Yamanlar Sanatoryumu’nu kurtarın

yamanlar-sanatoryumunu-kurtarin
Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
3 Haziran 2021

Geçen hafta biraz nefes almak için Karşıyaka Yamanlar Dağı’nın sırtlarında yer alan doğa harikası Karagöl’ü ziyaret ettim. Kademeli normalleşme süreciyle birlikte yeniden ziyaretçi ağırlamaya başlayan Karagöl’ün tadını çıkarmak isteyen İzmirlilerin akın akın geldiği Karagöl’ün tertemiz havası iyi geldi doğrusu.

Karagöl dönüşünde, lise döneminde izci kampı yaptığım eski sanatoryum tesislerine uğrayarak tesisleri yıllar sonra yeniden görme fırsatı buldum. 1923’te İzmir İktisat Kongresi nedeniyle şehrimizi ziyaret eden Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla dönemin İzmir Belediye Başkanı Behçet Uz’un girişimleriyle inşa edilen Yamanlar Verem Savaş Dispanseri ve Sanatoryumu tamamen harabeye dönmüş.

60’lı yıllardan itibaren veremle mücadelenin başarıya ulaşmasının ardından geçen sürede farklı amaçlarla kullanılan sanatoryum muhteşem bir İzmir manzarasına sahip. Tertemiz havası, asırlık çam ağaçları, Yamanlar’ın leziz su kaynaklarıyla bezeli tesisler fotoğraf severlerin platosuna dönüşmüş durumda.

42 hektarlık geniş bir alanda kurulu olan sanatoryuma ait bakım ve konaklama birimleri, spor sahaları, yüzme havuzu, gazino ve restoran bölümleri 2004 yılında izcilik yaptığım dönemde de harap halindeydi. Ancak o yıllarda en azından cam, çerçeve gibi temel malzemeler binalarda bulunuyordu. Geçen yıllarda binaların içerisinde ateş yakılmış, evsizlerin işgaline uğramış, tüm birimlerin elektrik tesisatı dahil tüm temel yapı malzemeleri çalınmış, mekan günübirlik kullanımla kötü amaçlarla kullanılmış.

TAHSİS MESELESİ

Alanın kuzey bölümü Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar döneminde Karşıyaka Belediyesi tarafından kiralanmış Karşıyaka Belediyesi Gençlik ve Kamp Merkezi olarak kullanıma açılmıştı. Bu merkeze dışarıdan bireysel ziyaretçi alınmaması ise sosyal medya başta olmak üzere birçok mecrada tartışılıyor.

Sanatoryumun terk edilmiş görüntüsünü sosyal medya hesabımdan paylaştıktan sonra Türkiye’nin birçok şehrinden mesaj aldım. İzmir’in tarihi belleğinde yer edinen, bizzat Atatürk’ün talimatıyla kurulan bir tesisin çürümeye terk edilmiş olmasını anlamlandırmak zor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Grand Plaza şirketi aracılığıyla alanı Tarım ve Orman Bakanlığından kiralama girişimleri ise her seferinde reddedilmişti.

Tarım ve Orman Bakanlığını bu alanın tahsisi konusunda adım atmaya, İzmir Büyükşehir Belediyesine yetki devri (kiralama) yapılmayacaksa bu alanı kentimize bir an önce kazandırmalarını yüksek sesle dile getiriyorum.

Hem doğa ve kamp turizmi hem de kente yeni bir cazibe merkezi olarak büyük bir atılım olabilecek bu merkezin göz göre tarihe karışmasına umarım kentin önde gelen isimleri ve politikacılar da tepki verir.

izmirde-doktora-siddet

Aile hekimliği hemşire yok. Hizmete devam

direksiyon-sinavinda-pandemi-onlemlerinden-taviz-yok

Can ve mal güvenliği için