Herkese enerji dolu bir merhaba! Bayram haftasına girmiş bulunuyoruz… Hep birlikte çok ama çok güzel bir hafta geçirelim istiyorum. Bir süredir yogaya dönüş yaptık. O yüzden bugün biraz Kundalini Yoga nedir, haydi biraz buna bakalım…

‘Kundalini’ saf, yaşamsal enerjidir. Omurganın en altında yer alan üçgen sakrum kemiğinin içinde yer alır. Anlamı farkındalıktır. Enerji kanallarımızda var olan blokaj ve tıkanıkları açarak organ sağlığını sağlar. Herkesin içinde var olan atıl durumdaki bu enerji, omurga kanalından ilerleyerek tepe çakraya erişir ve kişiyi yeni bir bilinç hali ve farkındalığa ulaştırır. Günümüzün en hızlı zihin, beden, ruhsal transformasyonunu sağlayan ve herkesin yapabileceği bir yoga çeşididir. Duygusal dengeniz, zihinsel netliğiniz, stresten arınmanız için çok güçlü bir sistem olup bize değişme gücü verir ve içinizdeki kundalini enerjisini uyandırır.

Kundalini Yoga; hareket (asana), nefes (pranayama), mantra (ses titreşimi) ve meditasyon bileşiminden oluşur. Diğer yoga çeşitlerinden farkı, bu 4 bileşeni aynı anda kullandığınızda bu enerji akışının çok daha hızlı etki etmesidir.

Kundalini yogada her ders farklı bir konu işlenir; örneğin, bağışıklık, sinir sistemi, böbrek, karaciğer, üreme, kan dolaşım, kas sistemleri, solunum yolu ve lenf bezleri vs. üzerine çalışılır. Aynı zamanda spritüel olarak bu organlara bağlı duygular da ele alınır. Örneğin; böbrekle birlikte korkuyu ele alırken, karaciğerle ise öfkeye odaklanırız.

Derin bir bilinçaltı çalışmasıdır; gizli kalmış, bastırılmış duygu, olay, kişi ne varsa bilinç seviyesine çıkararak farkına varmanızı ve sıkışmış duyguların şifalanmasını sağlar. Bu arınma, bazen bir ders sırasında gözyaşı, bazen bir hareketi yaparken öfke, bazen de kendinizi çok daha hafiflemiş hissederek yansır. Her zaman neyi düzelttiğinizi veya içinizde neyi kabul ettiğinizi bilemezsiniz fakat Kundalini Yoga hem ruhunuz hem de fiziksel bedeniniz üzerine çalışarak bu enerjiyi kısa sürede aktive edip kendi ışığınızın farkına varmanızı sağlar.

KUNDALİNİ YOGA NE İŞE YARAR?

Kundalini yoganın fiziksel açıdan pek çok faydası olsa da asıl odak noktası içseldir. Ve temelde çakralarımız (enerji merkezleri) ve bunların düşüncelerimizi, ruh halimizi ve sağlığımızı nasıl etkilediğine dair daha derin bir farkındalık yaratmasının yanı sıra içimizdeki enerjiyi kanalize etmeyi hedefler.

 -Farkındalık duygusunu canlandırır

-Esnek bir omurga sağlar

-Akciğerin kapasitesini genişletir

-Kan basıncını dengeler

-Stresi azaltır, sakinleştirir

-Enerji seviyesini yükseltir

-Fiziksel bedeni güçlendirir

-Duygusal dengeyi sağlar

-Zihinsel netlik kazandırır

-Yaşlanmayı yavaşlatır

-Sinir sistemini güçlendirir

-Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

-Kişisel değişimi ve dönüşümü destekler

KUNDALİNİNİN UYANDIĞINI NASIL ANLARIZ?

Öte yandan Kundalini uyanışının kendine özgü belirtileri arasında ani fark edişler, çok gerçekçi rüya ve hayaller, düzenli olarak doğru çıkan içgüdüler, sezgiler ve sevginin yoğun bir şekilde hissedilmesi vardır.

KUNDALİNİ ENERJİSİ NASIL AKTİVE EDİLİR?

Muladhara Çakra'da uyur halde bulunan Kundalini enerjisinin uyandırılması için öncelikli olarak çakra merkezlerinin, daha sonra enerji kanallarının, daha sonra İda ve Pingala enerji kanallarının ve daha sonra da merkezi enerji kanalı olan Suşumna kanalının Yoga teknikleri ile tam aktif hale getirilmeleri gerekir.

KUNDALİNİ NEFESİ NEDİR?

Agni Pran (Ateşin Kundalini Nefesi), burun deliklerinden hızlı, güçlü ve eşit bir nefes hareketidir, karın kaslarını çalıştırır (göbek içeri ve yukarı çekilmiş), akciğerlere baskı uygular.

KUNDALİNİ UYANDIKTAN SONRA NE OLUR?

Kundalini enerjisinin uyanması, fiziksel, zihinsel ve duygusal bir takım semptomlar ortaya çıkarabilmektedir. Bunlar arasında bulantı, terleme ve bedensel enerjinin artması bulunmaktadır

KUNDALİNİ YAŞAM ENERJİSİ NEDİR?

Kundalini enerjisi, insanın kendi içsel gücünü ve bilincini yükseltme potansiyeline sahip olduğuna inanılan gizemli bir enerjidir. Bu enerji, genellikle insan vücudunun omurga boyunca saklı olduğu düşünülür ve uyandığında bireyin fiziksel, zihinsel ve ruhani kapasitelerinde önemli değişikliklere yol açabilir.

KUNDALİNİ MEDİTASYON NASIL YAPILIR?

Nefesinizi ve ilahi gücünüze bağlanırken, nefesinizin vücudunuzda nasıl hareket ettiğine ve rahatlamanıza yardımcı olduğuna odaklanın. Zihniniz ne zaman dağılmaya başlasa, bilinçli olarak odağınızı tekrar nefesinize ve mantranıza çevirin. Önceden belirlediğiniz meditasyon süresi boyunca bu nefes döngüsüne devam edin.

KUNDALİNİ ATEŞİ NEDİR?

Kuyruk sokumu kemiği yakınında yer alan enerji merkezi olan Kök Çakra, Kundalini enerjisinin girdiği yerdir. Kundalini enerjisine ''Kundalini Ateşi'' de denir. Bu enerji kök çakradan girer bütün vücudun ana enerji kanallarını, çakralarını dolaşır ve taç çakrasından çıkar

Nefes ile çıktığımız yolculuk, fizik bedeni vasıtası ile bedenin hafızasını her seviyede canlandırırken, kayıt tutucu omurga organımız özellikle 0 – 12 yaş arasında yaşadığımız kayıt ve travmalarını arındırırken, omurga ile bağlantılı olan biyoloji ve fizik bedeni yeniden canlanmaya, duygu ve zihin seviyesinde dengelenmeye başlar. Teknik, Mutlak Tek olan gerçekliği, ruhun neşesi, coşkunluğunu taşıyarak sağlık, huzur ve mutluluk verir.

Hep mutlu olun, yoga ile iç dünyanızdaki dinamikleri bulun.

Günün sözü: Kendinin en iyi versiyonunu bul…

Sevgilerle…