Deniyoruz, yanılıyoruz, öğrenmiyoruz

Tuğçe DOĞANELİ KAMACI
27 Kasım 2021

Laboratuvar gibi ülkeyiz değerli okurlar. Sürücülerin psiko-teknik değerlendirmeleri düzenli olarak yapılmazsa ne olur, suç makinaları insan içine salıverilirse ne olur, bunların sonuçlarını gözlemledik geçen hafta. Erkek şiddetinin masumların hayatına nasıl mal olabileceğini izledik! Pes!

Ankara’da üniversite öğrencisi Esra Nur Olgun hem acil ve ilk yardım bölümü okuyor hem de motosikletli kurye olarak çalışıyordu.Trafikte ilerlerken bir maganda arabayı önüne kırdı. Esra kornaya bastı, uyardı. Özür dilemesini beklediği sürücü, “Ne var, yol benim yolum, sen kenardan git” deyince tartışma çıktı. Sinirlenip aracından beyzbol sopası çıkaran trafik magandası Esra’nın üzerine yürüdü ve yumruk attı. Esra kaskı çıkarmış olsaydı yumruk kafasına gelecekti. Çevredekiler araya girdi, saldırgan aracına binerek olay yerinden ayrıldı. Esra, beyzbol sopalı saldırı girişimini cep telefonuyla görüntüledi, tepki gösterdi. Saldırgandan şikayetçi olacağını belirtti ve tüm sürücüleri motosikletliler konusunda hassas olmaya davet etti. 

Hem motosikletli hem kadın olmak inanın çok zor. Kadınların trafikte yaşadığı zorbalıklardan yalnızca biriydi bu, dahası da var, biliyoruz. Peki çözümü nedir, çözmek için bir şeyler yapılıyor mu, işte bunun cevabını istiyoruz!

NASIL, NEDEN SALDINIZ?

Diğer olay İstanbul’dan. Kadıköy-Tavşantepe metrosunda bir kadın cilt rahatsızlığı nedeniyle maskesini biraz indirdi. Saldırgan hakaret etti, kadın cevap vermedikçe daha da üzerine gitti. Yolculardan Senanur Damgacı ve annesi, saldırganı uyarınca, saldırgan bıçak çıkartarak bu kez anne ve kızın üzerine yürüdü. Metrodaki vatandaşlar araya girmeye çalıştıysa da saldırgan hakaretler yağdırdı, tehditler savurdu. Senanur’un verdiği bilgiye göre, metronun güvenlik birimleri konuya müdahale etmedi.

Yolcular yaşananları kaydetti, görüntüler hepimizin kanını dondurdu. Bıçaklı saldırgan polis ekiplerince yakalandı; ancak yüreğimize su serpilmedi. Saldırganın kullanmak için uyuşturucu madde bulundurma, uyuşturucu madde ticareti, kasten yaralama, tehdit, hakaret, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, mala zarar verme suçlarından toplam 20 adet suç kaydı olduğu ortaya çıktı.

İyi de 20 adet suç kaydı bulunan bir varlık neden hala aramızda? O bıçak metroya nasıl girdi? Aklımızda öyle çok soru var ki… Senanur, güvenlik birimlerinden de şikayetçi oldu. Ancak suçluyu göz göre göre masum insanların arasına salan sistem, bıçağı izleyen görevliye ne yapacak ki!

HER 11 DAKİKADA 1 KADIN ÖLDÜ

Aslında erkek şiddeti yalnızca Türkiye’nin kanayan yarası değil. Kadınların hayatta kalma mücadelesi dünyanın pek çok yerinde farklı hikayelerle devam ediyor. Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC), akıl almaz bir rapor yayımlandı geçen hafta. Buna göre, 2020 yılında 47 bin kadın veya kız çocuğunun, ailesi veya yakınları tarafından öldürüldüğü belirtildi. Bunun ortalama her 11 dakikada 1 kadın veya kız çocuğunun kendi ailesinden biri tarafından öldürüldüğü anlamına geldiğine dikkat çekildi.

Kadınların ve kız çocuklarının toplumsal cinsiyete dayalı şiddetten dünyanın her yerinde etkilendiği, şiddetin en fazla Asya ülkelerinde görüldüğü aktarıldı. Raporda kamusal alandaki cinayet kurbanlarının çocuğunun erkekler olduğu, kadınlarınsa en çok kendi evleri gibi özel alanlarda öldürüldükleri kaydedildi. Raporda, birlikte oldukları partnerler veya diğer aile üyeleri tarafından işlenen tüm cinayetlerin yüzde 58’inde, kurbanların kadın veya kız çocuğu olduğu ifade edildi. Raporda, Kovid-19 kısıtlamaları döneminde kadın ve kız çocuklarının cinayetlerinde 2019’dan 2020’ye kadar olan yıllık ortalama sayının arttığı belirtildi.

 İYİ HABER

İtalya hükümeti, kadınlara destek amaçlı tedbirlerini açıkladı. Fırsat Eşitliği ve Aile Bakanı Elena Bonetti, şiddet gören kadınların ekonomik bağımsızlığa sahip olmamasının özgür bir yaşama ulaşmaları önündeki en büyük engellerden biri olduğunu vurguladı. Şiddetten kurtulma aşamasındaki kadınlara, hayatlarını yeniden inşa edebilmeleri için ayda 400 Euro “özgürlük geliri” tahsis edileceğini açıkladı. Desteğin 12 aya kadar sağlanması planlanıyor.

 GÜZEL İÇERİK:

YouTube kanalında paylaştığı girişim hikayeleriyle Türkiye’de değer yaratmaya çalışan isimleri gençlerle buluşturan Tuğer Akkaya, e- ticarette yer almak isteyenlere yol gösteriyor. Toptan alışveriş siteleri, fiyat politikası belirleme, ürün seçimi, satış yapılacak ülke ya da şehri belirleme, Amazon, Aliexpress, ETSY, Hepsiburada, Trendyol, N11, Gittigidiyor platformlarında satış yapma gibi konularda detaylı bilgilere yer veriyor. 

izmirde-kiraathane-isleten-esnaf-intihar-etmisti-kilicdaroglundan-bassagligi-telefonu

Helalleşme

ip

Yumağı bırakmak