31 Aralık gecesi için planlar şimdiden yapılmaya başlandı. Bazı kişiler kalabalık organizasyonlara katılacak, bazıları yeni yılı restaurantlarda, bazı kişiler ise evlerinde daha sakin kutlamalarla karşılayacak ancak ortak olan tek şey var ki o da şüphesiz sofraların bereketi, çeşitliliği ve lezzeti. Durum böyle olunca da gece kaçırılacaklar listesi uzun olduğu için çoğu kişi sabahtan itibaren bir şey yemeden akşama ulaşıp o lezzetli sofralara oturmanın hayalini kuruyor. Ancak hem geceyi sindirim açısından daha rahat geçirmek istiyorsanız hem daha sağlıklı olmak hem de yılın son günü aç kalmak istemiyorsanız mutlaka aşağıdaki püf noktaları uygulamasınız.

Sabah proteini yüksek kahvaltı

Yılın son sabahı mutlaka kahvaltınızı güzel bir şekilde yapın. Bu kahvaltı proteinden zengin doygun bir kahvaltı olmalı. Mutlaka yumurtaya yer verin. Sağlık durumunuz uygunsa 2 tane bile yiyebilirsiniz. Bu kahvaltı karbonhidratı fakir bir kahvaltı olmalıdır. Bu sayede güne sağlam bir temelle başlamış olursunuz.

Öğlen hafif yemek

Kahvaltımı yaptım. Akşama da nasılsa bol yiyeceğim düşüncesi ile öğlen yemeğini sakın atlamayın. Öğlen yemeği sizi akşama daha doygun ve sağlıklı ulaştırmak için önemli bir yer tutuyor. Bu nedenle mutlaka hafif bir sebze yemeği yada bir salata bile olsa mutlaka yiyin. Mümkünse yanını yoğurt veya kefir ile destekleyin.

Akşam yemek öncesi doygun ara öğün

Akşam yemeğiniz ile öğlen yemeğiniz arasında yaklaşık 5 saatlik bir aralık olabilir bu aralık böyle bir gün için fazladır. Kan şekeriniz düşmüşken ve açlık durumunuz çok yüksekken donatılmış bir sofraya oturmanız mantıklı kararlar vermenizi zorlaştırabilir. Bu nedenle mutlaka doygun bir ara öğün yapmalısınız. Bu öğünde zaten gece boyunca karbonhidrat tüketiminiz artacağı için karbonhidrattan fakir yağ ve protein kaynaklarından zengin bir plan oluşturabilirsiniz.

Gün boyu su tüketimine dikkat

Kaçamakları telafi etmenin en iyi yöntemlerinden bir tanesi su tüketimini arttırmaktır. Bu nedenle yılın son günü ve hatta yeni yılın da ilk günü su tüketiminizi olabildiğince arttırın.

Yemekte salata ve yoğurt mutlaka

Yılbaşı yemeğinde doygunluğunuzu sağlamak için hamur işlerine gitmek yerine salata ve yoğurttan destek alın. Tabii ki diğer seçeneklerden de tadımlık olarak tabağınıza ekleyebilirsiniz ancak sınırsızca yemenizi engelleyecek bir yöntem olabilir.

Uzman Diyetisyen Deniz Zünbülcan