Uluslararası Skal Kulübü'nün 16-21 Ekim 2024 tarihleri arasında İzmir'de düzenleyeceği 83. Dünya Kongresi'nin tanıtımına ilişkin basın toplantısı İzmir Ticaret Odası'nda (İzTO) yapıldı. Toplantıda bir araya gelen kentin karar vericileri, dünyanın dört bir yanından turizm profesyonellerini buluşturacak kongre için Skal İzmir Kulübü'ne ellerinden gelen desteği vereceklerini açıkladı

Kongre hazırlıklarına ilişkin tanıtım filminin gösterilmesiyle başlayan toplantıya İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İZTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fahrettin Kerem Çevik, İzmir Skal Kulübü Başkanı Güner Güney ve turizm sektörü temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Güney, bir - bir buçuk yıllık etkin çalışmayla dünyanın en önemli turizm kentlerini geride bırakarak Uluslararası Skal Kulübü 2024 Dünya Kongresi'ni İzmir'e kazandırmayı başardıklarını söyledi. Güner Güney, Skal Türkiye delegasyonu olarak 2022'de Hırvatistan Rijeka'da ve 2023 yılı Kasım ayında İspanya Malaga'daki dünya kongrelerine katılarak İzmir'i anlattıklarını belirtti.

Güney, Dünya Skal Kongresi'nin 17 yıl sonra üçüncü kez Türkiye'de, ilk kez İzmir'de yapılacağını, kongre kapsamında, turizmde karar verici konumda olan 500-600 dolayında üst düzey yetkilinin İzmir'de ağırlanacağını anlattı. Güner Güney, "Yapılan araştırmalar, uluslararası kongrenin ertesi yıl gelen turist sayısında net yüzde 20 ile yüzde 30 artış sağladığı saptanmış. Yatırımcı sayısında da artış gözleniyor. Biz de uluslararası kongrenin sağlayacağı bu imkandan yararlanmak istiyoruz" görüşünü paylaştı. 

Hedeflerini "İzmir'e gelen turist sayısını, otel ve yatak sayısını arttırmayı, kente bir kongre merkezi kazandırılmasını sağlamak" diye açıklayan İzmir Skal Kulübü Başkanı Güner Güney, "Direkt uçuşlarda artışla birlikte mevcut iş hacmini arttırmak, kongre tercihlerinde akıllarına İzmir'in gelmesini sağlamak için çaba harcıyoruz" dedi. Güney, İzmir'de beş gün sürecek kongrenin sadece Skal'ın değil, artık hem İzmir'in hem de Türkiye'nin kongresi olduğunu vurguladı.

Uluslararası kongrelerin sektör temsilcilerini bir destinasyonda buluşturan katma değeri yüksek organizasyonlar olduğunu belirten İZTO Başkanı Mahmut Özgener, "83 ülkeden 306 kulübün üye olduğu uluslararası bir organizasyonun dünya kongresini kentimizde düzenlemek büyük bir sorumluluğu da beraberinde getiriyor" dedi. Özgener, "Gelecek ziyaretçilerin güzel anılarla İzmir’den memnun ayrılmasında hepimizin önemli görevi olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, “Şehrin sorunları ve ihtiyaçları konusunda birlikte çalışma kararlılığının olması benim için çok değerli. Bu kararlılıkla hem valiliğimiz ve merkezi hükümet temsilcileriyle hem de kentimizin meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği ve dayanışma içinde çalışmaya devam edeceğiz" dedi. Tugay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kalkınma açısından bir atılım dönemi yaşayalım istiyoruz. Bunu bütün İzmir’in istediğinden çok eminim. Bence epeyce siyaset üstü bir konu. İzmir’e sahip çıkma kararlılığında olan herkesin bu anlayışta olması gerekli diye düşünüyorum. Aynı zamanda potansiyelini tam değerlendiremediğine inandığım kentimizin birkaç konu başlığında bir kalkınma sıçraması yaşaması gerektiği bir dönemde olduğuna inanıyorum. İzmir, tarım ve ticaretin yanında turizm alanında da sıçrama göstermeli.” 

