Hafta sonu cep telefonum uzun uzun çaldı. Telefon numarasına baktım rehberimde kayıtlı değil. Açsam mı açmasam mı diye az düşündüm. Bu arada telefonda arama zili devam ediyor. Tanıdığım bir dostumun telefon numarasını değiştirmiş olabileceği, telefon şarjı bitmiş olabileceği, bir haber kaynağımın farklı bir numaradan aramış olma ihtimalleriyle açma tuşuna bastım.  

Ciddiyetle sempatiklik çizgisini tam tutturan, bir erkek sesi ‘Alo’ dedi. ..... araştırma şirketinden arandığımı söyledi. Çok kısa yönelteceği sorulara vereceğim cevabın kendileri için önemli olduğunu kısacık zamanda aktardı. 
Ege Telgraf Gazetesi Haber Koordinatörü görevim gereği ve basın mensubu olarak her soruya cevap veremeyebileceğim esprisiyle sorularını sorabileceğini söyledim. Araştırma şirketine yardımcı olma nezaketi gösterirken aslında gazeteci merakıyla kimin neyi araştırmaya çalıştığını da kendimce tespit edecektim. Karşılıklı kazanç: Kazan-kazan yaklaşımı.

Anketör ilk soruyu ortaladı; Erkan Özan’ı tanıyor musunuz? 

İlk soru İzmir’de oturan, hele Menderes’te ikamet eden birisi için sağır sultan olsa bile cevap verebileceği bir soruydu. Hemen hafızam film şeridi gibi geriye sardı. Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar'ın görevden uzaklaştırılmasının ardından CHP'li meclis üyesi Erkan Özkan’ı başkanvekili adayı göstermişti. Menderes Belediyesi Meclis Salonu'nda yapılacak seçimi Menderes Belediyesi 1. Başkanvekili Gürsel Rüzgar yönetiyordu. Toplamda oy kullanacak 24 belediye meclis üyesi salondaydı ve bunların 15 CHP'li, 8 AK Partili ve 1 MHP'li üyeydi. CHP'nin kazanması çiğdem çekirdek çitler gibi görünse de gerginlik had safhadaydı!
Çünkü o seçim öncesinde Menemen Belediyesi’nde yaşananların gerginliği vardı CHP’lilerin üzerinde. Menemen Belediye Meclisi başkanvekili seçimi için 1 Aralık 2020’de toplanmıştı. CHP ve İYİ Parti üyelerinden oluşan Millet İttifakı Deniz Karakurt’u, AK Parti ve MHP üyelerinden oluşan Cumhur İttifakı Aydın Pehlivan’ı aday göstermişti. 15 CHP’li, 10 AK Partili, 3 İYİ Partili, 2 MHP’li ve 1 bağımsız olmak üzere 31 üyesi olan Menemen Belediye Meclisi’nde sandık kurulmuştu. Millet İttifakı’nın fire vermesi üzerine dördüncü tura kalan çekişmeli seçim beraberlikle sonuçlandı. Bu durumda kura çekimine gidildi. Kuradan Deniz Karakurt’un adı çıktı. Ama AK Partili Aydın Pehlivan, kura çekiminin içi görünmeyen torba yerine cam fanusta yapılmasının usule aykırı olduğu iddiasıyla tekrarlanmasını sağladı ve belediye yönetimi AK Parti'ye geçti. 

Bu nedenle Menderes’teki seçimi CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP ilçe belediye başkanları ile milletvekillerinin yanı sıra dönemin AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin de takip etti. Seçim öncesi meclis üyeleriyle uzun süren toplantılar yapan dönemin CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da belediye içerisinde ayrı bir katta başkanvekili seçiminin sonucunu bekledi.

Anketörün sorduğu kişi üçüncü turda AK Partili Cemil Az’ın 9 oy aldığı 15 oyla Menderes Belediye Başkanvekili seçilen CHP’li Erkan Özkan’dı. Anketör CHP’li Menderes Belediye Başkanvekili Erkan Özkan’ın çalışmalarından duyulan memnuniyetin puanlanmasını talep etti. Bence anketör 2022’nin Temmuz ayında yapılan teftişte belediyenin borçlarını ödeyemez hizmetlerini sürdüremez, personel maaşlarını ödeyemez hale geldiğini bu nedenle de kayyum atamasının gündeme gelebileceği bir durumda belediye başkanvekili seçilen Özkan’ın kurumu bu zor durumdan çıkarma çabalarını biliyor musunuz? diyebilirdi. 
Soruyu böyle yöneltmiş olsaydı anketöre; Özkan göreve geldikten sonra çok yakından tanıdığım makam aracı kullanan Menderes Belediyesi Başkan Yardımcısı arkadaşımı sık sık İZBAN toplu ulaşımda gördüğümü incinmesin diye de selam vermediğimi söylerdim. Mali disiplini sağlamak için Özkan’ın kendisinin de makam aracı kullanmaktan imtina ettiğini belirtirdim. Elektrik tedarik şirketlerinden yapılan tahsilatla, bu kalemdeki gelirini 1 milyon 500 bin liradan 18 milyon liraya yükselttiğini söylerdim.

Özkan, ailesini geçindirmek için alın teri döken yüzlerce belediye çalışanının maaşlarının ödenmesini sağladı. Alacakları nedeniyle belediyeyi icraya veren firmalara ödeme planı sunarak uzlaşma gerçekleştirdi. İçinde tüyü bitmemiş yetim hakkının da olduğu belediyenin mallarını mülklerini korudu. Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü kurarak çiftçiye ücretsiz tohumundan gübresine hatta danışmanlık hizmetine kadar verdi. Belediyenin hizmet vermeye yeniden başladığını, yeni hizmet binası arazisinin dahi belirlendiği söylerdim ankettöre. 

Aday tanıtımlarının ertelendiği, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in başkanlığında toplanacak Parti Meclisi öncesinde gerek yüz yüze gerekse telefonla böyle bir anket neden yapıldı? AK Parti ve İYİ Parti’nin güçlü adaylarına karşı nasıl bir strateji izleyeceğini kendileri biliyor. Menderesli şimdiden artan seçeneklerini değerlendirmeye başladı!