TISİAD İzmir Temsilciliği iş dünyasının büyük ilgisiyle açııldı. Ortadoğu’ya yönelik ticaret kanallarının daha etkin olmasını hedefleyen dernek, Torbalı’da büyük bir ofis açtı

Türkiye-Irak Sanayici ve İş İnsanları Derneği İzmir Temsilciliği Torbalı’da açıldı. İş insanı Murat Hansu’nun temsilciliğini yapacağı dernek, Türkiye ve Irak arasındaki ticari ilişki ağının İzmir’e doğru genişlemesini hedefliyor. 

Genel merkezi Mersin’de bulunan başkanlığını Mehmet Salih Çelik’in yaptığı TISİAD Ankara’dan sonra İzmir’de de temsilcilik açtı. Daha önce Irak’ın önemli kentlerinde de temsilcilik açan TISİAD, İzmir’de iş dünyasının önemli temsilcilerini bir araya getirdi. Dernek, Iraklı iş insanları ile Türk iş insanlarını buluşturma adına farklı projeler gerçekleştirmeyi hedefliyor. 

Irak Bölgesel Yönetimi Türkmen Bakan Aydın Maruf, Açılışa Torbalı Kaymakamı Ercan Öter, Torbalı Belediye Başkan Yardımcısı Uğur Özbent, Torbalı ilçe Jandarma Komutanı Binbaşı Yusuf Özkan, Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, TISİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Selahattin Balkan, TISİAD Genel Başkanı Mehmet Salih Çelik, ESGİYAD Başkanı Zeki Karatay, EGEV Başkanı Hasan Küçükkurt ve Mersin başta olmak üzere Türkiye’nin farklı kentlerinden TISİAD üyeleri, iş insanları açılışta hazır bulundu. 

TİCARİ İLİŞKİLERİ GELİŞTİRECEK

TISİAD İzmir İl  Temsilcisi Murat Hansu, Türkiye Irak Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'nin İzmir'de açtığı temsilciliğin, bölgesel işbirliği ve ticaretin daha da geliştirilmesine katkı sağlayacağını vurgulayarak, “Bu temsilcilik, Türkiye ile Irak arasındaki ticari ilişkilerin güçlenmesine, iş birliğinin artmasına ve yeni fırsatların keşfedilmesine zemin hazırlayacaktır. İki ülke arasındaki bu iş birliğinin daha da derinleşmesi için bir adım olan bu açılış, gelecekteki ortak projelerin ve başarıların temelini atmaktadır. Temsilcilik olarak İzmir’in ekonomik yapısına uygun proje, etkinlik ve girişimlerimiz olacak. Üyelerimizin bu konularda değerli görüşleri bizim her zaman asıl gücümüz, kaynağımız olacak” dedi. 

TISİAD Genel Başkanı Mehmet Salih Çelik de, merkezi Mersin’de olan bir dernek olarak Akdeniz’den Ege’ye uzanmış olmalarının mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, “Burada daha önce yaptığımız başarılı tanıtım toplantılarından sonra bu güçlü buluşmayı sağladık. Başta İzmir Temsilcimiz Murat Hansu olmak üzere emek veren tüm arkadaşlarıma yürekten teşekkür ederim. İzmir, Türkiye'nin en önemli şehirlerinden biri olarak tarih boyunca ticaretin ve sanayinin merkezlerinden biri olmuştur. Coğrafi konumu, tarihi zenginliği ve dinamik ekonomisiyle İzmir, sadece Türkiye için değil, aynı zamanda bölge ve dünya ekonomisi için de stratejik bir öneme sahiptir” diye konuştu.

‘İZMİR’İN ÖNE ÇIKMASI’

Çelik, kentin sayısız avantajına rağmen Irak başta olmak üzere Ortadoğu ticaretinde öne çıkmadığını belirterek, “İzmir'in sektör çeşitliliği ve liman kenti olması, onu iş dünyası için önemli bir merkez haline getiriyor. Burada, tarım ürünlerinden teknolojiye, sanayiden hizmet sektörüne kadar geniş bir yelpazede faaliyet gösteren birçok işletme bulunmaktadır. Bu çeşitlilik, İzmir'i iş yapmak için cazip kılan önemli bir faktördür. Açıkçası bu yönlerine rağmen İzmir maalesef başta Irak olmak üzere ticari potansiyelini Ortadoğu’ya yansıtmamaktadır. TISİAD olarak Irak’taki temsilciliklerimizin gücünü, tüm üye ağımızı İzmir iş dünyasıyla buluşturmaya kararlıyız” açıklamasını yaptı. TISİAD aracılığıyla İzmirli iş dünyasına yeni işbirliği alanları açmayı hedeflediklerini ifade eden Çelik, “Türkiye Irak Sanayici ve İş İnsanları Derneği'nin İzmir Temsilciliği'nin açılışı da bu dinamizmi ve potansiyeli daha da artıracaktır. Irak ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve iş birliğinin artırılması adına büyük bir adım olan bu temsilcilik, hem İzmir hem de Türkiye ekonomisine katkı sağlayacaktır. İki ülke arasındaki ticaretin artırılması, ekonomik ilişkilerin derinleştirilmesi ve ortak projelerin hayata geçirilmesi için elimizden gelen çabayı göstereceğiz” sözlerine yer verdi. 

