Teşekkürler Müge Anlı

Yunus KARAKAYA
30 Eylül 2022

Televizyon fenomeni Müge Anlı geçtiğimiz günlerde bir cinayetin daha çözülmesine yardımcı oldu. Biliyorsunuz Müge Anlı İle Tatlı Sert hafta içi her gün ATV’de sizlerle buluşup faili meçhul cinayetler ve kayıpların yanı sıra birçok sosyal sorumluluk projesi ile de adından sıkça söz ettiriyor. Son olayda Müge Anlı ile Tatlı Sert programına katılan 3 yaşındaki kızlarının fuhuş tacirleri tarafından kaçırıldığını belirten aile, acı haberle yıkıldı. Lina Nazlı Erbay’ın cesedi dondurucudan çıktı. Talihsiz yavrunun vücudunda darp izlerine rastlandı.
Daha önce defalarca yazılarımda aileleri uyardım. Çocuklarınızın fotoğraflarını sosyal medya da paylaşırken dikkat edin fotoğraflar kötü amaçlı kişilerin eline geçerse yanlış mecralarda kullanılabilir. Hele hele çocukların çıplak fotoğraflarını paylaşırsanız çocuk pornocularının ekmeğine farkında olmadan yağ sürersiniz.

KENDİSİNİ NASIL KORUYACAK?

Uzmanlar istismarın çoğunlukla çocuğun tanıdığı ve belirli bir seviyede güvendiği büyüklerden geldiğine dikkat çekiyor. Çocukların cinsel istismara karşı kendilerini nasıl koruması gerektiği konusunda da çeşitli uyarılarda bulunuyorlar.
Psikologlar çocukların kendilerini cinsel istismara karşı korumaları için ailelere küçük ama can alıcı ipuçları veriyor.
İşte o ipuçları;
– Çocuklara herhangi birisi onlara istemedikleri şekilde dokunduğunda veya onların kendilerine/başkalarına dokunması istenildiğinde “hayır” demeyi öğretmeliyiz.
– Konuşmaya başladıkları yaşlarda çocuklara tüm vücut parçalarının adı öğretilirken, göz, kulak, burun gibi “özel bölgelerinin” de adları öğretilmeli. Bu bölgelerin anatomik olarak düzgün isimlerinin öğretilmesi ve “takma” veya “oyun” isimler kullanılmaması çocuğun bir sorun yaşadığında yardım istediği yetişkinlerle doğru anlaşabilmesi için önemli. Takma isimlerle konuşan bir çocuğun neden bahsettiği öğretmen veya polis gibi onu yeterince tanımayan yetişkinlerce anlaşılmayabilir.
Herkesin olduğu gibi onların da bazı “özel” vücut bölgeleri olduğu, bu bölgelerin adlarının ne olduğu, buralara kimlerin ne şartlarla nasıl dokunabileceği anlatılmalı ve bu sınırları korumaları için yüreklendirilmeliler.

ÇOCUĞUNUZUN TACİZE UĞRADIĞINI NASIL ANLAYABİLİRSİNİZ?

1. Cinsel bölgelerinde sağlık açısından sorun (kızartı, kaşıntı, ağrı vb.) oluştuysa,
2. Dokunmaya tepki gösteriyorsa,
3. Fiziksel nedenlerle alakalı olmayan karın ağrıları varsa,
4. Huzursuzsa,
5. Gece uykuları bozulduysa,
6. Altını ıslatma başladıysa,
7. Banyo yapma isteği yoğunlaştıysa,
8. Yaşından büyük cinsel davranış ve sözler içindeyse,
9. Mastürbasyon sürekli ve açık hale geldiyse,
10. Cinsel oyunları abartılı oynuyorsa,
11. Evden kaçmayı düşünüyorsa,
12. İntihar eğilimi gösteriyorsa,
13. Yemek düzeninde sorun yaşıyorsa,
14. İçine kapanıp eski şeylerden zevk almıyor, arkadaşlarından uzaklaşıyorsa,
15. Huysuzsa, saldırganlık gösteriyorsa,
16. Genel olarak başarısında düşüş varsa.

adana-lezzet-festivali

Gastronomi, can simidi oldu

imza-e

Seyreylerim Alem-i Cihanı ve İzmir’i…