Antakya’da ipekçilik ve turizm

Bircan TAĞIL
2 Ocak 2023

Nereden başlayacak, ne anlatacaksınız…

Öğrenmeye, bilmeye keşfetmeye adanmış kadınlarımız… Hem evinde hem işinde başarılı örnek anneler, eşler ve üreticiler… Hem de öyle kolay işler değil başardıkları. Sıfırdan ve de hiç bilmedikleri bir yolda ilerliyorlar.

Hepsinin gözleri ışıl ışıl oluyor yeni bir şey öğrendiklerinde. Mutlulukları yüzlerinden okunuyor. Soruyor, sorguluyorlar. Öğreniyorlar ve öğrendiklerini hayata geçiriyorlar.

İpek yolculuğu yapıyorlar, ipeğin yolunda gidiyorlar.

Unutulmaya yüz tutmuş meslek ve kültür değerlerimizden olan ipek böcekçiliği ve ipek dokumayı yaşatıyorlar.

Bütün bunları başarmak için yalnızca emek harcamak yetmiyor. Aynı zamanda bir vizyon ve görenek gerektiriyor.

Projeli üreticilerimizin ipek böceği yetiştiriciliği konusundaki bilgi ve görgülerini artırmak, deneyimlerini karşılaştırmak ve ufuklarını açmak amacıyla gerçekleşen bu gezinin ilk durağındayız. Bu sanatı asırlardır yaşatanlar. Altı kuşaktan beri ipek işleyip dünyaya satıyor. Tamamen geleneksel şekilde üretim yapıyorlar. Hemen hemen tüm dünyada, fuarlarda bu kültürü tanıtmışlar. Dünya ülkelerinin meydanlarına stant kurup tanıtımını yapmışlar.

Büyükaşık Ailesi, ipek böceği ve ipek dokumacılığı

Biz ekip olarak Büyükaşık’ları ziyaret ettik. Her gezimizde bu ziyareti gerçekleştiriyoruz. İlerleyen yaşına rağmen bizlerle sohbet eden, sanatını anlatan babalarının, dedelerinin yolunda giden çocukları var şimdi canla başla çalışan. Bu kültüre, sanata yıllarını, emeklerini veren çocukları.

Sabahın erken saatlerinde yakılan ocağın başına geçerek kendi besledikleri kozalardan iplikleri büyük bir incelikle kaynayan sulardan çıkarıyorlar. Evlerinin önünde kaynatma kazanlarında ve evlerinin belli bölümlerini ise iş yeri olarak kullan bir aile. 6 kuşaktır ipeği yaşatma gayreti. Bu kozalardan çekilen ipekler el tezgahlarında dokunuyor. Oradan şahane kravatlar, şallar, atkılar, örtüler elbiselik kumaşlar olarak hayatımıza giriyor. İpek zerafetiyle…

Hayatta olan ve ömrünü ipek böcekçiliği ve ipeğe adayan Hasan Büyükaşık, pek çok ödüle layık olmuş ve devlet sanatçısı unvanını almış. Pek çok belgesel ve programlara konu olmuş bir değerimiz. Onu tanımak ve sohbet etmek çok keyifli.

ANTAKYA HAKKINDA

Antakya’nın kuruluşu, Büyük İskender’in komutanlarından biri olan Seleucus Nicator tarafından M.Ö 300’lü yıllarda gerçekleşmiş. Antik dönemde dünyanın en büyük kentlerinden biriymiş. Tarih boyunca çeşitli milletlere ev sahipliği yapmış olan bu kent Cumhuriyet döneminde 10 ay süren Hatay Devleti kurulmuş. 1939 tarihinde ise Türkiye topraklarına dahil olmuş.

NERELERE Mİ GİTTİK?

Hatay’da gezilecek pek çok yer var. Medeniyetlerin buluştuğu bu güzel şehirde tarihi camiler ve kiliselerle birlikte çok önemli müzelerde yer alıyor. Bizim vaktimiz sınırlı olduğu için her yeri gezemedik. Ama başlıca gezilecek yerlere de gitmeden Antaktya’ya geldik diyemezdik.

St. Pierre Kilisesi- Dünyanın ilk mağara kilisesi olma özelliğine sahip.

Antakya Museum Hotel –Dünyanın ilk müze ve oteli bir arada olan müzesidir.

Hatay Arkeoloji Müzesi– Dünyanın en büyük mozaik müzesi

Antakya Ulu Camii- 16. yüzyılda inşa edilmiş. Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşıyan bir camii.

Habib-i Neccar Camii– Anadolu topraklarında bilinen ilk camii olma özelliğine sahiptir.

Antakya evleri– Antakya’nın tarihi taş evleri ve tarihi sokakları ile görülmeye değer. Çok sayıda cafe ve eğlence mekanları ile dikkati çekiyor.

Uzun Çarşı– Ticaretin kalbinin attığı yer. Dar ve uzun bir çarşı. Her türlü ürünün bulunduğu rengarenk mağazalarla dolu harika bir çarşı.

Harbiye Şelaleri – Hatay’ın çağlayanlar bölgesi olan Harbiye, Antakya’ya 6 kilometre uzaklıkta. Vadinin güneyinden çıkan su kaynakları şelaleler oluşturduktan sonra Asi Nehri’ne kavuşur. Dünyaca ünlü bir yazlık yer olarak kullanılan Daphne, zengin halk tarafından çok güzel evler ve villaların yapıldığı çok turistik bir yer.

Antakya lezzetleri

Tadı damağımızda lezzetleri barındıran bir gastronomi şehrimiz. İçli köftesi, ekşi aşı, katıklı ekmek, tepsi kebabı, kepse pilavı, künefe, çiğ köfte, abagannuc, kömbe, biberli ekmek

Biz yediğimiz her şeye bayıldık. Bir kez gitseniz zaten hep gitmek isteyeceksiniz. Lütfen sizler de buraları gezi planlarınıza alın derim.

Yeni yıl sağlık, mutluluk ve tüm dünyaya barış getirsin.

Sevgiyle kalın.

Kalıcı kilo vermenin ipuçları

Hoşgeldin 2023