Ara tatil öğretmenler için ne ifade ediyor, öğrenciyi nasıl etkiliyor, bilmiyorum; ama havalar iyice soğumadan güzel bir gezi  fırsatı yarattığını söylemek yerinde olur. Biliyorsunuz, ören yerlerinde çok sıcak ya da çok soğuk mevsimlerde gezmek mümkün olmuyor. 

Gökgürültülü, sağanak yağışlı günlerin arasına serpiştirilmiş güneşli havalarda bazen ılık bazen serin esen rüzgarı tarihi rotalarda hissettik. Keşfetmenin heyecanını tattık. Öğrendik, hatırladık, eğlendik zaman zaman da üzüldük. 

Üzüldük; çünkü ev sahipliği yaptığı uygarlıkların izlerini, renklerini taşıyan Anadolu adeta bir açıkhava müzesini andırırken tarihi eserlerin bakımı, korunması ve gelecek nesillere aktarılması noktasında hala çok eksiğimiz var. Tüm tarihi zenginliğe rağmen, bu eserlerin vatandaşlarca yeterince özümsenememiş olması, bilgisiz ve beceriksiz yöneticilerce sahipsiz bırakılarak hatalara göz yumulması güzide yapıların niteliğini bozuyor. 

Bu 'tarihe hakaret'i görenler de haklı olarak "Hangi akıllının aklına gelmiş bu, nasıl izin vermişler, nasıl yapmışlar!" diye hayıflanıyor. 

IMG-20231118-WA0002

Bakın yukarıdaki Milas'ta bulunan, sadece bölgenin değil ülkemizin de en eski camilerinden, 1737 yılında yapılan Abdülaziz Ağa Cami. Plastik doğramalarla kapatılarak kadınlar için yer yapılmış. Camlarında afişler... Cami kapısında birbirinden çirkin ayakkabılıklar... İnsan düşünüyor, neden?

IMG-20231118-WA0003

Bir başka tarihi cami ki ben hayran kaldım, yine en eskilerden Menteşe Beyi Ahmet Gazi tarafından 1364'te yaptırılan Ulu Cami. Antik dönem taşlarla süslü yapının Roma sütunundan musalla taşı bile var, (biri mimariye uygun olsun diye tadarlamadıysa) inanılmaz... 
Yapının bazı bölümlerinden plastiklerle gizlenmiş elektirik tesisatı geçerken bazı bölümlerinde de klima motorları ve pas lekeleri göze çarpıyor. İnsan düşünüyor, nasıl?

UNESCO Dünya Geçicici Miras Listesinde yer alan Uzunyuva'dan da pek çok taş barındırdığı dışarıdan açıkça görülebilen bu camiler yalnızca ibadethane değil, bize en özel miras, turizm noktası. Yani bizi, karşılaşılan sorunları "Hadi çözüverelim" diye her akla geleni uygulamak yerine düşünmeye iter, itmeli. Teknolojiyi ve tasarımı, geleneğe yakıştırmayı mecbur kılar, kılmalı. Mirasımız büyük, kıymetli. Bu zenginliğin varisleri olarak lütfen bundan sonra daha çok düşünelim.