Dünyayı kim nasıl değiştirecek? 

Vahap DABAKAN
25 Kasım 2021

Dış güçler, her fırsatta Türkiye’ye saldırmaya devam ediyor. Saldırı sadece topla, silahla olmuyor. Türkiye’nin ekonomisini bozmak için döviz ile tehdit başladı. Doları suni olarak yükseltemeye başladılar. Bunların hepsi geçicidir. Türkiye’nin büyümesinden korkan ülkelerin eseridir.

       BBC muhabiri ve programcısı Jessica Williams’ın, yazdığı kitabında; “Dünyada Değişmesi Gereken 50 Gerçek” adını verdiği çarpıcı gerçekler, tüm dünyanın giderek daha adaletsiz bir noktaya doğru götürüyor. Kitabın özeti; Avrupalı’nın ineği kadar beslenmeyen Afrikalı’dan, Japon kadınının yarısı kadar yaşamayan Botswanalı’dan, aylık gelirinin üçte birini rüşvet olarak veren Kenyalı’dan,  henüz hiç telefonla konuşmamış 4 milyar insanla birlikte yaşayan Amerikalılardan, İngiltere’de, seçimlere katılımın popstar yarışmalarına katılımdan daha düşük.

Dünyada 27 milyon köle var. Çin’de 44 milyon kadın kayıp.  

150’den fazla ülkede işkence var. Hindistan’da 44 milyon çocuk işçi var. Motorlu araçlar dakikada 2 insanı öldürüyor. 1 yılda 13,2 milyon Amerikalı, estetik ameliyat yaptırıyor. 2002’de idamların yüzde 81’i ABD, Çin ve İran’da gerçekleşti. Brezilya’daki Avon kadınlarının sayısı, asker sayısından fazla. Kara mayınları nedeniyle saatte bir insan ölüyor ve sakat kalıyor. Sanayi ülkelerinde insanlar, günde 6-7 kg katkı maddesi yiyor. Amerikalı 7 milyon kadın, 1 milyon erkek yeme bozukluğu var. Dünya obez nüfusun üçte biri, gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor. Dünya nüfusunun beşte biri, günlük 1 dolarında altında gelirle yaşıyor. Japon kadını ortalama 84 yıl, Botswanalı kadın 39 yıl yaşıyor. İngiliz süpermarketleri, müşterileri hakkında hükümetten daha fazla bilgiye sahip. ABD ve İngiltere, gelişmiş ülkeler arasında en yüksek erken hamilelik oranına sahip. 70’in üzerindeki ülkede, aynı cinsten iki kişinin ilişkisi yasak, 9’unda ise cezası ölüm. Rusya’da, yılda 12 binin üzerinde kadın, aile içi şiddet sonucunda hayatını kaybediyor. 1977’den bu yana, ABD’deki kürtaj kliniklerinde, 80 bin şiddet ve taciz vakası yaşandı. Mc Donalds’ın altın kemerini tanıyanlar, Hristiyan tacını tanıyanlardan fazla. 15 yaşındaki İngilizlerin yarısı uyuşturucu kullanmış, dörtte biri de sigara içiyor. Dünya nüfusunun yedide biri, yani 800 milyon insan aç kalıyor. Dünya nüfusunun %70’i, bugüne dek hiç çevir sesi duymadı. Sigara içenlerin yüzde 82’si gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor. Amerikalı siyah erkeklerin hapse girme ihtimali, yüzde 33. Dünyadaki yasadışı uyuşturucu pazarı 400 milyar dolar. Amerikalıların üçte biri, uzaylıların geldiğine inanıyor. Kenya’da bir ailenin gelirinin üçte biri rüşvete gidiyor. Petrol rezervleri 2040’da tükenebilir. Afrika’da 30 milyon kişi AIDS. 

Dünyanın en çok kazanan sporcusu golfçu Tiger Woods, yılda 78 milyon dolar, yani saniyede 148 dolar kazanıyor. 

       Yapılan incelemelerde, Amerikalılar çöpe saatte 2,5 milyon plastik şişe atıyor, üç haftada bir Ay’a ulaşmaya yetecek uzunlukta şişe birikiyor. AB’deki her inek için verilen günlük 2,50 dolarlık sübvansiyon, Afrika’nın yüzde 75’inin günlük geçiminden daha fazla. Dünya da bir kıtlık yaşansa insanlar ne yapacak? 

       Dünya ülkeleri arasında bir dengesizlik yaşanıyor. Kimileri bolluk içerisinde, kimileri yiyecek ekmek içecek su bulamıyor. Benim diyeceğim o ki; yaşanan Covid-19 sonrası yeni dünya dizaynında bakalım dünyayı kim nasıl değiştirecek? 

alman-ekonomisi-4uncu-ceyrekte-yuzde-03-buyudu-turkiye-icin-tahmin-yuzde-7

Ekonomi

Borsa-faiz-döviz üçgeni