Anadolu, Kuzu, Elmas, gönlümün sultanı Fas

kadin
Metin AYDINOĞLU
13 Aralık 2022
Menemen Anadolu Lisesi ‘Kadına şiddete hayır’ kapsamında Türkiye’nin ilk kadın futbol klasman hakemi Elmas Arabacı Tatlıcı’yı davet etti. Çok güzel, anlamlı ve de vefalı bir tutum ve davranış, çok güzel hareketler bunlar. Emeği geçen herkesi kutlarım hatta çok teşekkür ederim. Böylesi davetler, katılımlar artmalı. Z kuşağımızın akıllı gençleri, bizleri bugünlere getiren spor insanlarını tanımalı, bilmeli, yaşamından dersler çıkarmalı. İnternette bulamayız böylesini, face to face to yani. Yüz yüze. İzmir’de o kadar çok var ki davet edilesi büyüklerim, duayenlerimiz. Bir telefon yeter. İllaki şu an, çok meşhur olması gerekmez ki. Zira bu aralar herkes birkaç aylığına herkes şöhret oluyor, geçiyor. Oysa emeğiyle, ahlakıyla, sporculuğuyla gönüllerde taht kuran o kadar çok isim var ki. Kompleks de yapmazlar gelirler. Her okula yeter.
‘KADINA ŞİDDETE HAYIR’
Okulun Görsel Sanatlar Öğretmeni Gül Ulucadağ Yurttaş turuncu zirve etkinliğine büyük katkı sağladı. Okul müdürü Fadime Çelebi ile müdür yardımcısı Haluk Kızılkan ilgi ve desteği ile harika bir ortam sağlandı. 21 şubede 800’e yakın öğrenci mevcut okulda. Şartlar ve zaman gereği 3 sınıftan 120 civarında öğrenci katılım sağladı. Kadın hakemimiz Elmas Arabacı Tatlıcı’yı dikkatle dinlediler. Eline ekmeğini alan, yetmedi, hakemlik gibi, kadın hakem olmak gibi, ağır sorumluluk alan. Yaşam koşullarıyla da mücadele veren. Her zaman dik duran, eğilmeyen, bükülmeyen duruma göre değil, mantıkla, akılla, zekâ ile hayata bakan böylesi kadınlarımız durduracak şiddeti. Teşekkürler Fatma Hanım, Gül hanım, Elmas ablam. Liseli evlatlarımıza zihin açıklığı diliyorum, şansları bahtları açık olsun. Liseli bir kız babası olarak, selamlar.
KUZU’DAN MİKROP’LU AÇILIŞ
33 yıllık emektardır, Karabağlar Spor Kulübü. Gençler olumsuz, kötü, negatif alışkanlıklar edinmesinler diye var 1989’den bu yana. Yeni kulüp, lokal binasının açılış töreni gerçekleştirilecek.  Amatör kümede elini taşın altına sokan herkese, ayrım ayrım yapmadan sevgileri saygılarımı sunuyorum. Her daim yanınızdayım. Hayırlı uğurlu olsun. İkinci gün sonra perşembe günü, saat 14’de 4018 sokakta, bekleniyorsunuz. Başkan Âdem Kuzu, Başkan Yardımcısı Sinan Mermercioğlu ve tüm camia, spora emeği geçenleri açılışa bekliyor. İzmir’in güzide sanatçısı, sevgili kardeşim Mikrop Hikmet (Hikmet Durmuş) de katılacak, sunum da yapacak. Amatöre hizmet verenlere destek olmak gerek. Basın olarak. Profesyoneller zaten yolunu buluyor. Akıp gidiyorlar. Çok değerli sevgili Adem başkanıma, kardeşime kolaylıklar diliyorum. Hakkınızdır. Güzel günler yakında. İyi ki varsınız.
SAHADAKİLERİN SUÇU NE ?
Amacım temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp önünüze koymak değil. Ders almak, bir daha olmamasını, yaşanmamasını sağlamaktır tek muradım. Göztepe – Altay maçında her iki efsanemize ceza verildi. Oysa kaldığı yerden seyircisiz, aynı sahada oynanmalıydı. Yönetmelikte böyle geçiyor. Her iki takıma niye, hangi hakla, ne diye hükmen yenik cezası verildi ? Küme düşerlerse bunun hesabını kim verecek ? Havai fişeği organize edenler mi, köşe gönderini kafaya vuran mı ? Yoo. Fatura futboldan geçimini sağlayan, istikbal arayanlara kesildi. Sahada yer alan, listede adı yer alan, yedekte bekleyen, teknik adamların suçu ne ? ‘Hakem hatası bahane edilerek, gelişen olaylar sonucu yarıda kalmış’ bir maç değil ki. Şükürler olsun. Maçta, sahanın içinde olay yok, tahrik yok, kandırmaca, aldatmaca yok, hakemi tribüne satma, şikâyet etme çabası yok, şov yok, şovmen yok, tribünlere küfür, tahrik edici el kol hareketleri yok, yabancı madde fırlatan yok. Forma yırtan yok. Gol yok ki, abartalı sevinme olsun. O da yok. Bahanesiz, çirkin olaylar. Eee o zaman bu ceza niye takımlara, futbolculara ? Ne alakası var ? Adalet mi bu şimdi ? Mağdur olan da zaten onlar, en büyük cezaya çaptırılanlar da maalesef, onlar, sahadakiler. Ayıbı, günahı bilmem, etik değil.
HAKKINDIR FAS
Bizim ligde hep aynı takımların şampiyon olması gibi, sıkıldım artık Dünya Kupası’ndan da. Hep aynı takımlar, 5-6 takımın dönüp dönüp kupa kaldırmasını. İlan ettim bile. Gönlümün şampiyonu Fas.  Buna iki maç önce karar verdim. Yazmadım, söyledim. Söz uçtu, yazı da ispat da olmadı. Umarım, inşallah yarın akşam 23.45’de, penaltılara kalırsa 00.07’de finale kalır Fas Milli Takımı. Sömürgeci ülkeleri, kendini sömürenleri yenerek, geldi buralara. Tarihi yenemedi, sahada yenecek. Dünya kupası tarihinde yarı finale kalan ilk Afrika ülkesi, takımı. Neden final ve de kupa olmasın, haydi Fas. Dünya yıldızı süperimizde forma giyen, rakibin kaptanı, bir an kendini ülkemizde, bizim mikrofona konuşuyordu sandı herhalde. Hakeme, hakemlere salmaya başladı. Güldüm kahkahalarla. Geçmiş olsun canım. Fas, eze eze yendi işte, evelemeye gevelemeye gerek yok. Gelecek maçlara bak. Bizim ligde öyle yapardın.
belediye-baskanindan-borc-aciklamasi

Borçlanmalara zam gelmeden acele ediniz

Doğu ve Batı kültüründe yaşanan “çaresizlik” farkı