Bugün küçüklüğüme döndüm… Eski günleri aldım kucağıma bir bir andım geçmişi… Annem, canım annem… Ne çok mücadele etmişti benimle. Özellikle de yemek yedirmek için… Ben küçükken hastalık hastası bir çocuktum, kapının ucundan soğuk gelse hemen şifayı kapar hemen hastalanırdım. Öyle olunca da canım annem ne yapsın benim yemek yiyerek bağışıklık sistemimin güçlenmesi için mücadele edip dururdu. Hal böyle olunca da türlü türlü şebeklikler, masallar…
Küçükken bana anlattığı masalı size de anlatayım istedim. Belki de yemek yemeyen bir çocuk vardır, size yardımcı olur:
Marul, havuç ve brokoli bir araya gelmiş. Marul, havucun üzerine titriyormuş. "Hey havuç, neden bu kadar titriyorsun? Kış mı geliyor?" Havuç hafifçe sallanarak cevap vermiş: "Evet, kış geliyor. Üşüyorum biraz ama sen daha dikkat çekicisin. Bak şu brokolinin üzerindeki kar topuna!"
Brokoli telaşla müdahale etmiş: "Ah hayır, kar topu değil, kardeşim! Bu sadece buz parçaları, çünkü benim dondurucu etkim var."
Marul şaşkınlıkla: "Senin dondurucu etkin mi var? Ben de biraz soğuk tarafım ama senin bu etkiyi kullanabildiğini bilmiyordum!" Havuç gülerek devam etmiş: "Evet, brokoli kardeşimiz pek de normal değil. Her yerde bir dondurucu buluyor, hemen buzlanıyor. Donmuş brokoli, özellikle yemeği sevenler için harika bir seçenek olabilir!" Marul cevap vermiş: "İlginç, yani senin 'soğuk hava efekti' var, brokoli! Bu, kış mevsiminde biraz daha avantaj sağlayabilir." Havuç sırıtarak son sözü söylemiş: "Evet, biz kış sebzeleri bazen bu tür özelliklerle şaşırtıcı hale gelebiliyoruz. Ama en azından bizi yemek masalarında sıcak yemeklerle buluşturuyorlar. O yüzden biraz buzlanma veya titreme buna değer!"
Kış mevsimi, sebzeler arasında biraz rekabeti de beraberinde getiriyor gibi. Baklagiller, kök sebzeleri ve yapraklı yeşillikler arasında kışın yaşanan diyaloglar bile buna işaret ediyor. Bir bezelye topluluğu yere düşmüş bir havuca bakarak söyleniyormuş: "Bakın bakalım, bu havuç bize bakınca kendini ne sanıyor? Kışın sarı şıklığı olmuş!" Havuç, gururla cevap vermiş: "Evet, kış için sarı benim stilim! İyi ki de bu renkteyim, beyaz karın üzerinde gerçekten şık duruyorum." Bu sırada lahana arkadan: "Havuçlar, sizin kışlık şıklığınız hoş ama ben kışın en popülerim, yeşil tonları benim işte! Üstelik her yemeğe uyum sağlarım, sizin gibi seçici değilim."
Bezelyeler arasında biraz mırıltı başlamış. Bir tanesi öne çıkmış: "Evet, lahana haklı, her yemekte boy gösteriyor ama biz bezelyeler en lezzetliyiz! Hem yemeğin ana karakteri olmak da bizim işimiz. Bizim küçük boyutumuza bakmayın, büyük bir etkimiz var."
Hadi bakalım, masal bizden denemesi sizden! Küçük tatlı bezelyelerle iyi şanslar!