İsraf partileri

Hatice SAYILGAN
30 Kasım 2021

Kabul edelim gösterişi seven bir milletiz.

3 gün tatile gitmek için kredi çekip 1 sene ödeyenimiz de var, elindeki telefonun bir üst modeli çıktı diye telefon değiştirenimiz de. Son yıllarda ‘herkes yapıyor diye’ furyasına birkaç gereksiz etkinlik daha katıldı. Evet partiler ve kutlamalardan bahsediyorum…

Evde yakın çevreyle muzlu-çilekli anne pastası üflenerek kutlanan doğum günleri şimdilerde yerini daha ilk yaştan itibaren geniş katılımlı ve kapsamlı yapılan partilere bıraktı. Dekorasyonuyla dikkat çeken kafelerde ciddi maliyetli yeni yaş partilerine çok sık rastlar olduk.

Kimi de partisini kafe yerine evde yapıyor ama maliyet neredeyse aynı oluyor çünkü organizasyon şirketleri tabiri caizse evleri lüks bir restorana dönüştürüyor.

Tabağından kurabiyelere kadar ya belli bir rengi ya da karakteri esas alan konseptler, özenle hazırlanmış masaların başında çekilen fotoğraflar o kadar birbirinin aynı ve özellikle küçük bir çocuğu mutlu etmekten uzak ki…

Anne pastasıyla kutlanan eski usul yeni yaş kutlamasıyla yeni parti furyası aynı amaca hizmet ediyor olsa da sosyal medyada beğeni sayısı tabi ki aynı olmuyor.

Malum çoğumuz yüzde 70 sosyal medya, yüzde 30 nefes aldığımız gerçek dünyada yaşadığımız için gösterişli partileri tercih edenlerin sayısı gittikçe artıyor.

Sosyal medya anneleri diye tabir ettiğimiz kitlenin kendi beğeni durumlarından memnun olmayıp çocuğunu devreye sokarak ilgi toplama çabasının bir tezahürü gibi geliyor bana.

Bu insanlara desek ki, “Partiyi yapacaksın ama kayıtlı tek bir video, fotoğraf, sosyal medya paylaşımı olmayacak” birçoğu yapmaktan, en azından bu formatta yapmaktan vazgeçer adım gibi eminim.

Sadece yeni yaş kutlamalarıyla bitmiyor tabi. Daha çocuk doğmadan cinsiyet partisiyle başlıyor lohusa partisi, diş buğdayı derken olay kutlamadan çıkıp israf partisine dönüyor.

FİDAN DİKİN

Çocuğunuza güzel bir hatıra bırakmak istiyor olabilirsiniz bu çok normal. Ciddi masraflar yapıp 3-5 fotoğraf çekmek yerine çocuğunuzun adına fidan dikin mesela, onunla birlikte büyüsün.

Ebeveyn olarak sizin için önemli olan bu özel günlerde çokça harcayacağınız parayla ihtiyacı olan başka bir çocuğun hatta çocukların önemli gününü de özel kılabilirsiniz.

El birliğiyle yarattığımız israf furyasına uyup gösterişli beklentilerimizi bir kenara bırakmak bence en doğrusu…

Dünyada insanlar açlıkla, yoklukla savaşırken, özelliklede israfı reddeden bir dinin mensubu olduğumuz halde toplum olarak bu çılgınlığa hep birlikte dur diyemiyor hatta sırf herkes yapıyor diye bizde bu duruma ayak uyduruyorsak diyecek pek de fazla bir şey yok. Ancak benim bilinçli annelere güvenim tam, belki hemen olmaz ama yavaş yavaş da olsa israf partilerinin yerini eskisi gibi anne pastalı kutlamaların alacağına inanıyorum…

meslege-gore-asgari-ucret-mi-geliyor

Emeklilik başvurusunda avantaj yılı 2022 mi?

Harman yeri bir hayatın şiirleri