Karantina listesi

yeni-korona-tedbirleri
Ayşe Tuğçe PEKMEZCİ
28 Mart 2020

Karantina günlerinden herkese merhabalar!
Umarım çalışan, çalışmayan, evde olan ya da dışarı çıkmak zorunda kalan herkesin günleri iyi geçiyordur. Bu aralar dikkat etmemiz gereken çok fazla şey yüklendi omuzlarımıza..
Fiziksel sağlığımız, ruhsal durumumuz, kendimiz ve yakınlarımız, çocuklarımız, yeni gördüğümüz haberler. Geçtiğimiz haftalarda köşede hep ruhsal sağlığımızı bu süreçte nasıl koruyacağız ve stresin bize zarar vermesine nasıl izin vermeyeceğiz onlardan bahsettim. Bu hafta da aktivite olarak neler yapabiliriz onlardan bahsedeceğim. Çünkü hiçbir yere gitmemek ve zamanımızın çoğunu evlerde geçiriyor olmak uzayan bu süreçte biraz zorlaşacak gibi duruyor.
O zaman aktivitelerimiz sıralamaya başlayalım;
Öncelikle elimizden ve gözümüzden düşürmediğimiz telefonlar ve televizyonlarımız. Bu sürede farklı telefon uygulamalarına bakınabilir ve deneyebilirsiniz, ayrıca internette izlenebilecek diziler ve filmler her yerde paylaşılıyor. Dikkat etmemiz gereken nokta özellikle salgın ve felaket filmlerinden bu günlerde uzak durmamız ( insanı daha çok strese sokabiliyor). Onun haricinde hep izlemek isteyip zaman ayıramadıklarımız için harika bir fırsat.
Evde yapılabilecek spor hareketleri. Özellikle bu aralar yoga, pilates ve küçük egzersizler gibi çok fazla şeye denk geldim. Hareketlerimizin kısıtlanması gerekmez, her gün az bir vaktinizi ayırarak da yapabilirsiniz.
Bir türlü başlanamayan hobiler! Ne yapmak istiyordunuz, resim, örgü, işleme, müzik aleti( video ile öğreten yerler gördüm!) bunlara başlamak için güzel bir fırsat yakaladınız. Madem hafta sonu da dışarı çıkamıyoruz en azından başlayamadığımız hobilerimize ağırlık verip hayatımızın bir parçası haline getirebiliriz.
Ailecek oynanan tabu, monopoly, kelime oyunları tadında oyunlar. Elimizdeki telefonları bıraktığımızda da hayat devam ediyor, inanın..
Kitaplar ve dergiler, aynı şekilde bir türlü başlanamayan, devamı gelmeyen kitapları okumak için güzel bir zaman.
Her gün bir yeni bilgi mottosu, interneti farklı şeyler için kullanma.. gün içinde aklınıza gelen merak ettiklerinizi bir deftere not edin ve akşam bir saat boyunca araştırın! Öğrenmek ne güzel şey..
Günlük yazı tutma. Bir günde neler yaptığınızı ve ne için ne kadar vakit harcadığınızı görmenizi sağlayarak sizi uyandırabilir. Tabi bir de içine duygularınızı ve kendinizi açarsanız sizi rahatlatıp şaşırtabilir, deneyebilirsiniz, ne kaybedersiniz ki!
Bu haftalık aktiviteler bu kadar, burada okuduktan sonra denediğiniz şeyleri ve nasıl gittiğini bana yazın, bakalım sizin için olaylar nasıl gelişmiş beraber yorumlarız..
Köyün delisi herkese iyi hafta sonları diler..

cesmede-koronovirus-tebdirleri-iki-otel-kapandi

Çeşme’mizin başının belası

koronavirus-belirtileri-neler

Kovid-19 ile dans edilmeyeceğini anladık mı?