Skal’ın dünya turizm profesyonellerinin küresel turizmi yaymaya çalıştığı en yaygın ve en eski turizm sivil toplum örgütü olduğunu belirten İzmir Valisi Süleyman Elban, turizmin üst düzey yöneticileri olan Skal üyelerinin, yerel, ulusal ve uluslararası platformların dünya kongresinde buluştuğunu ve turizmin gündeminde bulunan belli başlı konuları tartıştığını anlattı. Kongreyi bir play-off maçına benzeten Vali Elban, "Çünkü burada başarı sağlarsak üst lige çıkacağız" dedi.

Vali Süleyman Elban, 16-21 Ekim 2024 tarihleri arasında İzmir'de düzenlenecek Uluslararası Skal Kulübü 2024 Dünya Kongresi'nde dünyada turizm sektöründeki gelişmelerin birinci ağızdan dinlenebileceğini söyledi. Elban, "Turizmde kanaat önderi olan 500 kişi İzmir’e gelecek ve bu isimlerin İzmir’e inanmaları, destek vermeleri halinde turizmimizin hızla yükselişe geçecek. İzmirlilerin yaşam tarzını da, insanlarımızı da gördüklerinde İzmir’den olumlu düşüncelerle ayrılmaları için elimizden gelen her şeyi yapmak zorundayız” diye konuştu.

İzmir Skal Kulübü Başkanı Güner Güney, kent yöneticilerinin kongre sürecine destek açıklamalarının büyük gurur verdiğini ve aynı zamanda sorumluluk yüklediğini söyledi. İzmir'e gelen konuklar için kongre öncesinde ve sonrasında ayrıntılı bir program hazırladıklarını belirten Güney, "Ziyarete gelecek konukların İzmir'den güzel anılarla, kentin aydınlık yüzünü, turizm olanaklarını tanıyarak ayrılmalarını istiyoruz. Bu kongreye İzmir'de turizm alanında çalışan ETİK, TÜRSAB, İZRO, Ege Turizm Derneği gibi çok sayıda sivil toplum kuruluşunun destek veriyor. Bu kongre hepimizin kongresi" diye ekledi.

Cemil Tugay'dan turizmcileri sevindiren sözler

Skal İzmir Kulübü yöneticileri, İzmir Ticaret Odası'ndaki toplantı öncesinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay'ı Egemenlik Evi'nde ziyaret etti. Ziyarete İzmir Skal Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Güner Güney, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, Ege Turizm Derneği Başkanı Ali Rıza Çandarlı ile İzmir Skal Kulübü Yönetim Kurulu üyeleri Bülent Tercan, Aydın Tokbaş, Mine Güneş Kaya, Elif Akşahin, İzmir Skal Kulübü önceki dönem başkanlarından Berrin Uşkay katıldı. 

Katıldığım ve Dr. Tugay'ın İzmir turizmine ilişkin turizmcileri heyecanlandıran sözlerini dinleme olanağı bulduğum bu ziyarete ilişkin gözlemlerimi paylaşmak istedim. Ziyarette Dr. Cemil Tugay'a Uluslararası Skal Kulübü'ne ilişkin bilgi veren Güner Güney, İzmir'e kazandırdıkları Uluslararası Skal Kulübü 2024 Dünya Kongresi hazırlıklarından söz etti, destek istedi. Farklı toplantılarda gözlemlediğim gibi, önce konuklarını sakince dinleyen Dr. Tugay, Skal yöneticilerini kongrenin İzmir'e kazandırılmasını sağlayan çabaları için kutladı. 

İzmir turizmi için çaba gösteren Skal temsilcilerinin de İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu içinde yer alması düşüncesini paylaşan Dr. Cemil Tugay, "Çünkü turizm bu şehirin kalkınması için çok önemli bir ayak ve potansiyel" dedi. "İzmir turizminin gelişmesini sağlık turizmi diye dar bir kavramın içine gömmek bana hatalı geliyor" diyen Dr. Tugay, turizmcilerle sağlık turimi konusundaki deneyimlerini paylaştı.

