Aynı yaştayız, 1966 modeliz. TFF'deki hakemliğim zamanımda çok maçlarına çıktım, akranımın. Çok sular aktı, yolunu buldu. Harika yerdir, bir denizi eksiktir Aliağa Helvacı'nın. O da olsun gari. 'Deniz getireceğim' diye vaat eden çıkmasa bari. Gitmek, görmek gerek. İzmir'imin öyle güzel yerleri var ki. Worldturk - NHaberTv'de canlı yayın yaptığımız Zeki Yalçınkaya hocam önerdi, konuklarımızı. İzmirspor'un alt yapısından yetişen Karşıyaka'nın şaşalı günlerinde forma giyen 'Partal Zeki'. Alt yapı hastası, yetenekli futbolcu madencisidir. Gelin görün ki soran olmaz. Hava cıva yapmadan amatör maçlara gider izler, para için değil, Türk sporu için. Kendi böyle keşfedildi. İtelemeyle futbolcu ve de hakem olunmaz ki. Yetenek de eğitim de şart. Program için ilk şartım da 'düzgün, spor ruhlu, zeki ve ahlaklı insanlar ise bul davet et'tir her zaman. Tam da uygun Aliağa Helvacı SK. Un var şeker var helva yapsana misali. Siyaset işim değil, yazmam. Elini taşın altına sokan, sözde lafta vaatte bırakmayan, seçim öncesi yalap şalap öpüp sarılıp tokalaşan hele ki bu gribal dönemde, trip yapmadan. Yakın geçmişi unutanlardan değildir Aliağa Belediye Başkanı sevgili Serkan Acar kardeşim. Yıllardır tanır, sever, takdir ederim. Rahmet olsun 2013'de kaybettiğimiz Fenerbahçe'nin efsanesi, bebek yüzlüsü Serkan Acar'la aynı isim ve soyadını taşıyor. Hakkını da veriyor. Kemik sızlatmıyor. Halkını, kediyi köpeği kuşu böceği ve de sporu seven, oy için kullanmayan tüm mevcut başkanlarımıza, başkan adaylarımıza selam olsun Allah utandırmasın.

EĞİTİM ŞART; OKULDAN SAHAYA

Maalesef İzmirspor'la karşılaştıracağım, özür dilerim. Biri 100 yaşında, biri 58. Alt yapısı mükemmeldi, kendi sporcunu kendi yetiştirirdi İzmirspor. Kaynak boldu. İthal etmez, üstüne ihraç ederdi. Şimdi tam tersi, A'dan Z'ye tamamına yakını dışardan. Yetiştirme de yok, takımda oynatmak da üst liglere göndermek hiç yok, sıfır. Hala yerinde say. 14 yıldır, arada SAL'a düşüyor da heyecan oluyor. Aliağa Helvacı Spor Kulübü'nde ise tam tersi. Mazinin İzmirspor'u ile aynı. Hepsi Aliağalı, Helvacılı. Maaile bir kulüp. İlk ve Orta okulda öğrenim görenler, çıkıp sahada idman yapıyor, top oynuyor, koşuyor, ter döküyor. Cep telefonundan miskinlikten uzaklaşmaları yeter. Aileler de çok memnun. 'Hocaa bizim oğlanı ne zaman oynatacaksın' diye sorma gafletinde, dalaletinde de bulunmuyorlar. Biliyorlar ki emin eldeler. Hak yenmez, futbolcu olmasa da olur sporcu olsun yeter. Çocukluklarını yaşıyorlar, budur en önemlisi. Razılar, hallerinden çok memnunlar. U ligleri takımları da zirvede, A Takım grubunda şampiyon oldu, BAL'a çıkma arzusunda. Helvacı'nın yerlisi, içinden, tam merkezinden Hüseyin Öz kardeşim var, başkandır, Efkan Muhtar başkanlığındaki İzmir ASKF'de yönetici konumdayız ikimizde. Hele bir hoca, antrenör var ki. O da Helvacılı. Tam bir alt yapı ustası, 31 yaşında. Kolay değildir bu işleri bu yaşta yapmak. Yok ki, ilk ve tek. Futbolu erken bıraktı hem alaylı hem de mekteplidir. BESYO mezunudur Mehmet Ateş hocam, kardeşim. Bilinçli, bilimsel çalıştırıyor, hatır gönül de geçmez. Öyle ki, bilimsellik var dedik ya. Fitness eğitimeni, fiziksel gelişimci, futsal, voleybol, plaj futbolu oynamış bir isim masörlük yapıyor; Yavuz Türkmen. Herkes haddini yerini bilince, söz de dinlenir. Sakat, rahatsız, hasta oyuncuyu sahaya sürmezler, kasten ve bilerek. Yakmazlar takımı da oyuncuyu da. Yavuz kardeşim, 'İki maç dinlenmeli' deyince iş bitti. Okumuş, oynamış adam Ateş de onaylar. Başkan Öz de tepeden bakmaz. Şimdi BAL'a çıkmak için grup maçlarına çıkacak Helvacı ailesine, camiasına başarılar diliyorum. Hak eden, emek veren, yüreğini ortaya koyan, istediği yere yükselsin. Umarım, amin, inşallah.

ALİAĞA HELVACI SK 2023-2024

Emek verenlerden, çaba sarf edenlerden bahsettim, şimdi de sahada, tribünde, masada ter döken ekibi tek tek yazayım ki, hatıram olsun. Kimsenin de hatrı kalmasın. Sadece futbol takımları değil ki sürekli şampiyon olan. Helvacı'dan çıkıp Avrupa'da yarışan Folklor Ekibinin hocası Serkan Kılıçoğlu ile şampiyon ekip başka bir yazımızda. Başkan Hüseyin Öz'ün U-11'de yer alan oğlu Efe Öz ile kızı Elif Öz de sporcu ruhlu, sıkı takipçi. 2023-2024 Sezonu Aliağa Helvacı Spor Kulübü (Kuruluş Tarihi; 1966 - Renkleri; Mavi-Beyaz); MALZEMECİ; Serdar Bağcı, MASÖR; Yavuz Türkmen KADRO; Kaleciler; Aydın Çetin, Ercan Ayan, Suat Tombul. Oyuncular; Sedat Bolyurt, Barış Geldiler, Metin Deniz Olpak, Ensar Suna, Samet Güneş, Mert Eren Kaya, Taha Göktürk, Gökhan Kara, Anıl Bozkurt, Sami Göl,  Muhammet İnce, Kenan Atamer, Ataman Ozar, Tolgay Koçhan, Yunus Duman, Emir Erçevik, İzzet Enes Topuz,  Berkecan Zenger, Ali İmran Sevika, Göktan Kobul, Emre Kekeç, Ahmet Turgut. TEKNİK SORUMLU; Mehmet Ateş, YARDIMCI ANTRENÖRLER; Mert Gencer-Mehmet Taş: BAŞKAN VE ÜYELER; Hüseyin Öz, Hasan Vatansever, Şeref Yıldırım, Onur Kurtoğlu, Volkan Yıldırım, Orhan Ay. Bergama'nın öz evladı, adam gibi adam, golcü Şükrü Zenger kardeşimin, kaptanımın evladı Berkecan Zenger de bu harika kadroda, kalite bundan belli. İyi ki varsınız Helvacılılar, ilaç gibi geldiniz, tatlı oldu tıpkı helva gibi.