Harmandalı’nın elektrik isyanı

harmandalinin-elektrik-isyani
Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
16 Aralık 2021

Mesleğe ilk başladığım yer Ege Telgraf’tı. Her hafta İzmir’in farklı bölgelerindeki mahalleleri dolaşıp halkın nabzını tutuyordum. Henüz mesleğimin ilk yılında ziyaret edip tanışma fırsatı bulduğum Harmandalı Cumhuriyet Mahallesi’nin o günden bugüne geçen sürede dertleri hiç azalmadı.

İzmir’in kuzey aksının çöp yükünü çeken, yıllar boyunca yanan, patlayan, çeşitli kazalara sebep olan Harmandalı Çöplüğü’nün kokusunu, pisliğini çeken Harmandalılar, günlük yaşamda deneyimledikleri olumsuzluklara karşı birleşmeyi, seslerini duyurmaya çalşıyor.

Çiğli Harmandalı Cumhuriyet Mahallesi halkının en güncel sorunu ise Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. ile. Geçen bir haftadır, 9602 Sokak ve çevresinde elektriğin sürekli gidip gelmesinden dolayı sıkıntı yaşadıklarını belirten mahalleleriler Gediz Elektrik’in trafoda sorun olduğunu, her şikayet sonrasında sigorta değiştirildiğini ancak kesintilerin devam ettiğini, sorunun bir an önce çözülmesini istiyor. Sokak lambalarının da sürekli arızalandığını anlatan mahalleliler 2021 yılında köy hayatı yaşadıklarından dolayı dertli. Harmandalı’nda çevreci sistemle kurulan yeni çöp bertaraf merkezi tamamlandığında elektrik faturalarının yüzde 50 indirileceğine dair söz verilmesine rağmen herhangi bir indirimle de karşılaşmadıklarını söyleyen Harmandalı halkı mahallenin kimse tarafından hatırlanmadığını savunuyor.

HİZMET SORUNU

İzmir’de kent merkezinin kuzeyde Menemen yönüne doğru genişlemesiyle Harmandalı kentin yeni çekim merkezlerinden birine dönüştü. Başta Harmandalı çöplüğü olmak üzere, peyzaj ve çevre düzenlemesi ile toplu ulaşım konusunda da nüfusa oranlı yeterli hizmet alamadığını düşündüğüm Harmandalı’da yaşayan insanların taleplerini görmezden gelmemek gerekir. Harmandalı Cumhuriyet Mahallesi’nin bir başka sorunu da mahallenin tam ortasından geçen yüksek gerilim hatları. Yüksek gerilim hatlarının bölgede yaşayan halk açısından büyük risk teşkil ettiğini savunan mahalleliler en kısa zamanda bu hatların uygun bir model geliştirilerek bölgeden taşınmasını istiyor. Aşkla İzmir felsefesiyle yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Gülümseyen Çiğli’nin Mimarı Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’nün Harmandalı halkının taleplerini karşılayacağından kuşkum yok.

Dost sohbeti şifadır

yasam

Ben ve benim gibilere…