Olmaya devlet Cihanda bir nefes sıhhat gibi

saglik-bakani-koca-virusun-ulkemizde-olma-ihtimali-cok-yuksek
Yunus KARAKAYA
13 Mart 2020

Korona virüsünün ortaya çıkıp insanları kırıp geçirmesiyle bir kez daha anladık ki insan hayatında sağlıktan değerli bir şey yok.
Dillere destan olan Cihan padişahı Sultan Süleyman’ın “Olmaya devlet bir cihânda bir nefes sıhhat gibi” sözü dinimizde sağlığa verilen önemi vurgular niteliktedir. Kanuni Sultan Süleyman’ın hasta yatağında söylediği söz olarak bilinen “Halk içinde mu’teber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihânda bir nefes sihhat gibi” sözünün kısaca anlamı; “Hayat, sevinç ve mutlulukla, acı ve sıkıntılarla iç içe yaşanır. Pek çok dert ve sıkıntı insanın karşısına çıkabilir. Ancak bütün bu problemler sağlık kadar önemli değildir. Tek bir nefesin bile değeri bilinmelidir. Bütün dünya insanın olsa bile sağlık olmayınca hiçbir önemi olmuyor’’ şeklindedir.

AK Parti iktidarı da göreve gelir gelmez hayata geçirdiği uygulamalarla halk sağlığına verdiği önemi bir kez daha gözler önüne serdi.
Geçtiğimiz günlerde annemin rahatsızlığından dolayı yaklaşık 10 gün Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde kaldım. Bu süre içerisinde hastanedeki hizmetleri gözlemleme imkanım da oldu.
Öncelikle şunu belirteyim burada gördüğüm hizmetler özel sağlık kuruluşlarıyla yarışacak seviyedeydi. Hastanede hijyen ön planda tutulmuş nerdeyse saat başı koridorlar ve odalar görevliler tarafından temizleniyordu. Tuvaletlerde ise kağıt havludan, tuvalet kağıdına kadar her şey düşünülmüş. Doktorların, hemşirelerin ilgisine desen söylenecek en ufak bir söz yok.
Hizmetlerinden dolayı hastane başhekimi Doç Dr. Enver Yalnız, Başhekim Yardımcısı Özgür Uslu başta olmak üzere annemin tedavisinde desteklerini esirgemeyen Doç. Dr. Ali Kadri Çırak ekibine, Tepecik Hastanesi Başhekim Yardımcısı Op.Dr.Sırrı Sorguç, Alsancak Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr Ali İskender Kılınçaslan’a birkez daha teşekkür ederim.

PANİK YAPMAYIN
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dünyayı tehdit eden Koronavirüste ilk vakanın Türkiye’de de ortaya çıktığını açıklamasının ardından insanlarımız haklı olarak paniğe kapıldı. Unutmayın panik virüsün yayılmasını engellemez. Alacağınız küçük tedbirlerle hem kendinizi korumuş olursunuz hem de virüsün yayılmasının önüne geçmiş olursunuz.
Şuandan itibaren lütfen;
Panik yapmak yerine bilinçli olunuz.
Temizliğe daha fazla dikkat ediniz.
Kalabalık ortamlardan mümkün olduğu kadar uzak durunuz
Hastalık emaresi varsa en yakın sağlık kuruluşlarına başvurunuz
Algı ile halkımızın psikolojisini bozmamak en önemli vatandaşlık görevi olduğunu unutmayınız.
BAŞARILAR
AK Parti İzmir İl Teşkilatında Kongre maratonu bütün hızıyla sürüyor. Bu bağlamda AK Parti Konak İlçe Başkanlığı görevini başarıyla sürdüren Sait Baştaş ikinci dönemde başkanlık görevi tebliğ edildi.
AK Parti Bornova İlçe Başkanlığı görevi ise değerli büyüğüm Hasan Ali Karaman tebliğ edildi.
Her iki ismi tebrik eder görevlerinde başarılar dilerim.

Kadınlarımız başlatır, bitirir

chpli-tascier-yerli-test-kiti-sozunun-uzerinden-iki-yil-gecti

Oraya ko buraya rona