Değirmenin suyu

cesmede-ilk-virus-vakasi-
Başak Yasemin KUMAŞ
4 Temmuz 2020

Çeşme yarımadamız herhangi bir aktif akarsu kaynağından yoksundur. Kutlu Aktaş Barajı, yağmur suları ile dolan bir yapıdır ve tamamen yağışlara endeksli bir havza suyuna sahiptir.

2014 -16 Çeşme yarımadada konut, turistik tesislere yetmeyen baraj alarm vermeye başlamış, bu nedenle 2017 de İzmir Büyükşehir Belediyesi Ildırı su kuyularından merkez su şebekesini beslemek üzere ana su hattı boruları döşemişti.

Yine de 2017-18 ve 2019’da zaman zaman mevcut kapasite için toplam su miktarı yetersiz kalmıştı.

Bunun üzerine İçmeler mıntıkasında açılacak yeni sondaj kuyuları ile Çeşme bölgesi beslenmesi konuşulmaya başlanmıştı.

Diğer taraftan şebeke harici alanlar ve tarımsal bölgelerimiz yeraltı su rezervlerinden sondaj kuyuları ile faydalanmaya devam etmektedir.

Devlet Su İşleri, yapılan denetimlerde, yeraltı su rezervlerinin kritik seviyeler altına düştüğünü raporlayarak 5 Mayıs 2018 de, Çeşme’yi kısmi olarak yeraltı su koruma havzası ilan etti.

Tarımsal alan olan ve Şebeke haricinde kalan Ovacık Ovası’nın büyük kısmı, Çiftlikköy’ün büyük bölümü, Sarnıç ve Alaçatı’da bazı alanlar, Germiyan ve Reisdere’de parça parça bölümler yeraltı su koruma alanlarına dahil edildi.

Yine de yarımadada, kaçak, maksadına aykırı kullanımlar devam ederken, diğer yandan 2017 yılında İzmir Büyükşehir 1/25.000’lik imar planlarında mevcut kadar büyük bir alanı yeni yerleşkeler için imara açtı.

“Daha çok ev demek ne demektir?” diye üzerine basarak izah etmeye çabaladık.

Daha çok yazlık ev, daha az tarım alanı demektir. Daha az turizm demektir.

Daha çok ev, çok sayıda bahçe ve yüzme havuzu, bol miktarda su ihtiyacı demektir.

Geçtiğimiz kış, küresel iklim değişikliğinden nasibini alan Çeşme’de yağış miktarı endişe verici miktarda düşmüştür. Kısa süreli sağanaklar yaşanmış, toplam yağış süresi 70-80 saati geçmemişti.

Devlet Su İşleri alanda yeniden bir fizibilite yapacak olsa, yeraltı sularının 2018 seviyelerinden çok daha aşağılara inmiş olduğu açıkça görülecektir.

Buna rağmen, tarım arazilerinde dahil yazlık villa, yüzme havuzları, kaçak kuyular hız kesmeden devam ediyor.

Yanı başındaki parseldeki çiftçinin domatesinin, besi çiftliğindeki hayvanın suyuna göz dikiliyor. Çeşme’de bu kadar çok alan yeni imar planlarında, altyapı, kanalizasyon ve su kapasitesi düşünülmeden imara açılırken, inşaatlar sürerken hiç kimse isyan veya itiraz etmemişti. Yakın bir gelecekte aymazlığımızın bedellerini en hayati ihtiyacımız ile imtihandan geçerek, hep beraber ödeyeceğimize inanıyorum. Bakalım milyon dolarlık villa sahibi olanlara bu değirmenin suyu nereden gelecek?

 

siyaset

“Cambaza bak” durumları

siyaset

Z kuşağı üzerine siyaset