Bu geminin kaptanı sensin!

Ebru ZORLUTUNA
8 Ocak 2020

Hayat, organize olabildiğin kadar imkan sunar. Bazıları sadece isyan ya da şikayet ederek hayatına devam eder. Bazısı hayatın dümenini eline almaktan kaygılanır. Bir grup insan için de güzellikler ya da mucizeler ancak başkaları tarafından gerçekleştirilebilir. Bu insanlar sadece bekler. Onlar için bir gün her şey güzel olacaktır. Fakat bugünkü güzelliklerden mahrum kalırlar.

Hayatının dümeni kimin elinde? Ailenin mi? Eşinin mi? Çocuğunun mu? Sevgilinin mi? Kısacası başkalarının mı? Belki bunu sorgulamak en doğrusudur. Hayatının dümeni ailenin ellerindeyse çocuk kimliğinden yetişkin kimliğine doğru yol almayı deneyebilirsin. Hayatının dümeni eşinin ya da sevgilinin elindeyse kendi başına bir bütün olabilmek için bir takım yollar arayabilirsin. Kendini var edebilmek için güçlendirebilirsin. Hayatının dümeni çocuğunun elindeyse sadece anne olmadığını hatırlayabilirsin. Ardından bu dümeni neden çocuğuna verdiğini de anlamaya çalışabilirsin.

‘BÜTÜN OLMADAN’

Hayatımızın dümenini elimize almak için ciddi bir çaba gerekebilir. Sorumluluk almaktan kaçınan birisi kendi hayatının sorumluluğunu da almakta zorlanabilir. İnsanlar, öncelikle kendi hayatının sorumluluğunu alabilmelidir. Ardından ruhunda bir bütün olabilmeyi hedeflemelidir. Genellikle ruhu yaralı insanlar onları tamir edecek ya da yara bandı olacak insanları ararlar. Onlara göre hayatı ancak başka biri tarafından kurtulacaktır. Oysaki insan, bir bütün olmadan diğer yarısını aramamalıdır. Bütün olmadan aradığın diğer yarın aslında diğer yarandır. Yaranı iyileştirecek birini aramaktansa kendin iyileştirmeyi denemelisin. Bir insanı güçlendiren en önemli şey kendi yarasının ilacını bulmaktır. Bu ilacı sürekli başkalarında arayan insanlar bağımsızlığını da o insanlara teslim ederler. Bağımlı bir ilişki sürebilirler. Genellikle bu ilişkiler de patolojik olur.

UZMAN YARDIMI

Her insan kendi gücünü keşfedebilmelidir. Hayatıyla ilgili krizleri çözmek için sürekli yeni yollar arayabilmeli ve denemekten yılmamalıdır. Her insanın buna gücü olmayabilir. O halde mutlaka bir uzmandan yardım almalıdır. İnsanlar, kendi başına var olabilmeyi bir kez başardıklarında artık tüm sorunlarla baş edebilecek gücü elde ederler. Bunun aksine sorunlardan kaçtıkça kendilerine olan öz saygılarını zedeleyebilirler. Çocuğunla, eşinle, ailenle ya da sevgilinle nasıl bir ilişki kurduğunu düşün. Özellikle de annenle.. Annemizle kurduğumuz bağ diğer tüm ilişkilerimizi de belirleyebilir. Biz ilişki kurarken annemizle kurduğumuz bağı referans alırız. Bu ileri de sevgilimizle ya da eşimizle ilişkimizi önemli ölçüde etkiler.

Uyuz olduk

Ekonomi İzmir