Okullar kapandı, karne heyecanı yaşayan çocukları yaz tatili telaşı sardı. Yılın yorgunluğunu atmak isteyen ailelerin çoğu bugünden itibaren yollara düşecek.

Vatandaşlar kurban bayramını da fırsat bilecek, kah aile büyükleriyle memlekette kah dostlarıyla deniz kenarında tatilin tadını çıkaracak. 

Memlekete giden toprakla, tatile giden denizle uzun uzun vakit geçirecek. Tatili daha kısa olanlar, sahilleri günü birlik tercih etse de "yüzmek" en sevilen yaz etkinliği olarak ilk sırada yer almaya devam edecek. 

Ancak... Bu eğlenceli seçeneklerin "sancılı günlere" dönüşmemesi için alınması gereken tedbirler ve dikkat edilmesi gereken noktalar var. 

Fotoğraftaki yeşil cam şişeyi, bu kırık haliyle denizden çıkardım. Üstelik kıyıya çok yakın, boy verilebilecek bir derinlikte. 

Pek çok ebeveynin çocuğuna yüzme öğrettiği bir derinlikte ne işi var bu kırık şişenin? 

Ayağında kesik oluşacaklara yazık değil mi, kirletilen denize yazık değil mi, dönüşebilecekken çöp olan cama yazık değil mi? 

Tüm sahil belediyelerini denizi ve kumsalı sezona hazırlarken daha temkinli, vatandaşlarımızı da daha duyarlı olmaya davet ediyorum. 

Dünyanın en güzel ülkelerinden birinde yaşıyoruz. Lütfen kıymetini bilelim. 

Öte yandan dini vecibelerini yerine getirmeye hazırlananlara da bir küçük uyarı...

Her yıl kurban kesimi sırasında meydana gelen yaralanmalara şaşırıyor, üzülüyoruz. Oysa kasaplar kesim işini uygun bir ücret karşılığında hem daha hızlı hem de daha güvenli bir şekilde tamamlıyor. 

Lütfen kesim işini, ehil ellere bırakın. Kendinizi de sevdiklerinizi de riske atmayın. Bayramı acil serviste değil, ailenizle uzun, sohbetli sofralarda geçirin. 

Son olarak, bugün arife... Kabir ziyareti yapacakların, ölmüşleri için okuyacakların duaları kabul olsun.

Sahilde aşırı sıcaktan, trafikte aşırı hızdan, sofrada aşırı tatlıdan uzak... Paylaşmanın, ziyaretlerin, hayır duasının, iyi dileklerin çevremizi sardığı bir Kurban Bayramı olsun. 

Bayramınızı kutlar, sağlıklı, eğlenceli, iyi tatiller dilerim. 


Etiketler: Kurban Bayramı, arife,yaz tatili, karne.