Dönüş yolu keyif dolu

Tuğçe DOĞANELİ KAMACI
24 Temmuz 2021

Herkes için huzurlu geçtiğini umduğum bayram tatili sona eriyor. Yerine getirebilenlerin kurban ibadetini Allah kabul etsin. Gönül zenginliğimiz, paylaşma ve dayanışma kültürümüz güçlensin. Tatil sona ererken dönüş hazırlığında olanlara bazı hatırlatmalarda bulunmak istiyorum. Mesaisi başlayacaklar yollara düştü. Bugün, yarın trafik iyiden iyiye yoğunlaşacak. Tüm sürücülere sabırlı, sakin ve dikkatli olmalarını öneriyor, iyi yolculuklar diliyorum.

İş stresi, memleketine gidenlerin sevdiklerinden, tatile gidenlerinse ortamdan ayrılması elbette kolay olmayacak; ama bunlar canınızı sıkmasın. Kaygılanıp da aceleci davranmayın. Aşırı hızdan, hatalı sollamadan kaçının. Seyir halindeyken telefonla kesinlikle oynamayın. Emniyet şeridinden gitmeyin. Diğer sürücülere karşı toleranslı olun.

 KÖY ÇEŞMESİNDEN SU İÇİN

Her güzelliğin bir sonu vardır, evet. Tatil de sona erdi; ancak anın tadını çıkararak hayattan zevk almaya bakın. Dönüş yolu çekilmesi zor bir çile değildir. Yolculuğu keyifli hale getirebilirsiniz. Otobanda müziği açıp sosyal medya hesabınızdan canlı yayın yaparak değil, elbette.

Yola daha erken çıkın mesela, zaman sıkıntınız olmasın, gerilmeyin. Kıvrım kıvrım uzanan yolların, derelerin, göğe uzanan ağaçların, kuşların tadını çıkarın. Sürünün yakınından geçtiniz diye havlayıp koşan çoban köpeğine selam verin. Susadınız mı, köy çeşmesinin önünde durun. Ellerinizi yüzünüzü yıkayın, su için. Nefes alın. Acıktınız mı, filanca teyzenin yerinde köy domatesiyle, toplayıp getirdiği acı biberleriyle gözleme yiyin. Yayık ayranın lezzetine şaşırın.

Yöresel ürünler satan bir tezgaha yanaşın. Meyveyi, reçeli, zeytini, yağı, sabunu üreticiden alın. Bütçenizi zorlamadan, emekçilere destek olun. Çocuklarınıza buradaki üretimin kıymetini anlatın.

BİR BARDAK ÇAY İYİ GELİR

Benim Bozdoğan’dan Milas’a geçerken Örmepınar Köyü’nde uğradığım Hatice ve Özkan Karakaş çiftininki kadar lezzetlisini bulursanız demli bir çay için yol kenarında. Odun ateşindeki semaver kaynasın, siz seyredin. Köylüyle sohbet edin, oralarda neler oluyor, öğrenin. “Bir bardak çay için durulur mu?” demeyin. O bir bardak çay sizi dinlendirir, sabahtan akşama kadar ekmek parası için alın teri döken emekçinin çarkına su taşır, sakın küçümsemeyin.

Bu küçük molaları kendinize ve sevdiklerinize çok görmeyin. Yolculuğunuzu, otoban, restoran, benzinlik üçlüsünden kurtarın. Ürünleri de niyeti de tertemiz çok insanımız var, bunu hep hatırlayın.

                                    ***

Gözümüz, kulağımız Doğu Karadeniz’de. Rize’de 6 kişinin hayatını kaybettiği, 2 kişinin de kaybolduğu sel felaketinin izleri silinmeye çalışılırken, Artvin’de önceki gün saatte metrekareye düşen 170 kilogram yağışın ardından sel ve heyelanlar meydana geldi. Kamu kurumları boşaltılıyor. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Kaybolanlardan güzel haberler gelmesini diliyorum. Ve yetkililere küçük bir not: Doğayla savaş halinde değiliz, doğanın felaketlerle bizi uyardığını göz ardı etmeyelim e mi, dersimizi alalım, daha fazla canımız yanmasın!

                                    ***

Usta tiyatrocu Turgay Yıldız’ı kaybettik. Sanatçı, özellikle son dönemde sosyal medya hesaplarından gündeme ilişkin eleştirileriyle dikkat çekiyordu. Kendisine Allah’tan rahmet sevenlerine sabır diliyorum. Başımız sağ olsun.

  İYİ HABER

Muğla’nın Yatağan İlçesi’ne bağlı Eskihisar Mahallesi’ndeki Stratonikeia Antik Kenti, dünyanın en büyük mermer kentleri arasında sayılıyor. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ve “Gladyatörler Şehri” olarak da bilinen Stratonikeia Antik Kenti’nde kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmaları yıl boyunca devam ediyor. Ortaya çıkarılan 1600 yıllık mozaikler, konservasyon çalışmalarıyla turizme kazandırılıyor.

  GÜZEL İÇERİK

Twitter hesabı ‘Boşuna tıklama’ haber sitelerinin ‘tık’ kaygısıyla attığı sözde meraklandırıcı başlıklara ve içeriğe kimi zaman ulaşılamayan gereksiz kalabalığa tepki gösteriyor. Haberin içeriğindeki hap bilgiyi, haberin başlığı ve linki ile paylaşan sayfa, kullanıcıların beğenisini topluyor.

Foto: Hatice- Özkan Karakaş

Kol kola terapiye yürümek

milli-egitimin-ilk-ve-en-oncelikli-isi-okullari-eylulde-acmak-olmali

Milli Eğitim’in “ilk ve en öncelikli” işi, okulları Eylül’de açmak olmalı…