Yiğitler/yiğideler çıktılar meydane, hepsi birbirinden merdane mi?
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ndeki gibi...

Cazgırların salavatlar getirdiği gibi takdimciler anonslarını yaptı, davul zurnaların güreş havalarını çaldığı gibi seçim şarkılarının sesi yükseltildi. Partililer ve seçmenler genel merkezlerinin kendileri için belirlediği yiğit ve yiğide belediye başkan adaylarını alanlarda görmek için gözlüklerini sildi. 
Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hamza Dağ, 30 ilçe belediye başkan adayı ile bir araya geldi. AK Parti İl Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıya, AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, İzmir milletvekilleri Mahmut Atilla Kaya, Şebnem Bursalı, Yaşar Kırkpınar, Konak Belediye Başkan Adayı Ceyda Bölünmez Çankırı, AK Parti MKYK üyesi Emre Cemil Ayvalı, İl Kadın Kolları Başkanı Emel Dalkıran ve İl Gençlik Kolları Başkanı Recep Tayyip Taslak da katıldı. Karşılıklı fikir alışverişinde bulunulan toplantıda ilçe başkanları da yer aldı. 31 Mart Yerel Seçimleri öncesi izlenecek yol haritasını büyük oranda belirledi. Bazı problemli olan ilçeler gündeme gelmedi.
CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, partisinin il binasında, partisinin il binasında, il yöneticileri ve ilçe belediye başkan adayları ile bir araya geldi. Yerel seçim sürecindeki stratejilerini belirleyeceklerdi. Ama CHP’li ilçe belediyelerindeki karmaşa gündeme damgasını vurdu. Bu da partideki çalkantıların dinmediğini saha çalışması için örgütlerin henüz hazır olmadığı ortaya koymuş oldu. 
Gerek CHP’de gerekse AK Parti’deki belediye başkanlığı ve belediye meclis üye aday adaylıkları için yoğun bir trafik yaşanmıştı. Son dakikalarda bile başvurular koştur koştur yapılmıştı. Tüm partilerin başkanlık ve meclis üyeliklerine binlerce isim talip oldu. Profesöründen doçentine, simitçisinden kahvecisinden güvenlikçisine dileyen herkes partilere CV’lerine zımbalanmış bağış dekontlarıyla başvurdu. Yetmedi partiler eksta bağışlar topladı. Geriye verilmemek üzere. 

KISMETSE ADAYIZ

Kimi kısmetse adayız, kimi kesin aday biziz nidalarıyla yollara düştü. Çarşılara pazarlara çıkıldı önce kılık kıyafet gardropları yenilendi. Güzellik merkezlerinde façalar düzeltildi. Stüdyolarda patlayan flaşlar eşliğinde yüzlerce fotoğraf çektirildi. Tasarlanan tanıtım argümanlarının kimi bastırıldı kimi dijital medyada yayınlandı. Medyamızın güzide kurumları ziyaret edildi.  
Kıraathanelerde yüzlerce seçmenle çaylar ardı arkasına içildi. Kanaat önderleriyle yemeklere çıkıldı. Sivil toplum kuruluşlarıyla, muhtarlarla görüşüldü. Referans mektupları ve faksları genel merkeze yollandı. Yurttaşlarla el ele, omuz omuza ve gönül gönüle çekilen fotoğrafları birbiri ardına farklı mecralarda yayınlandı. 
Partilerin genel merkezlerine yakın oteller aday adayları ve ekip arkadaşlarıyla doldu taştı. Partinin ileri gelenleriyle yemeklere çıkıldı. Projeler anlatıldı. Başkan olmaları halinde nasıl bir yönetim sergileyecekleri dile getirildi. Birlik ve beraberlik ortamında nice başarılara imza atılabileceğinin söylemleriyle kadehler kaldırıldı. 
Tek derimiz partimizin bayrağını daha yukarılara taşımak, oyuna oy katmak, biz bir başka aday adayı arkadaşımızda seçilmiş olsa birlik beraberlik içinda çalışırız naraları AK Parti’nin de Cumhuriyet Halk Partisi’nin de belediye başkan adaylarını açıklamasıyla bir anda kesiliverdi. Kesin adayız beklentisiyle nice yollar yürüyenlerin önemli bölümü neye uğradığının şaşkınlığını yaşadı. Aday gösterilmeyen aday adayları üzerindeki şoku daha atamadı. 
Sağ partiden aday gösterilmeyenlerden bir kısmı sol partilerden aday göserilmeyenlerden bir kısmı maddi manevi rakip partilerinin adaylarını desteklemek için haberler yolladı. Kapalı kapıların ardında kavilleşildi. 
Aday belirleme kriterlerinin ilçesine göre farkılık göstermesi, ilçeler arası aday kaydırmaları, aday adaylığı başvurusu olmasa bile aday gösterilen başkan adayları İzmirlileri çileden çıkardı. CHP'nin İzmir'deki aday listesinde, mevcut 22 belediye başkanından biri büyükşehire 3'ü ilçede aday gösterildi. Bazı belediyelerde el freni çekildi. 
CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay’ı karşılamaya giden bazı belediyelerin personelinin başında boza pişirilmeye başlandı. Mavi yakalıların bazıları çöp arabalarının arkasına yönlendirildi. Sosyal medya beğenisi yapanlardan listeler oluşturuldu. Bazılarının partiden istifa etmeleri yönünde tavsiyeler gönderildi. 
Gerek aday gösterilmeyen belediye başkanları gerekse listelerin favori aday adayları kritik rotalarını belirlemenin eşiğinde. DSP, Millet Partisi, Demokrat Parti, Deva Partisi, Gelecek Partisi ve Saadet Partisi İzmir’de en hareketli saatlerini yaşıyorlar. İl düzeyinde birbirleriyle temas kuran parti temsilcileri tek parti logosu altında ortak aday çıkarabilecekleri formülleri genel merkezlerine sundular. 
Ortak İzmir Büyükşehir Belediyesi adaylığı için Abdül Batur, Olgun Atila, Utku Gümrükçü, Hakan Tartan ve Tahir Şahin en popüler isimlerin başında. Bu kez oy vermek yerine partisine ders vermek isteyen başkan ve yurttaşların sayısı hiç de az değil. 
Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin istihdam ve bütçeleri dev boyutta. Aday adaylarının hizmet aşkıyla mı rant aşkıyla mı yollara düştüğünü anlayabilmek hiç de kolay değil. Yerel yönetimde erki elinde bulunanların ranta el uzatamayacakları, halkın adayını direkt olarak belirlediği bir sistem getirilmeden dön dolaş aynı yere gelmeye devam ederiz.