veren-agac
Yunus KARAKAYA
5 Ağustos 2022

Geçtiğimiz günlerde Tire ziyaretim sırasında Bademli Kooperatifi Başkanı, Selçuk Bilgi ve göreve yeni başlayan kardeşim Koray Hoylu’yu ziyaret ettim. Yurt dışında anahtar teslimi bahçe kuruyorlar. Azerbaycan’da, 4 bin dekar üzerinde meyve bahçesi kurmuşlar. Sulama sistemleri, tel direkleri, örtüleri ve gölgelikleriyle birlikte. Türkiye’nin bu en büyük kooperatifinin, Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Başkanıyla bol bol sohbet ettik. Meyve ağaçlarının gölgesinde, yemyeşil bir ortamda, hem kahvelerimizi yudumladık hem de Başkan Selçuk Bilgi ile sohbet ettik. Kahvenin ardından dalından yeni koparılmış meyveleri yerken, gölgesinde otururken o ağaçları dikeni düşündüm.
Tabii o ağaçları diken ve yetiştiren ekibin başı, Başkan Selçuk Bilgi, Bademli Kooperatifinin nereden nerelere geldiğini bizlerle paylaştı. Bilgi, Türkiye Tarımsal üretiminin yüzde 40’ını meyve yetiştiriciliğinin oluşturmaktadır. Bu meyve Fidanlarının yüzde 50’ye yakın bölümü ise Bademli Mahallesi’nde yetiştirilmektedir. Ayrıca fidancılık sektörü Ödemiş genelinde doğrudan ve dolaylı olarak 10 bin civarında istihdam meydana getirmektedir. Ülkemizde 40 yıl öncesine kadar meyve fidanı üretimi sadece Bademli Mahallesi sınırları içerisinde S.S. Ödemiş Bademli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından yapılmakta iken günümüzde fidan üretimi artarak birçok bölgede de üretilir olmuştur. Kooperatif, bu yönüyle de öncülük ederek meyve fidanı üretim alanlarının genişlemesini sağlamıştır. Meyve fidanı üretiminin gelişmesinde en önemli etkenlerden biri de S.S. Ödemiş Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin fidan üretim teknikleri üzerindeki çalışmaları ve AR-GE faaliyetleri olmuştur. Türkiye’de fidan üretiminin yüzde 50’sine yakınını karşılar boyutta çalışmalar yürüten Kooperatif, ıslah çalışmaları sonucu bugüne kadar Potamia Yıldızı erik çeşidi, Potamia Güzeli dut çeşidi, Potamia Güneşi ayva çeşidi ve Potamia Erdin ceviz çeşidi tescil edilmiştir. 1 adet ceviz anacı ile 14 adet armut çeşit adayının tescil süreci de devam etmektedir” dedi.

Başkan Bilgi, “S. S. Ödemiş Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Kooperatifçiliğin ana ilkelerinden olan “Üreticiden-Tüketiciye” misyonunu hayata geçirmek ve üreticinin ürününü işleyip katma değer sağlamak amacıyla kurduğu Süt İşleme Tesisinde yoğurt, ayran, tereyağı ve kaşar peyniri üretimi de yapmaktadır. İnovatif projelere önem veren Bademli Kooperatifi Yönetimi, Süt İşleme Tesisinde uyguladığı GES Projesi ile üretimde en büyük gider kalemlerinden birisi olan enerji konusunda da tasarruf sağlıyor. S.S. Ödemiş Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin ana üretim konusu meyve kopyalama anacı olmasına rağmen piyasanın talepleri ve pazarın gerekleri doğrultusunda süs bitkisi üretiminde de önemli adımlar atmaktadır” diye konuştu.
Bugüne kadar, Yurt içi ve yurt dışında çalışmalar yaptıklarını da dile getiren Selçuk Başkan, son olarak şu mesajı verdi: “Meyve fidanı almakla iş bitmiyor, onun bakılıp, büyütülmesi oldukça zahmetlidir. Sabır acıdır ama meyvesi tatlıdır…”

fenerbahceden-tezahurat-aciklamasi

Sayılı gün çabuk geçer

Tüketiciyi kim koruyacak?