Başkan Tugay’a teşekkürler

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
7 Şubat 2021

İzmir, 2020 yılını büyük bir deprem felaketiyle kapattı. Korona virüs pandemisi ile sosyal hayatımızın tamamen değiştiği, evlere kapandığımız günlerde 2021’den umudumuz en azından normalleşme yönünde bazı olumlu değişikliklerin gerçekleşmesi yönündeydi.

Herkesin evlerine kapanıp büyük bir heyecanla beklediği 2021 ise İzmir’e sel felaketi getirdi. Yeni yılın ilk ayını tamamlayıp şubat ayına büyük biz hızla gelmiş olsak da en azından yılın geri kalanında İzmirliler olarak olumlu gelişmelerin peşindeyiz. Bu sütunda daha önce defalarca kez İzmirli yerel yönetimlerin iş yapma biçimi, temel hizmetler konusundaki yaklaşımları ve vatandaşın taleplerine bakış açısı konusunda onlarca yazı yazmışımdır. Bu yazıların önemli bir bölümü ise yakınma ve bir türlü çözülmek bilmeyen sorunlar hakkındaydı.

Bugün yazacağım yazı ise bir basit teşekkürden ibaret aslında. Belki de olması gereken ancak yapılmamışa alışkın olduğumuz için ilginç gelen bir durum bu. Deprem fırtınasının yaşandığı günlerde ev sahibimle sorun yaşayıp alel acele taşındığım yeni evimde apartmanın önüne terk edilmiş bir koltuk takımı ile karşılaştım. Kısa süre içerisinde yağmurdan, soğuktan korunan kedilere yuva olan ancak sorumsuz vatandaşların evde artık ne eşya varsa üzerine ekleyerek tam anlamıyla bir çöplüğe çevirdiği bir yerden söz ediyorum.

Karşı apartmandan taşınan, taşınırken koltuğunu apartmana hediye olarak girişe bırakan kişiyi bulamasam da Karşıyaka Belediyesi’nin Whatsapp hattından koltuk takımının terk edildiği noktadan alınması yönünde talebimi bildirdim. Geçen salı günü 14.19’da yazdığım Whatsapp mesajına 1-2 dakika içerisinde ‘kayıt oluşturuldu’ yanıtı ile cevap verince yine benzer süreçlerin yaşanacağını düşündüm.

Sizler de kendi deneyiminizden biliyorsunuzdur: Belediyeler Whatsapp ya da iletişim hatlarını genellikle vatandaşın ‘gazını’ almak için kullanıyor. Siz o an sinirlendiğiniz ya da aksadığını fark ettiğiniz bir durumla ilgili şikayetinizi yazıyorsunuz, önce kayıt açılıyor, aylar sonra suya sabuna dokunmayan bir yanıt geliyor. Sistemden ne vatandaş memnun ne de vatandaşı geçiştirmeyi iş haline getiren ve sürekli sorunlarla muhatap olmak zorunda kalan belediye çalışanları.

HIZLI ÇÖZÜM

Lafı uzatmadan sadede geleyim. Karşıyaka Belediyesi’ne yolladığım Whatsapp mesajına ertesi gün ‘Şikayetiniz çözülmüştür’ şeklinde bir SMS’le yanıt alınca şaşırdım açıkçası. Mesajın geldiği sırada dışarıda, eve gitmek üzere yoldaydım. Acaba belediye nasıl bir çözüm bulmuştur diye düşünürken apartmanın önündeki koltuk takımının belediye ekipleri tarafından yerinden kaldırıldığını görünce sevindim.

Uzun zamandır çevremde fark ettiğim aksilikleri ya da çözüme ulaşması gerektiğine inandığım sorunları belediyelerle, kurumlarla paylaşıyorum. İlk kez bu kadar çabuk aksiyon aldım. Karşıyaka Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü personeli başta olmak üzere başkan Cemil Tugay ve ekibine sonsuz teşekkürler. Vatandaşı mutlu etmek sandığınızdan daha kolay!

bazen-cilt-de-terapi-ister

Bahar tazeliğinde bir görünüm için…

cem-karaca

Derviş, Moğol, Kardaş ve Cem Karaca