Üç kuruş için kayıp canlar

vah-gidene
Rana Beyza ÖZTÜRK
5 Ekim 2022

Son günlerde adeta nefes almakta zorlandığımı hissediyorum. Yanan ormanların eksikliği mi bu diyorum? Hayır değil. Sonra şöyle bir yaşama ve içindekilere doğru hareket ettiriyorum, göz bebeklerimin içinden bir ışık, ışığın ilerisinde pencere, pencerede benim perspektifim.

Coldplay klipleri gibi olsun istediğimiz, gün batımlarında ceketlerimiz pelerin gibi uçuşurken edeceğimiz danslar, mutlu olacağımız anlar kalbimiz ve gözlerimizde kendine yer arıyorken…

Nefret dolu günler geçirdiğimiz bir yerde yaşadığımızı fark ediyoruz. Cinsiyetleri ve yönelimleri nedeniyle nefretle dolu bir alanda, nefretle bakanlar, sokakta toplaşanlar, Kadınlar, canım kadınlar. Doğan güneşle beraber eteklerine boyunlarına kelepçe vurulanlar… Çocuklar, hiç sesini duyamadığımız sokakta, yetimhanede, bir evin en alt katında ölmek üzere bulunan canım çocuk… Sonra sonra bir şarkıyı bilmiyor diye öldürülen güzel insan, baba…

Siz nefes alabiliyor musunuz? Geçenlerde konuşmuştuk, güzel insanlarla güzel bir gün batımında hem de; asgari ücreti, bu ücretin nelere kadir olamadığını? Çocukluların nasıl geçindiğini, kocaman bir ülkenin döviz kuruna nasılda kaybettiğini… Coldplay klibi çekmek isterken kendimi asgari ücreti konuşurken buluverince, bende bilemedim işte herhalde ne yapacağımı, nasıl bir komut verdiyse bedenim, aldığım oksijenin kıymetini bilen, her nefese şükreden ben, ‘kesik kesik’ solumanın manasını deneyimler oldum.

‘EVLADIM ÖLSÜN’

Yüreğim, her rakamın yer edindiği bu düzenin içinde kendine hakim olamayan bir hüzün şimdilerde, üzgün, durgun. Ne duysa kadınların gözleri gözlerimde, para için kendini ortalara atan kadınlar… Biliyor muydunuz? Ağır engelli çocukların genelde babası yoktur. Hani o sigortası olmayan kadınlar, parası olmayan ne için dua ederler bilir misiniz? ‘Allahım önce oğlumun canını al, benimkini alırsan ortada kalır.” Hangi anne evladının ölmesini ister biliyor musunuz?

Güvencesi, yarını, parası, evi olmayan anne…

Bu sözler biraz ağır lakin paylaşmak istedim. Cebinde olmayanın, gece müziğinden evine bakanın, evladının yarınını düşünmekten geceleri uyuyamayan anaların hatrına.

chp-konak-icin-o-iki-isim-konusuluyor

Başörtüsünden CHP’ye ekmek çıkmaz!

Evde alkol üretimi