Fazlalıkları atma vakti

Özgen YILDIRIM
2 Ağustos 2022

Birçoğumuz yaz aylarında kilo problemlerimizle baş etmeye çalışıyoruz. Montlar, kazaklar, kalın pantolonlar aradan çıkınca sorunlarla karşı karşıya kalıyoruz. Modern zamanın teknolojileri bu sorunlarla mücadelemizde bize destek oluyor. Soğuk lipoliz de bu yöntemlerden biri. Kilo problemi olan kişilerde ya da bölgesel yağ fazlalığı olan kişilerde kullanılan bir yağ parçalama yöntemidir. Etraftaki dokulara zarar vermeden, vücuttaki istenmeyen yağ birikimini soğutarak yağ hücrelerinin küçülmesini ve geri dönüşümsüz kaybını sağlar.
Özellikle karın, sırt, bacak içi, basen gibi bölgelerde yağların azalmasını sağlayan ameliyatsız bir incelme yoludur. İstenmeyen fazla yağları belirli bir derecede soğutur ve diğer hücrelere zarar vermeden vücuttan atılmasını sağlar. En az 60 dakika süren bu yöntem uygulandığı bölgede tek seansta yağın erimesinde minimum yüzde 20 başarı sağlar. İşlem tamamen acısız ve ağrısızdır.
Ameliyatsız bir estetik yöntemi olan Soğuk Lipoliz, Liposuction veya Vaser Liposuction gibi cerrahi operasyon yaptırmak istemeyen hastalar için oldukça yararlı bir yöntemdir. Kişi uygulamadan sonra gündelik hayatına geri dönebilir. İlk uygulamadan sonra hafif olarak sonuçlar ortaya çıksa da en iyi sonuç 2-4 ay sonra görülür. Bu işlem süresince kişi bol su içerse ve spor yaparsa sonuçlar çok daha hızlı ortaya çıkar. Soğuk Lipoliz uygulaması ile ölen yağ hücreleri vücudun kendi enflamatuvar sistemi sayesinde dışarı atılmaktadır. Zamanla uygulamanın yapıldığı yağ tabakasında ciddi oranda bir incelme oluşmasına sebep olur. Soğuk lipoliz yöntemi, üst ve alt karın bölgeleri, basenler, bel yanları, sırt bölgeleri, kollar, bacaklar ve gıdı bölgesinde başarıyla uygulanmaktadır. 18 yaşından küçük kişilerde, hamilelikte, paroksismal cold hemoglobinüri (soğukta beliren morluklar) rahatsızlığı olanlarda, kriyobulinemi sorunu olanlarda, raynaud sendromu olan kişilerde uygulanmasından sakınılmalıdır. Soğuk lipoliz uygulamasında çoğunlukla 1 seans yeterli olmaktadır. Bazı durumlarda bölgenin ihtiyacına göre seansı tekrar etmek gerekebilir. Uygulanma sıklığına kişinin durumuna göre karar verilir. Bugüne kadar yapılan uygulamalarda herhangi bir yan etkisi görülmemiştir. Tedavi bölgesinde nadir olarak uyuşma hissi, hafif morarma, sertlik gibi durumlar oluşabilse de bunlar geçici etkilerdir. Diğer bazı yöntemlerin iyileşme döneminde görülebilen ağrılar, spazmlar, izler, yaşam kalitesindeki düşüşler bu yöntemde görülmemektedir.
Her zaman söylediğim gibi bu tarz uygulamalar öncesinde alanında uzman bir doktora danışmanızda yarar var.
Hepinize sağlıklı günler dilerim…

Güzel günler göreceğiz Hacı Amca

meslege-gore-asgari-ucret-mi-geliyor

Asgari ücret artışı çalışanlara zam değildir!