Kripto para güvenilir mi?

İbrahim KOÇBAŞ
7 Ocak 2021

Nedir bu bitcoin? Nereden alınır, nerede satılır, fiyatını kim belirliyor, güvenilir mi? “Bitcoin sistemini anlamanın en kolay yolu onu kullanmak” diyen arkadaşıma hak veriyorum. Bazı soruların cevaplarını bulsam da henüz kafamda netlik kazanamamasının nedeni bitcoin kullanmıyor oluşum olabilir. Sanırım kullanmadığımdan dolayı da benim için bir borsa çeşidi olmaktan öteye geçemiyor.
İlk kez 2008 yılında ortaya çıkan bu kripto para, herhangi bir kurum ya da kuruluşa bağlı kalmaksızın herkes tarafından kullanıma açık bir teknoloji.
Bilenler bilir; Adapazarı’ndan başlar, Türkiye’nin diğer ucu Artvin’e kadar dağ taş fındıktır. Özellikle Karadeniz Bölgesi’nin geçim kaynağı fındık, dünya piyasasında da önemli bir yer teşkil ediyor. Dünya genelindeki fındık üretiminin yaklaşık yüzde 75’i Türkiye’den sağlanıyor. Peki, fındığın fiyat politikalarını belirleyen Dünya Fındık Borsası nerede biliyor musunuz?
Almanya’da…
İşte kripto para merkezciliği ortadan kaldırıyor. Merkezsizlik orijininde yol alan
kripto para bugünlerde hayli popüler. Popüler çünkü geleceğin para birimi olacağına inananlar, bitcoini, daha fazla değer kazanmadan satın almak için yarış içerisinde. Ayrıca kripto paranın arkasındaki blokzincir teknolojisine güvenenler, merkezi olmayan işlem ve kayıt sisteminin geleneksel ödeme yöntemlerinden daha güvenli olduğuna inanıyor. Paradan para kazanmayı geçim kaynağı aracı haline getirmişler için de adeta bir maden niteliğinde. Anlık değer artışından para kazanan spekülatörler de bunu gelir kaynağı olarak görüyor.
Şifreli para birimlerinin toplam piyasa değerinin 700 milyon doları aştığını belirtiyorlar. Bitcoin almak isteyenlerle satmak isteyenleri buluşturan bir sanal pazar var ortada. Kripto para borsaları deniyor buna. Öncelikle bu borsalardan birinde hesap açmanız gerekiyor. Kimlik bilgilerinizi verip hesabınızı onaylattıktan sonra alışveriş yapabilmeniz için hesaba para yatırıyorsunuz.
Bitcoinin fiyatını da pazardaki arz ve talep dengesi belirliyor. Aynen borsa gibi karşılıklı bir etkileşim var. Arada bir bitcoin cüzdanı ve bu cüzdana aktarım söz konusu. Alıyorsunuz, satıyorsunuz…
Tamam da bu pazarı kim oluşturdu? Ortada bir merkez yok, arz talep dengesi var sa sistemi kim hazırladı? Yazılımcısı, tasarımcısı kim? Bence muğlak. En azından şimdilik…
Siber saldırıların hedefinde olan bir teknoloji olduğu için sanal paranın çalınma riski yok mu? Hacklenme ciddi bir risk. Kaybolan veya çalınan bitcoinleri geri almanın bir yolu var mı?
Cevabı yok!
İnsan hatasını daha konuşmadık. Bir cüzdanınız var, anahtarını unuttunuz ya da kaybettiniz, kripto paranıza bir daha nasıl ulaşacaksınız? Ayrıca kripto para piyasasında dolandırıcılık olayları hızla artıyor. Borsalardan bazıları sahte de çıkabiliyor.
Bitcoinin güvenliğinin ‘kriptografi’ yöntemleriyle sağlandığını belirten uzmanlar şifreli para sahteciliğinin neredeyse imkânsız olduğunu söylüyor. Neredeyse!
Hah! İşte benim takıldığım nokta da bu; neredeyse!

En güzeli helal alın teri

ehliyetine-el-koyulan-surucu-alkolsuz-oldugunu-ispatlayip-cezayi-sildirdi

Hak mücadelesi