Gebelik öncesi bunlara dikkat edin

Deniz ZÜNBÜLCAN
23 Mayıs 2022

Gebelik dönemi her kadın için özel ve önemli bir dönemdir. Bu dönemde yeterli ve dengeli beslenmeniz hem bebeğinizin sağlığı hem de kendi sağlığınız için oldukça önemliyken planlı gebelik düşünüyorsanız öncesinde de yaşam şeklinizi ve beslenme planınızı düzenlemenizde fayda vardır.

Paketli ürünlerden uzak durun.
Paketli ürünleri eğer içeriklerine dikkat etmeden alıyorsanız sağlık durumunu olumsuz etkileyebileceği için her zaman çekinilmesi gereken ürünlerdir. Özellikle de gebelik döneminde bebeğin de sağlığı için temiz beslenilmesi gerekmektedir.

Protein kaynaklarını yeterli tüketin.
Proteinler yapım ve onarımda görevli besin ögeleridir. Bu nedenle de gebelik döneminin olmazsa olmazıdır. Gebelik planlayan biriyseniz beslenmenizde protein kaynağı besinlerin yeterli miktarda olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Kefir, yoğurt, ayran, yumurta, kuzu eti güvenle tüketebileceğiniz protein kaynaklarındandır.

Kan değerlerinize mutlaka baktırın.
Gebelik planlanıyorsa mutlaka kan değerlerinize baktırmalı ve her hangi bir sağlık sorununuzun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Şeker, tiroid, vitamin, mineral değerlerinizi kontrol ettirmeli her hangi bir eksikliğiniz var ise endokrin uzmanı ve beslenme diyet uzmanı ile bu eksiklikleri gidermelisiniz.

Folik asit takviyesine dikkat.
Planlı gebeliklerden 3 ay önce folik asit takviyesine başlanması bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir. Bu nedenle gebelik planlıyorsanız mutlaka kadın doğum uzmanınızla paylaşmalı ve önerileri doğrultusunda folik asit takviyesi almalısınız.

Tek tip beslenmeyin.
Yeterli, dengeli, sağlıklı ve çeşitli beslenmek gebelik döneminde yine hem kendinizin hem de bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Gökkuşağı gibi beslenmek her renkten meyve, sebzeyi beslenmenize eklemek, besin öğeleri çeşitli besinlerden almak çok önemlidir. Bu nedenle özellikle de tek tip beslenilen diyetlerden kesinlikle uzak durun.
Fazla kilolarınızdan kurtulun.
Gebelik döneminde kilonuzun normal aralıkta olması yine hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Bu noktada diyeti doğru anlamak eksik veya yanlış beslenerek diyet yapmaya çalışmamalıdır. Beslenme planı gerekirse bir beslenme ve diyet uzmanı ile planlanmalı kilo kaybı gerekiyorsa kilo kaybedilmeli ve sonrasında gebe kalınmalıdır.

“Metan Hidrat” doğalgazda ithâlat bağımlılığının ilacı olabilir mi?

Bayraklı’nın feryadını duyun!