in ,

Eski başkandan o tesis için uyarı!

Menderes’te uzun süredir tartışmalara neden olan katı atık entegre tesisi için bir adım da eski başkandan geldi.

mendereste-eski-baskanda-o-tesise-hayir-dedi

Menderes Belediyesi eski Başkanı Ergun Özgün, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçeye yapılması planlanan katı atık entegre tesisi için Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar ve meclis üyelerine mektup gönderdi.

Mektubunda, çöp tesisine şiddetle karşı olduklarının altını çizen eski Başkan, “İzmir ili Menderes ilçesi Gölova-Çakaltepe mahalle sınırlarımız dahilinde 3,118,659,00 metrekarelik alanda katı atık bertaraf ve düzenli depolama tesisi yapılması maksadı ile Büyükşehir Belediyemiz girişimlerde bulunmuş ve idare olarak bu konuda kesin kararını vermiş ve Belediye Meclisi kararını almış durumdadır ki bu süreç 2013 yılında başlayan süreçtir ve uygulama fırsatı verilmediği için akamete uğramıştır. Ve siz, Menderes Belediye Başkanı olarak 24 Ocak 2020 Cuma günü Katı Atık tesisi proje alanında milletvekilleri (CHP), büyükşehir belediyesi başkan vekili, CHP Menderes İlçe Başkanı ile beraber basın açıklaması yaparak bu işin yapılmasının doğru olduğunu ve bu Katı Atık bertaraf tesisi ve depolama alanı işinin yapılmasını desteklediğinizi kamuoyuna ilan ettiniz. Tarafınızı ve kararınızı netleştirdiniz” dedi.

eski-baskandan-cop-tesisi-mektubu

‘İTİRAZ ETMELİYİZ’

“Oysa bu kararınız öncesinde; Menderes‘in yönetim sorumluluğunda görev yapmış ve yapmakta olan kişiler, odalar, dernekler, STK’ lar, teknik ve etkileşim alanında kalan kişiler, turizmcilerle toplantılar veya ortak toplantı yaparak en doğru tavrı ve davranışınızı olgunlaştırmak daha doğru sonuçlar doğuracaktır” diyerek devam eden Ergün, “Çünkü bu saydıklarım yaşadığımız yerin geçmişidir, belleğidir, hafızasıdır ve gerçek sahipleridir. Görevlendirilmiş seçilmişlerin kamusal kararlarında; yöresel ve toplumsal fayda ile toplum yaşamının kalitesine konforuna ve ekonomisine yansıyacak maliyet hesabı yapılmalıdır. Tahtalı havzasında yaşayanlar olarak, İzmir’in içme suyunun ev sahipliğini ve sorumluluğunu ciddi bedeller ödeyerek sürdürüyoruz. Ekonomik, sosyal, eğitim, öğretim, ticari vb… her türlü ve çok konulu olarak 30 yıldır ilçe yaşayanları İzmir kentinin nimet-külfet dengesinde özellikle külfet kısmını sırtında taşıyor. Bu sebeple; İzmir’in yorucu, kötü yaşamı çekilmez kılan kısmının yansıdığı ve sürekli kalıcı bedel ödeyen bir ilçesi olmamıza yeni sıkıntıların ve külfetlerin sırtımıza yüklenmesine hep beraber itiraz etmeliyiz” açıklamalarında bulundu.

‘ŞAHSINIZI UYARMAYI…’

Kentin içme suyunun korunması ve temiz kalmasının yükünü 30 yıldır Menderesliler’in taşıdığını ve taşımaya da devam edeceğini belirten Ergün, “Sorumluluğumuzun bilincindeyiz ve görev edindik, ancak yük, görev, sorumluluk adaletli dağıtılmalıdır. İzmir kentinin çöpünü de diğer ilçelerimiz paylaşmalıdır. Bir koyundan bir kaç post çıkarmak hak ve adalete eşit paylaşıma hemşerilik hukukuna ve katılımcılığa aykırıdır ve ciddi mağduriyetler yaratacak gayri samimi bir davranıştır. Sayın Başkan, ilçemizin gelecekteki yaklaşık 100 yıl süre ile kaderine, algısına ve olgusuna egemen olacak ve ilçenin ufkunu, yaşam kalitesini kirletecek bu tesisin yapılmaması adına, göreviniz ve sorumluluğunuzun gereği olarak ciddi mesai harcamanızı, bugünümüze ve yarınlarımıza bugünün görevlisi olarak sahip çıkmanızı, bu toprakların belleği ile hafızası ile ve kaderini geleceğinin bu topraklar üzerinde yaşamak üzerine inşa etmiş ilçemizin hemşerileri ile işbirliği yapmanız konusunda çalışma arkadaşlarınızı ve şahsınızı uyarmayı sorumluluğumun gereği olarak ifade ederim. Rastlantısal kazanımlarla emeksiz ve zahmetsiz şekilde sahip olduğumuz bize bahşedilmiş zenginliklerin, güzelliklerin bu mükemmel coğrafyanın ve iklimin hoyratça ve hovardaca bozulmalarına yok edilmelerine ve kirletilmelerine geçici kullanıcılar olarak sebep ve tanık olmamalıyız” diye konuştu.

(Haber Merkezi)

 

cumhuriyetin-ilk-kadin-polislerinden-yilmaza-aci-veda

Cumhuriyet kadını polise veda…

seferihisardan-kargo-sirketine-tesekkur

Sakinşehir’de elektrikli kargo aracı kullanan firmaya teşekkür