Diş tedavisi

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
24 Eylül 2020

Koronavirüsün ülkemizde ortaya çıkmasının üzerinden 6 ayı aşkın süre geçti. Dünyanın yakın tarihte gördüğü en korkunç salgında aşı umutları ve sağlıklı geleceğe dair inanç konusunda dünya henüz uzlaşabilmiş değil. Kimi uzmanlara göre korona süreci aylar boyunca kimilerine göre yıllar boyunca devam edecek gibi görünüyor. Yeni normal olarak da adlandırılan bu dönemde hayatımızı koronavirüse göre şekillendirmemiz gerektiğinin farkında olmalıyız.

Korona sürecinin en çok yıprattığı mesleklerin başında hekimler geliyor. Sürecin başında azami dikkat gösteren birçok kişi bu günlerde sanki korona hiç yokmuş gibi davranıyor. Büyük bir özveriyle çalışan sağlık çalışanları ise tüm uyarılar ve önlemlere rağmen maske bile takma konusunda dirayet gösteremeyen bir kitleyle uğraşmak, muhatap olmak zorunda.

Korona riski nedeniyle zorunlu olmadıkça sağlık hizmetleri ya ötelenmiş durumda ya da ameliyat ve tedavilerde esneklik söz konusu. Korona nedeniyle sıkıntılı günler yaşamaya başladığımız mart ayından bu yana diş tedavisi yaptırmak isteyen oldu mu bilmiyorum ama Türkiye’de kamuya bağlı hastanelerde diş tedavisine ulaşmak imkansıza yakın durumda.

Kurban Bayramından önce dişimdeki bitmek bilmeyen ağrı nedeniyle bir hayli zor günler geçirdim. Üst üste birkaç gece uyumama bile izin vermeyen şiddetli diş ağrısı kulak ve baş ağrısı ile birleşince evde resmen hayalet formuna döndüm. Bir an önce diş ve kulak ağrımı geçirmek için ise evime en yakın konumda olan Karşıyaka Demirköprü Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinden randevu alıp tedavim için ne gerektiğini öğrenmek istedim.

14 Temmuz günü saat 09.15’e aldığım randevu neticesinde hastaneye gidip diş hekimine muayene oldum. Bir gece öncesine kadar hiç uyumamanın da verdiği etkiyle bir an önce tedaviye başlamak amacındaydım. Koruyucu ekipmanla dişlerime bakan ve şikayetimi dinleyen doktor tüm şiddetli diş ve kulak ağrıma rağmen birlikte geçirdiğimiz süre toplamda 5 dakikayı bulmadan beni evime yolladı.

PIRIL PIRIL DİŞLER

‘Dişlerin pırıl pırıl, diş ipi kullan, belki dişlerinin arasına bir şey kaçmıştır’ diyerek fazlasıyla başından savar bir tutumla beni evime yollayan doktora tek bir cümle daha kuramadım. Hastaneden çıkar çıkmaz hastanenin karşısında yer alan özel bir diş hekimine başvurarak (az önceki hastane tecrübemden söz etmeden) şiddetli ağrı şikayetimi paylaştım.

Özel klinikte görev yapan diş hekimi durumun ciddiyetini ben fazla bir şey anlatmadan anladı ve 7 numaralı dişimde apse olduğunu ve kanal tedavisi uygulanması gerektiğini belirterek antibiyotik yazarak ilacı bitirdikten sonra tedaviye başlayabileceğimizi söyledi.

Demirköprü Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde toplamda 5 dakika bile sürmeyen muayene sürecimde ‘dişlerin pırıl pırıl, diş ipi kullan’ diyen hekime ne diyeceğimi bilemedim haliyle. Sağlık Bakanlığının sistemi üzerinden süreçle ilgili memnuniyetsizliğimi iletince hastanenin hasta hakları biriminden hem mail yoluyla hem de telefonla tarafıma ulaşılarak hekim ve süreç hakkında inceleme başlatıldığı bilgisini aldım.
Ben de süreci teyit edebilmek için özel klinikten aldığım reçetenin görselini paylaşarak soruşturma sürecinde haklılığımı ispat etmek istedim. Hastanenin hasta hakları birimi diş muayenesi için başka bir hekime muayene olabilmem için beni hastaneye davet etse de özel bir klinikte tedaviye başladığımdan hastaneye gitmeyi kabul etmedim.

30 Temmuz’da tarafıma bildirilen açıklamada ise aynen şu ifadeler yer alıyordu: Hasta Ahmet Buğra Tokmakoğlu’nun şikayetine istinaden ilgili hekim ile görüşülmüştür. İlgili hekim hastasını o an uygun gördüğü tedaviye yönlendirdiğini ifade etmiştir. Hastamız durumunun değerlendirilmesi için Hasta Hakları Birimi tarafından aranarak tedavisinin bitiminden sonra Hasta Hakları Sorumlu hekimi tarafından randevu verilerek görüşüleceği, ilgili hekimin durumunun ise bu incelemeden sonra değerlendirileceği hastamıza iletilmiştir.

Bugün günlerden 24 Eylül. İlgili hekimin durumunun bu incelemeden sonra değerlendirileceği belirtmiş olsa da geçen sürede tarafıma hiçbir bilgi verilmedi. Bu geçen sürede dişim sağlığına kavuştu ancak devlete bağlı bir sağlık kuruluşunda resmen tedavisi geçiştirilmiş bir vatandaş olarak Sağlık Bakanlığına sormak istediğim bazı sorular var. Korona sürecinde diş tedavisi yapılmıyor mu?

Diş tedavisine ihtiyacı olan hastalara gerekçesi açıklanarak ya da açıklanmadan korona süreci nedeniyle tedavi yapamıyoruz cümlesi kuruluyor mu? Özel klinikte yapılabilen diş tedavisi kamu kuruluşlarında neden yapılamıyor. Daha sonradan yakın çevremden de duyduğum tedavi geciktirme ya da tedavi etmeme tavrı bilinçli olarak hastane yönetimi tarafından uygulanan bir politikanın sonucu mu?

Korona sürecinde kamuya bağlı hastanelerde diş tedavisi yaptırabilen varsa paylaşırsa çok sevinirim. Zira bu ülkede parası olmayanların da tedaviye ulaşma hakkına sahip olduğunu düşünüyorum.

1-farkla-3-universiteli-berkay-irem-serhat

+1 farkla 3 üniversiteli Berkay, İrem, Serhat

bir-ertem-egilmez-kitabi-filim-bir-adam

Bir Ertem Eğilmez kitabı: Filim Bir Adam