Arınma mevsimi başladı

arinma-mevsimi-basladi
Hakan SERBEST
28 Şubat 2020

İslam aleminde Recep, Şaban ve Ramazan’ı kapsayan manevi yenilenme ve arınma mevsimi üç aylar, başladı. Müslümanlara oruç tutma, Kur’an-ı Kerim okuma ve sadaka verme gibi ibadetlere daha çok yönelmeleri tavsiye edilen 3 aylarda, Regaib, Miraç ve Berat kandilleri ile bin aydan hayırlı Kadir Gecesi de idrak ediliyor.
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Üzeyir Öztürk, İslam inancında Recep, Şaban ve Ramazan aylarının mukaddes kabul edildiğini belirtti.
Hazreti Muhammed’in recep ayı geldiğinde “Ya Rabb, Recep ve Şaban ayını bizim için bereketli kıl, mübarek eyle ve bizi Ramazan ayına ulaştır” diye dua ettiğini hatırlatan Öztürk, Ramazan ayında oruç tutmanın farz olduğunu, Recep ve Şaban aylarında ise Hazreti Muhammed’in diğer aylara göre daha fazla nafile oruç tuttuğunu söyledi. Öztürk, İslam’a göre önemi ayet ve hadislerle vurgulanan bu zaman dilimlerine “üç aylar” ismini Türk milletinin verdiğine işaret ederek, “Bu da halkımızın bu ayları ne kadar sevdiğini ve ne kadar önem verdiğini göstermektedir.” diye konuştu.
Evet, www.sabah.com.tr’den alınan bilgiler bunlar 3 aylarla ilgili.

BENİM HAYALİM

Benim naçizane bir hayalim var. Bu mübarek aylara girdiğimiz bu günlerde memleketimin insanları her zamankinden daha yardımsever, hoşgörülü, sevecen ve saygılı olsun. Yardımların niteliği ve niceliği artsın. Bu aylar boyunca sofra kurulmayan, tencere kaynamayan ev kalmasın. Her evde ocaklar neşe ile tütsün. Sıkıntılar tamamen bitsin.
Dertlilere deva, hastalara şifa, borçlulara eda nasip olsun. Yurdumun dört yanında en ufak suç bile işlenmesin.

Çok mu iyimserim? İsteklerim çok zor şeyler mi? Benim güzel memleketim bu temennilerin gerçekleşemeyeceği bir ülke mi? Bence değil. Önemli olan niyet etmek.

NİYET ETMEK

Kainatın efendisi, 18 bin alemin Mustafası, Peygamberimiz Hz. Muhammed (A.S), ‘Yapılan işler niyetlere göre değerlenir. Herkes yaptığı işin karşılığını niyetine göre alır’ müjdesini verirken, Gönüller Sultanı, Mevlana Celaleddin-i Rumi de ‘Dünyada en büyük musibet cahilin ilim davasında bulunması o davanın da cahillerce doğru zannolunmasıdır. İnsan bilmediğini açıkça itiraf edecek olursa hem vebal altına girmekten kurtulur hem de hulus-u her hayırlı iş ve ameli Allah rızasını niyet ederek yapmak niyyeti dolayisiyle Allah’ın ilham ve talimine mazhar olur” demiş niyet hakkında. Ne demiş atalarımız: NİYET HAYIR AKİBET HAYIR.

Sizlerinde niyet ve akibeti hayır olsun efendim…

yasar-kemal-turkiyedir

“Yaşar Kemal Türkiye’dir”

taze-bitti-cicekler

Taze bitti çiçekler!