Dr. Cemil Tugay, İzmir'in eski şehiri olarak adlandırılan merkezi Kemeraltı, Agora ve Kadifekale aksı için önemli fikirler üzerinde çalıştıklarını ve çalışmaların turizme yönelik geri dönüşleri olacağını anlattı. Buradaki kültürel mirası sadece UNESCO hatırına değil, geçmişimize sahip çıkılması adına da korumak gerektiğini kaydetti. TARKEM'in epey bir ön çalışma yaptığını, hala devam eden işlerin olduğunu belirten Dr. Tugay, "Bazıları beğenmiyor ama boş oturmak yerine bir şeyler yapmış. Şu anda yönetim kurulu başkanıyım. Bu dönemde daha hızlı görünür somut işler yapabileceğiz" dedi.

"Arkeoloji turizmi, arkeoturizm önemli. 12 İon kenti, birileri gelsin bizi ortaya çıkarsın, insanlar tanıtsın, işin reklamını yapsın diye bekliyor" diyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, her şeyden önce çevre sorunlarından arınmış olmak gerektiğini vurgulayarak şu görüşleri paylaştı:

"Bergama hala maalesef çok bakımsız, tanıtımı yetersiz. Bizim bir muhteşem arkeolojik mirasımız var. Hepsi gözümüzün içinde, burnumuzun dibinde. Bir karış toprağın altında duruyor yani. Dünyada başka hiçbir yere nasip olmayan bir zenginliğimiz var. Yiyoruz, içiyoruz ama anlatmıyoruz insanlara. Örneğin gastronomi, Urla'da bir gastronomi devrimi yaşanıyor ve bir gastronomi kenti olma yolunda hızla ilerliyor. Bunu niye biz geliştirmek için, rotaya dönüştürmek için bir gastronomi turizmi atağı başlamak için bekliyoruz, bilmiyorum. Böylesi kültürel ve arkeolojik bir mirasa sahipken, böyle çok kültürlü gastronomi zenginliğine sahipken, biz neyi bekliyoruz bilmiyorum."

Turizmin İzmir'in çok işlenmemiş cevheri olduğunu belirten Dr. Cemil Tugay, kültürel mirasla ilgili bir daire başkanlığı da oluşturduklarını anlattı, restorasyon konusunda belediyenin kendi ekiplerini oluşturacağı bilgisini verdi. "Mimarlar, ustalar filan, kendi restorasyonumuzu kendimiz yapacağız. Kültür A.Ş. diye bir şirketimiz var, faaliyette değildi, faaliyete geçecek. Kültür, sanat çalışmalarını da o şirket yapacak. Çok güçlü bir ekip oluşturmayı düşünüyorum orada. Bu dönem böyle bir dönem olacak" diye konuştu.

Cemil Tugay turizmcileri heyecanlandıran konuşmasını tamamlarken, "Bunları size anlattım, beni doğru tanıyın, bakış açımı bilin diye. Tarım, ticaret ve turizm bu şehrin kalkınması için kilit noktalar. Üçü de birbirinden değerli" görüşünü dile getirdi. Kentte turizm dinamiklerini harekete geçirecek, yatırımcıları, dünyanın önde gelen karar vericilerini İzmir'e getirmeyi hedefleyen Skal üyelerine kurumsal olarak elinden gelen desteği vereceğini söyledi Cemil Tugay. Ve İzmir turizmi için yapmak istediği çalışmaları tek başına değil, ancak hep birlikte, el ele vererek yapabileceklerini vurguladı. 

İzlenimim o ki, turizmciler sezon başlarken tüm sorunlarına karşın, kentin kalkınmasında en önemli kaldıraçlardan biri olarak tarım ve ticaretin yanında turizmin de yer aldığını görmekten mutlu ayrıldılar ziyaretten. Kongre için başkandan da destek sözü almak işin bir başka keyifli yanıydı.