Bir otogardan daha fazlası

otogardan-fazlasi
Yunus KARAKAYA
30 Aralık 2022

 

Otogarlar her gün binlerce insanı ağırlıyor. Her bir köşesinde ayrı hikayeler yaşanıyor; kimileri kavuşmanın heyecanıyla dolup taşarken kimileri ise vedanın hüznünü gizlemeye çalışıyor. Genelde ‘otogar’ denilince mezbelelik, oturacak yeri olmayan yerler aklımıza gelir ancak geçtiğimiz günlerde Ankara yolculuğum sırasında yanıldığımı anladım.
Yıllardır Ankaralılara ve Ankara’ya yolu düşenlere hizmet veren Ankara Otogarı AŞTİ’deki değişimi görünce şaşırmadım desem yalan söylemiş olurum. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, AŞTİ için öyle güzel bir proje hayata geçirmiş ki kıskandım doğrusu. Değişim hikayesini AŞTİ’yi işleten BUGSAŞ Genel Müdürü Vecihi Halil İyigün, Buysa Genel Müdür Yardımcısı Mete Bilici, AŞTİ Ticaret Müdürü Metin Emreli ’den dinledim.
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi’ne (AŞTİ) daha modern ve konforlu bir görünüm kazandırmak amacıyla başlattığı yenileme çalışmaları tamamlanmış. AŞTİ’ye seyahat temalı bir kütüphane, üniversite öğrencilerinin kullanabileceği bir de ders çalışma salonu, günlük kiralık ofis, toplantı salonları, sergi ve gösteri salonu ile çocuk oyun alanları yapılmış
BUGSAŞ Genel Müdürü Vecihi Halil İyigün hem gelen yolcu hem giden yolcu katında bulunan büfe ve stantları belli bir esasa göre daha düzgün ve kullanılabilir bir alana taşımaya devam ettiklerini belirterek “Ankara Büyükşehir Belediyesi BUGSAŞ A.Ş. olarak Otogarı’mıza yatırımlarımız devam ediyor.  Çocuk oyun alanları, sergi ve teşhir alanımız, kitap okuma ve kütüphanemiz yolcularımız tarafından kullanılmaktadır. Terminalimizde toplantı salonumuz ve günlük saatlik kullanılacak çalışma alanlarımız bulunmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş, AŞTİ yatırımları ile yakından ilgilenmekte ve projeler sunmaktadır. AŞTİ Otobüs Terminalimiz’in bir başka örneği yok.  Havaalanı konseptinden daha iyi noktalara ulaşmayı hedefliyoruz. Kaptan şoförlerimiz için restoran, tuvalet ve duşlarımızı faaliyete geçirme planlarımız var. Ayrıca şehirlerarası otobüslerimiz için özel ve uygun yıkama yerleri de hizmete açılacak. AŞTİ, ödüllü bir mimari yapı. Bu mimariye aykırı olmayan projelerle yenilemelerimizi sürdürmeye Otobüsle Seyahat eden tüm yolcularımızın rahat ve konforu için devam edeceğiz” dedi.


GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ

İyigün, “Dünyanın dört bir tarafından seyahat eden vatandaşları ağırlayan AŞTİ’nin 20 bin metrekarelik çatı alanının 14 bin 500 metrekarelik kısmına ise güneş enerji sistemi (GES) kurulması için çalışmalar sürüyor. GES projesi ile terminalin tükettiği enerjinin yüzde 40’ını güneş enerjisinden karşılayarak tasarruf etmesi sağlanacak. Çatının yenileme çalışmalarında ise yüzde 85 seviyesine gelindi” diye konuştu.

Kısa bir haber turu

abdulhak-hamit-tarhan

Abdülhak Hamit Tarhan…