İYİ Parti’de neler oluyor?

iyi-partide-istifa-depremi
Yunus KARAKAYA
23 Ekim 2020

Son gelişmelere bakarsak İYİ Parti’de işler pek iyi gitmiyor.
İYİ Parti yöneticilerinin kendi içlerindeki bir sorunu teşkilatlara ve bazı milletvekillerine operasyon yaparak örtbas etmeye çalışması açıkçası siyasi açıdan doğru bulmuyorum.
İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın, katıldığı bir televizyon programında İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun “FETÖ’cü olduğu” yönündeki iddiası, muhalefete yönelik “siyasi operasyon” ve partinin dağılma sürecine girip girmeyeceği tartışmalarını yeniden başlattı.
Krizin fitili 20 Eylül’de  yapılan 2.Olağan Kurultay’da ateşlendi.
Ve İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın açıklamaları ile parti içi hesaplaşmaya döndü. Özdağ ayrıca, 2019 yerel seçimlerinde İYİ Parti’nin bazı yerlerde HDP adayların örtülü destek verdiği iddiasını da dile getirdi.
Parti yönetimi bu açıklamalarının ardından Özdağ’ı disipline sevk etmeye hazırlanırken, İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’da olayı yargıya taşıdı.
Tüm bu yaşanan gelişmelerin ardından partinin Adana Milletvekili İsmail Koncuk,10 milletvekilin kara listeye alınarak aşağılandığını öne sürdü. Koncuk, “Bu adım bir partiye yakışmaz, şiddetle kınıyorum. Yazıklar olsun”- “Kongrede bu partinin 10 vekili kara listeye alınıp aşağılanırken, hakarete uğranırken ne yaptınız? Önce bunun cevabını verin. Bu çifte standart yanlıştır” açıklamasında bulundu.

ASKIDA EKMEK MESELESİ
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin başlattığı “askıda ekmek” projesini nedense birilerini rahatsız etti.
Devlet bey burada, yardımlaşmaya ve birlik beraberliğe mi dikkat çekmek istiyor?
Yoksa iktidar partisine halkın ekonomik yönden zor duruma düştüğünü, evine götürecek ekmeği olmadığı mesajını mı vermek istiyor?
Nedeni ne olursa olsun “Askıda ekmek” bizim güzel bir kültürümüzdür. Bunun altıda art niyet aramamak lazım.
Bir Osmanlı geleneği… Veren el ile alan elin birbirini görmediği ‘Askıda Ekmek’ uygulaması geçmişten günümüze yaşatılmaya devam ediyor. Son yıllarda oldukça popüler olan bu geleneği ata mirası olarak sahip çıkıp devam ettiren fırınlar iyilik yapmanın güzelliğini insanlara anlatıyor.
‘Askıda Ekmek’ sadece Türkiye’ye özgü bir davranış.

ADRESE TESLİM HİKAYE

Çölde devesiyle birlikte yürümekte olan bir çöl insanı güçlükle hareket eden, susuzluktan ölmek üzere olan bir adama rastlamış.
Adam Allah rızası için su istemiş. Devesinden inip bir çare adama suyundan vermiş. Suyu içen adam birden çöl insanını ittiği gibi deveye atlayıp kaçmaya başlamış. Çöl insanı arkasından bağırmış:
– Tamam deveyi çalıyorsun ama senden bir ricam var. Sakın bu olandan kimseye bahsetme.
Bu isteği anlamsız bulan hırsız şaşırmış ve neden diye sormuş…
– Eğer bu yaptığını anlatırsan, bu dilden dile yayılır ve insanlar bir daha çölde yardıma muhtaç birini görünce yardım etmezler.
Hayat akarken yaptığınız iyiliklere, kötülükle bile cevap verseler, yardıma ihtiyaç duyacak bir sonraki için yardımseverliğe devam etmek gerekir. İyilik gibi kötülük de bulaşıcıdır.

Sıra dışı karakterlerin romanı: Kanlı Topraklar

insan-ve-yalnizlik

Mükemmelim ama kendime!