‘GÜVEN VERİYOR’

TISİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Selahattin Balkan da, TISİAD’ın kurulduğu günden beri IKBY ve Irak’ın tümünde önemli adımlar attığını kaydederek, “Genişleyen üye yapısı ve temsilcilikleriyle TISİAD Türkiye’de ve Irak’ta deyim yerindeyse parlıyor. İnanıyorum ki, ekonominin aktörleriyle geliştirdiği işbirliği projeleri ve ekonominin nabzının attığı her yerde olma gayretiyle TISİAD yarınlara emin adımlarla yürüyecek. Ülkemizin incisi Mersin’imizden bölgeye açılan bir pencere olarak TISİAD, iş insanlarımızın kapısından güvenle girdiği bir mevzi olarak yoluna devam edecek. Biz de Yüksek İstişare Kurulu olarak bilgimizi, tecrübemizi ve elbette ilişki ağımızı derneğimizin hizmetine sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu. 
Torbalı Belediye Başkan Yardımcısı Uğur Özbent de, TISİAD’la beraber Torbalı’nın güç kazanacağını belirtti. 

DÜNYAYA AÇILAN SAHA

Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, TISİAD gibi bir derneğin ekonomik olarak dinamik ve gelişimi devam eden Torbalı’da temsilcilik açmasının yerinde bir adım olduğunu ifade ederek, “Burada sayısız işletme, fabrika hizmet veriyor. İzmir’den dünyaya açılan bir iş sahasındayız. Salih Çelik başkanın da belirttiği gibi İzmir’in Ortadoğu ticaretinde de etkin olması için büyük bir adım. Bizler de her türlü işbirliği ve proje için hazırız” dedi. 
Torbalı Kaymakamı Ercan Öter de, Torbalı’da ülkenin dört bir yanından gelen iş insanlarıyla uluslararası bir buluşma yapılmasının önemine dikkati çekerek, “Irak’la olan ticari ilişkileri, Habur Sınır Kapısı’nı ve bölgedeki ekonomik  dengeleri her zaman takip ediyorum. İzmir’in o bölgeye uzanmakla ilgili eksikliğini TISİAD’ın desteğiyle gidereceğimize inanıyorum. Ayrıca, Torbalı İzmir’in ticaretinin kalbinin attığı bir yer. Ciddi bir üretim alanı. Bence de temsilcilik için doğru adres seçildi” sözlerine yer verdi. 

‘STRATEJİK ÖNEM’

Irak Bölgesel Yönetimi Türkmen Bakanı Maruf, Türkiye'nin Ortadoğu ticaretindeki önemine dikkat çekti.  Maruf, sadece ticari anlamda değil Türkiye’nin Ortadoğu’daki varlığının bölge için önemli bir güvence olduğunu ifade ederek, “Soydaşlık, tarihsel ve kültürel değerler açısından da yakınız” dedi. Maruf, Türkiyeli ve Iraklı iş insanlarını bir araya getirmek adına projeler geliştireceklerini kaydederek, şunları söyledi: “Erbil Ticaret Odası’nın da katkılarıyla Iraklı iş adamlarımızı, Türk iş adamları ile bir araya getirmemiz gerektiğini düşünüyorum. İnşallah bu konuda üzerimize düşeni yapacağız. Türkiye ile Irak arasında kurulacak ticari ilişkiler, her iki ülkenin ekonomik kalkınmasına büyük katkılar sağlayacaktır. Bu bağlamda, ortak iş forumları ve ticaret fuarları düzenlemek, iki ülke iş dünyasının birbirini daha yakından tanımasını sağlayacaktır. Torbalı gibi stratejik öneme sahip bölgeler, bu tür iş birliklerinin merkezi olabilir”.

Konuşmaların ardından kurdele kesimiyle derneğin açılışı gerçekleştirildi. Günün anısına toplu fotoğraf çekimi yapıldı.  Mersin’den ve Irak’tan gelen heyet Torbalı Ticaret Odası başta olmak üzere kentte çeşitli kurumları ve işletmeleri ziyaret etti.